STEM, Branşımın Olmazsa Olmazı

  STEM, Branşımın Olmazsa Olmazı

  Bir fen bilgisi öğretmeni olarak, STEM eğitiminin bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. STEM Mesleki Gelişim Programı, mesleğime çok farklı açılardan bakmamı sağladı. STEM'in alt boyutlarının önemini kavramanın, öğretmen çalıştayları ile birlikte, mesleğimize farklı bir bakış açısı kazandırdığını düşünüyorum. Ders planı yazma fikri, başta biraz yabancı gelmiş olsa da, bir sürü öğrencinin o derse severek katıldığını düşünmek heyecan vericiydi; ders planları da bu şekilde akıp gitti. Öğretmenleri heveslendiren çalışmaların öğrencileri de çok etkilediğini ve derse katılımlarının bu sayede arttığını düşünüyorum. Bunun için STEM olmazsa olmaz! Öğrencilerin teorik derslerde ortaya çıkmayan özelliklerini STEM derslerinde özellikle fark etmek, mesleki açıdan ilham verici. Farklı disiplindeki öğretmenleri bir araya getiren ve sorgulamaya, araştırmaya ve üretmeye teşvik eden bir öğretim modeli.

  Pandemi sürecinde, uzaktan eğitimin STEM derslerimizi zorlayacağını düşünsek de, elimizdeki imkanlar dahilinde paraşüt tasarladık, termos yaptık ve masa lambalarımızı çeşitlendirdik. Öğrenciler söz aldıklarında, STEM çalışmalarını diğer arkadaşlarıyla paylaşırken çok heyecanlandılar. STEM dersi için uzaktan eğitimin bir dezavantaj olmadığını birlikte deneyimledik.

  Yazdığım ders planlarında, BTHP kısmının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öğrencileri 21.yy problemleri ile tanıştırıp, bunu hikayeleştirip, hem kendinizi sınırlamıyorsunuz, hem de belki bir sürü öğrenciye ulaşma fırsatı elde ediyorsunuz. "Astronotlar da uçar mı?" ve "Serseri Gezegenler" adlı her iki ders planımda da çocukların ilgisini çekme düşüncesiyle ilerledim. Sonuçta hem bilmedikleri bazı problemleri kavramalarını, hem de alternatif çözüm yolları üretmelerini izlemek oldukça keyifliydi. "STEM, branşımın olmazsa olmazı!" diyor ve ekliyorum, "STEM gelecektir."


  Ecehan Kara

  Fen Bilimleri Öğretmeni / STEM Lider Öğretmen

  Bahçeşehir Koleji Florya Kampüsü 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.