STEM İle Gelişmek Ve Geliştirmek

  STEM İle Gelişmek Ve Geliştirmek

  STEM Junior ile küçük kalplere hitap etmeyi ve onların uçsuz ve muhteşem dünyalarına ulaşmayı başardım. Yazımda bu mükemmel dünyadan kesitler bulabilirsin.

  STEM ile zümre başkanları eğitiminde karşılaştım. Knex'ler (oyuncak inşaat seti) ile buluşunca çok heyecanlandım. Sismograf gibi bir aleti bir çeşit lego ile yapıp sonuç elde etmiştik. Müthiş bir deneyimdi. Çünkü Fen dersinde mühendisliği, açıyı(matematiği) kullanmıştık. Başka disiplinleri kendi dersimize katıp kalıcılığı saplamıştık.

  STEM Bütünleşik Öğretmenlik projesinin eğitimine başladığımda büyük bir merak içerisindeydim. Kendimi daha da geliştirebilecektim ki öyle de oldu. Ardunio, algoritma gibi terimlerle karşılaştık. Ne olduklarını öğrendim ve öğrencilerimle çimlenmeye etki eden faktörleri ardunio'yu kullanarak test ettik, toprağın nemini ölçtük. Öğrenciler mest oldular. Ölçümleri kendileri aldılar ve saksıları büyük bir zevkle süslediler. Karşınızda dersinize istekli, ilgili öğrenci görmek büyük mutluluktur.

  Mühendis kunduzlar

  Öğrencilerim kendilerini "mühendis kunduz" yerine öyle bir koydular ki grup isimleri, söylemleri hep kunduzlar ve baraj üzerineydi. Baraj duvarlarında kullanılan betonu kunduzların set yaparken kullandıkları çamur ile eşleştirebildiler. Benim verdiğim bilgiler üzerine çok daha fazla araştırma yapıp iki kat bilgi edindiler. İlk tema bitince ikinci temayı merakla ve büyük bir hevesle sordular. "İnşaat mühendisiydik. Şimdi de makine mühendisi olacağız" şeklinde mutluluklarını ifade ettiler.

  Küçük ama bir o kadar kalplere sahip ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin gelecekteki mesleklerine şimdiden ışık tutabilmek büyük bir başarıdır. STEM ve STEM Junior sayesinde eğitim-öğretim almaya daha istekli bireyler yetiştirebiliyorsunuz. Her seferinde kendimize ve çevrenizdekilere illa ki bir şeyler katabiliyorsunuz. Algılarınız daha da açık oluyor. Bir Kafede otururken bile ilginizi çeken küçük bir dekoru, süs eşyasını STEM'de şurada kullanabilirim şeklinde düşünmeye başlıyorsunuz. Dersinizi daha heyecanlı, daha proje bazlı işlemeye başlıyorsunuz. Yarışmalar korku uyandırmak yerine daha cazip hale gelmeye başlıyor. STEM, artık öğretmenlik hayatımın vazgeçilmezlerinden biri oldu.

  Yazan: Anıl FİLAZİOĞLU ÇINAR

  Yazarı tanıyalım

  1987 yılında Turhal'da doğdu. İlk ve orta öğretimini Hatay'da tamamladı. 2010 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra Antakya Uğur Dershanesi'nde Fen Bilimleri Öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Okul öncesi öğretmenliği sertifikasını aldı. 2015 yılından itibaren Bahçeşehir Okulları'nda çalışmakta. 2016-2017 döneminde STEM lider öğretmeni oldu. Şu an okulda STEM lider öğretmen sorumlusu. Aynı zamanda STEM Junior eğitimini almakta ve uygulamaktadır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.