Robotik Alanında Kariyer Yapmak İsteyenlere Önerilebilecek 10 Kitap

  Robotik Alanında Kariyer Yapmak İsteyenlere Önerilebilecek 10 Kitap

  Robotların dünyasına adım atmak isteyenler ve bilim kurgu romanlarının dışına çıkıp, bu konuda hem teorik hem pratik bilgi edinmek isteyenler için 10 kitap seçtik. Bu kitapları sadece bu alanda kariyer yapmak isteyenler değil, 21. yüzyılın yetkinliklerini geliştirmek isteyen herkese öneriyoruz. 

  1)Absolute Beginner's Guide to Building Robots – Gareth Branwyn

  Robotların evrimleşmesinden başlayan kitap, ilerleyen bölümlerinde robotun bileşenleri, çalışma prensibi ve kodlamasına da yer veriyor ve içinde yer alan projelerle size pratik yaptırarak bu alanda ilerlemenizi sağlıyor.

  2)The LEGO MINDSTORMS EV3 Discovery Book. A Beginner's Guide to Building and Programming Robot

  Robot eğitiminde de sık sık kullanılan LEGO Mindstorm EV3 setlerinin detaylı kullanım bilgileri ile hem robotun parçalarını hem de kodlamayı öğreten detaylı bir kılavuz.

  3-Robot Builder's Bonanza, 4th Edition 4th Edition, Gordon McComb

  Küçük robotları tasarlamak, yaratmak ve kodlamak için eğlenceli bir kitap. İçinde resimli bir rehber barındıran kitap sayesinde küçük bir robottan tam otonom robota kadar farklı seviyelerde robot kodlamayı öğrenebilirsiniz.

  4-Robot Dinamiği ve Kontrolü Zafer Bingül , Serdar Küçük

  İlki Robot Tekniği-I olarak yayımlanan kitabın devamını sağlamak, ikincisi robot tekniği dersleri içinde problem çözmeyi temel alan öğrenmeyi sağlamak ve ülkemizdeki bu konuda yazılmış Türkçe ders kitabı açığını kapatmak için yazılmış kitap.

  5- Robotics What Beginners Need to Know about Robotic Process Automation, Mobile Robots, Artificial Intelligence, Machine Learning, Autonomous Vehicles, Speech Recognition, Drones, and Our Future Neil Wilkins

  Robotik hakkında kapsamlı bilgi edinmenizi sağlayacak bir kitap. Robotik süreç otomasyonundan, mobil robotlara, yapay zekadan, otonom araçlara kadar geniş bir yelpazede alan ile ilgili bilgi veriyor.

  6-I, Robot , Isaac Asimov

  Ben, Robot'ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilimkurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor.

  7-Arduino ile Robotik Projeler Akın Akçaoğlu

  Kitapta, Arduino'ya temelden giriş yapılarak robotik projeleri oluşturma konusuna odaklanılmıştır. Bununla birlikte basit yöntemler ve kolay temin edilebilen malzemelerle yapılmış 9 Adet robotik proje yer almaktadır. Kitap boyunca robotik projeler eğlenceli şekilde anlatılmaya gayret edilmiş, maker olma motivasyonu arttırılmaya çalışılmıştır. Kitap, kolay anlatım ve uygulanabilirliği ile öğrencilere ve meraklılara, uygulamalar ve yazılım konularında da mühendisler için başvuru kitabı olmayı amaçlamaktadır.

  8-Bilgisayar Kontrollü Robotik, Robotistan

  Elektronik bilimi ve mekatroniğin bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde bu eserle hem teorik hem de pratik altyapınızı geliştirip, kitap boyunca yapacağız 10 uygulama ile Robotik Bilimini Temelden kavrayabilirsiniz

  9-Hobi Elektronik, Devrim Çamoğlu

  Bilginin ve bilmenin çok önemli olduğu ve elektronik devriminin de bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdığı günümüzde, Hobi Elektronik olarak adlandırabileceğimiz popüler bir alan, diğer hobilerin arasına çoktan yerleşmiştir. Teorik derinliği olmayan çoğu hobi kitabından farklı olan Hobi Elektronik kitabı, elektrik ve elektronik eğitimi almamış, ancak elektroniği nedeni, nasılı ve tarihçesiyle birlikte zevkli bir şekilde öğrenmek isteyenlere hitap etmektedir. Kitabın teorik bölümleri ile birlikte kurgulanmış olan 52 adet hobi uygulaması ise, oradan buradan edin, öğrenmeden-uygula veya kopyala-yapıştır türünden yüzeysel uygulamalardan çok farklı olarak, sistemli öğrenmeye ve bilgiye dayanan hobi uygulamalarıdır.

  10-Hızlı ve Kolay Arduino, Volkan Kanat

  Arduino Dünyası'na yeni adım atan herkesin merakla okuyacağı bu kitap ile temel Arduino uygulamalarının gerçekleştirilmesini öğreneceksiniz. Arduino ile yeni tanışmış fakat hangi uygulamaları gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız, öğrenmeniz için tek ihtiyacınız olan bu kitap. Herkesin bulabileceği ucuz bileşenlerle kolay bir şekilde uygulamalarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Arduino ile ucuz ve kolay mühendislik uygulamalarını gerçekleştirmeyi bu kitapta öğreneceksiniz.


  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Şirin Aktaş tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.