STEM'le Mutlaka Tanışın!

  stem-egitim-modeli

  Hazıra alışmış bir öğrenci kitlesinin alışkanlığını kırarak bilgiyi ürüne dönüştürebilmek ve yaratıcılığı artmış bir öğrenci kitlesini var edebilmek, STEM süreci ve sonucunun beklenen en temel öznesidir. STEM'i konu alan bu yazımız için keyifli okumalar dileriz !  

  Hazıra alışmış bir öğrenci kitlesinin alışkanlığını kırarak bilgiyi ürüne dönüştürebilmek ve yaratıcılığı artmış bir öğrenci kitlesini var edebilmek, STEM süreci ve sonucunun beklenen en temel öznesidir. Kendi öğrenme süreci içinde aktif yapılandırmayı sağlamada lider öğretmen olmak ise geliştirilmesi gereken en önemli unsurdur. STEM'in olmadığı bir eğitim sisteminde, bilgi, aktarma ve tekrarlar arasında gidip gelen bir kısır döngü içinde dolanıp duracaktır. STEM varlığında bir eğitim ise, bir yandan merkezde yer alan öğrencinin öğrenme sürecini yapılandırırken, aynı zamanda da şimdiye kadar bildiklerinin ne denli değerli olduğunu, bunları yeni ve doğru bilgiye ulaşarak öğrenme yolculuğunda nasıl kullanacaklarını keşfettikleri olağanüstü bir serüven sunmaktadır.

  STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programına katılmadan önce, "STEM nedir?" sorusunu, onun belirli disiplinlerden derslerin bir araya getirildiği proje merkezli bir eğitim olduğunu söyleyerek yanıtlayabilirdim. STEM eğitimine başladıktan sonra ise, disiplinler arası öğretmen ilişkilerinin öğrenciye aktarım süreci öncesindeki değerinin paha biçilemez olduğunu söyleyebiliyorum. Öğrencilerin ilgi düzeyini farklı branşlardan yakalamak, aynı kazanımlara sahip olabilecek bir yol haritası çizmesi bakımından da oldukça önemli bir noktada duruyor. Belirli kazanımlar ilmek ilmek işlenirken, alanda sağlanan derinlik, konuya hakim olmada ve kalıcı bilgiyi zihne çivilemede yer gösterici oluyor.

  STEM'in hayatıma girmesi ile, gün içinde bir çok konuda farkındalığımın artıyor olması ve güncel olaylarla yeni planlayacağım BTHP'lere tazecik girdiler yapabilmek, yaşamımın bir parçası haline geliyor. Ufuk açan bir eğitim olarak, öğrencileri ve öğretmenleri bulundukları çerçevenin dışına itebilen bir gücü olduğuna kalben inanıyorum. Klasik yöntemle işlenen derslerde öğrenciler, öğrenme sürecinin içine pek fazla dahil olamazken, STEM ve BTHP içinde, kendi öğrenme sürecini yapılandıran, yön veren ve derinleştiren, seçenekler oluşturan bir sürecin içinde buluyorlar kendilerini. Bu yüzden de BTHP hazırlamak, en önemli unsurlardan biri hâline geliyor. 21. yy hayatına dair özgün bir BTHP belirlemek ve buna eşlik edecek olan öğrencilerin derse ilgisini çekebilmek için, BTHP'nin farklı seviyelerde merak uyandırıcı sorularla zenginleştirilmiş olması bir gerekliliktir. Plan hazırlarken, en zorlandığım demek yerine, en keyif aldığım kısımların bunlar olduğunu söylemeliyim. Ders esnasında, senaryosunu ve repliklerini yazdığım bir sahnenin canlandırılması, üstelik de bunun doğaçlama cevaplarla işlenmiş olması, ete kemiğe bürünen oldukça keyifli bir finaldi. İşte böylesi bir STEM sürecinde var olmak, geleceğin öğrenme stratejisi olarak STEM'i anlamayı, içine aldığı tüm öğretme-öğrenme ortamlarında gelişimi sağlamayı ve gelecek için kalıcı bir temel olarak görülmeyi hedefine alır.

  Çalışma, sadece bilişsel süreç ile değil, sosyal ürün kazanımlarının da, bizim için bir bütün olduğunun farkındalığı bütünleşir. Sizi böylesine çepeçevre saran bu esnek müfredatla gün aksetmeden mutlaka tanışın.

  STEM'le kalın!


  Şebnem Arı

  Biyoloji Öğretmeni

  Bahçeşehir Koleji Alanya Kampüsü 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.