STEM Ders Planı Yarışması Nedir?

  STEM Ders Planı Yarışması Nedir?

  STEM Ders Planı Yarışması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam et!

  Bahçeşehir Üniversitesi Öğretmen Mesleki Gelişim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖGAM – BAUSTEM) bünyesinde yürütülen "STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Projesi"nin amacı; fen ve matematik öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Bu amaca yönelik olarak, tüm öğretmenlerimizin kullanımına açık olan ve yenilikçi yöntemleri vurgulayan kaynaklardan oluşan INTEACH portalında yer alacak en seçkin ders planlarını belirlemek amacı ile STEM Ders Planı Yarışması her yıl Eylül – Haziran eğitim-öğretim dönemi içinde 2 defa düzenlenmektedir.
  Uzman bir ekip tarafından yapılan değerlendirme sonrasında seçilen ders planları, öğretmen ve okul isimleri ile birlikte BAUSTEM resmi twitter hesabı, ITP resmi facebook sayfası ve projeye ait web sitesi olan inteach.org üzerinden açık şekilde paylaşılmaktadır. Yenilikçi yönü yüksek ders planları üreten öğretmenlerimize çeşitli ödüller takdim edilmektedir. En seçkin ders planları ise "STEM Kuram ve Uygulamaları" kitap serisinde yayımlanabilecektir.

  • Ön değerlendirmeyi geçen tüm ders planlarına INTEACH portalında yer verilmektedir.
  • Okulundan ön değerlendirmeyi geçen en çok ders planına sahip okul yöneticisine teşekkür plaketi verilmektedir.

  Katılım Şartları:
  1. İlkokul seviyesinde sınıf öğretmenleri, ortaokul seviyesinde fen bilimleri, matematik ya da bilişim; lise seviyesinde biyoloji, fizik, kimya ya da matematik derslerine giren tüm resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler yarışmaya bireysel olarak katılabilirler.
  2. Ders planlarının STEM Ders Planı Şablonu'na uygun olarak geliştirilmesi istenmektedir.
  3. STEM ders planlarının öğretmenler tarafından yarışmaya gönderilmeden önce kendi sınıflarında uygulanmış olması gerekmektedir. Uygulama sonrası ise ders planları ve Öğretmen Öz Değerlendirme Formu sisteme yüklenmelidir.
  4. Öğretmenler, yarışmaya gönderdikleri tüm ders planlarının INTEACH portalında topluma açık bir şekilde yayınlanmasını kabul ve ders planlarının içeriklerinde sadece adil kullanım kurallarına uygun olacak şekilde kaynak göstererek alıntı yaptıklarını, intihal durumunda sorumlu olacaklarını bildiklerini beyan ederler.
  NOT: Öğretmenler ders planlarını ve öz değerlendirme formlarını inteach.org içerisinde "Kaynak ekleme" kısmına yükleyeceklerdir. 2018-2019 akademik yılında STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programı katılımcılarının ders planları sisteme yüklenmemelidir.

  Değerlendirme:
  STEM Ders Planı Şablonunu takip eden, Öğretmen Öz Değerlendirme Formu ile birlikte gönderilmiş; akıcı bir Türkçe ile yazılmış; .pdf formatında, dosya boyutu 5MB'ı geçmeyen, düzenli bir mizanpaj içinde hazırlanmış tüm ders planları ön inceleme sürecinden sonra aşağıdaki dört ana kriter bağlamında değerlendirilecek ve sonuçlar http://inteach.org sayfasından ilan edilecektir.
  Ders planları STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesinin ilkeleri çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu ilkeler kısaca şu şekilde özetlenebilir:
  • Eşitlik: Her öğrencinin hazır bulunuşluğuna hitap edebilme;
  • Disiplinlerarasılık: Ana disipline ait bilgi ve becerileri ihmal etmeden disiplinlerarası uygulamalar içerebilme;
  • Alanda Derinlik: Merkezdeki branşa ait bilgi ve becerileri desteklerken aynı zamanda müfredatın da ötesinde derinlikte ve özgünlükte olabilme;
  • İlgililik: 21.yy hayatına dair bağlamlarda öğrenci ve öğretmenlerin deneyimleri ile ilişkili olabilme.  Daha fazla bilgi için https://inteach.org/Yarisma adresini ziyaret edebilirsiniz.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.