STEM Kahramanları Pandemide de İş Başında!

  237-2372664_stem-education-png-stem-education-logo-png-transparent

  STEM eğitimin önemini daha yakından öğreneceğiniz yazımız sizinle. Keyfili okumalar! 

  Çağımızın dijital gereksinimleri doğrultusunda, özellikle de 2020 Mart ayından bu yana yaşanan pandemi döneminde, eğitimde çevrimiçi sürecin daha etkin olması şartı, STEM gereksiniminin ne kadar öncelikli olduğunu bizlere hissettirdi. Tüm dünyada yaşanan COVİD-19 salgın sürecinde öğretmen ve öğrencilerin okula gidemiyor olmaları, okulun hayatın ta kendisi ve hayata hazırlanmanın da en temel öğesi olduğu gerçeğini değiştirmedi. Öğrencilerimizin 21. yüzyılın dünya vatandaşları olarak değişen dünyaya hazır olmaları, ona ayak uydurabilmeleri ve dahası liderlik edebilmeleri için, Fen Bilimleri (S), Teknoloji (T), Mühendislik ve Matematik (M) gibi alanlardaki becerilerini en doğru şekilde kullanabilmeleri gerekiyordu. Bunun için geliştirilmiş olan STEM eğitiminin önemi her zamankinden daha da öne geçti, çünkü STEM eğitimi ile, öğrencilerimizin tüm bu alanlarda yetkin bireyler olmasını amaçlıyor, öğrencilerimize günlük yaşamdaki problemlerle başa çıkmanın da bir matematiği olduğunu anlatıyoruz. Farklı düşünmelerini ve çeşitli süreçlerde pek çok dünya problemine yeni çözümler arama kabiliyetlerini artırmalarını hedefliyor, okul öncesi çağdan lisansüstü öğrenim çağına kadar, gerek müfredat dahilinde, gerekse müfredat haricinde uygulanabilen STEM eğitim modeli ile, öğrencilerimizin kendilerini gerçekleştirmesini hedefliyoruz. Örnek olarak, okul öncesinde olan öğrencilerimiz, projelerini Mars ve uzaya dair STEM disiplinlerini kullanarak, gerek somut, gerekse kodlama ve robotik dersi bilgilerini kullanarak heyecanla yaptılar. Bu örnek bile, STEM eğitimi temelli STEM Junior etkinlikleri ile derinlemesine öğrenmenin okul öncesinden başlamasının ne kadarönemli olduğunu bizlere ispatlıyor.

  Bahçeşehir Kolejleri STEM Merkezi ve BAUSTEM rehberliği ile uygulanan STEM Junior, Ortaokul STEM Uygulamaları ve bu uygulamaları etkin olarak uygulayabilen STEM Lider Öğretmenlerine 2016'dan bu yana verilen hizmet içi eğitimleri, STEM eğitim modelini sahiplenmek ve öğrencilerimizi bu eğitim modeli ile hayata donanımlı hazırlamak adına oldukça kıymetli. Yaşanan pandemi sürecinde, öğretmenlerimiz rehberliğindeki öğrencilerimizin, sunulan bir BTHP'ye, evlerinde ve kısıtlı malzemeler kullanarak çözüm üretmeleri gerekiyordu. Salgın gereği evde kalmak zorunda oldukları için, kendi ürünlerini geliştirirken, ellerindeki kısıtlı malzemeler ile, mecburen tek başlarına, fakat dev bir takım gibi çalışarak STEM projeleri geliştirdiler. Proje içinde tüm disiplinlere ait meslek, görev ve sorumlulukları tek başlarına sahiplendiler ve üstesinden geldiler. Zorluklarda bile çözüm üreten bireyler yetiştirmek, Bahçeşehir Koleji Öğretmenleri için umut dolu ve gelecekte daha güçlü olacağımızın işaretidir. Bu anlamda, çevrimiçi STEM dersleri yapmak, biz öğretmenler ve öğrencilerimiz için, STEM projelerini geliştirmek adına bir engel teşkil etmediği gibi, tüm dünyada yaşanan pandemi döneminde, salgınla yaşanan problemlerin de, artık 21. yy problemi olduğu gerçeğinden yola çıkarak, her koşulda STEM eğitimi yapmak adına çok daha öncelikli ve kıymetlidir.

  STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programı ile, her yıl eğitim alan yüzlerce Bahçeşehir Kolejleri öğretmenleri, STEM uygulamalarında kendi ders planlarını hazırlayarak, pek çok yaratıcı çözüme rehber oluyor. Bu eğitim süreci ile sadece öğrencilerimiz değil, öğretmenlerimiz de 21. yy bireyleri olmak konusunda kendilerini geliştiriyor. Bu öğretim yılında eğitim alan bir öğretmenimizin ifadesi, bu eğitimin 21. yy öğretmeni olmak için ne kadar gerekli ve önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

  "STEM Lider Öğretmenlik programı eğitimi almamın öğretmenliğime çok faydası olduğunun gözle görülür bir şekilde farkındayım. Özellikle disiplinler arası düşünme yeteneğimin çok daha artmış olduğunu düşünmekteyim. Önceden sadece matematik öğretmeni olmam dolayısıyla, öğretmenliğimde hedefim, öğrencilerimde matematik kazanımları ve matematiksel düşünme becerileri geliştirmek iken, bu eğitim ile birlikte, artık ana merkezde matematik dersi kazanımlarını hedefleyerek, bu hedefimi diğer disiplinler olan Fen Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji alanları ile ilişkilendirerek, öğretimimi planlıyor, tüm bu alanlarda öğrencilerimin düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefliyorum."

  Yazımda da ifade ettiğim şekilde, STEM'e dair tüm açınımlarla STEM Eğitim Modeli, BAUSTEM ve Bahçeşehir Kolejleri STEM Merkezi'nin, daha güzel bir dünya ve gelecek için, Bahçeşehir Öğretmenleri ve Öğrencilerine yaptığı değerli bir yatırım. Sayısı her geçen yıl artan Lider STEM öğretmenleri olarak, rehber olduğumuz öğrencilerimizin, nice 21. yy problemine ışık tutan, inovatif çözümler üreten pek çok STEM projesine imza atacaklarına gönülden inanıyoruz.


  Evren Kurşunluoğlu

  Matematik Öğretmeni / STEM Lider Öğretmeni

  Denizli Bahçeşehir Koleji


  Kaynakça:

  Denizli Bahçeşehir Koleji Anaokul, İlkokul ve Ortaokul Öğretmenleri

  https://www.egitimpedia.com/stem-egitimi-nedir 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.