Trabzon'da STEAMWIN Rüzgarı Esti

  trabzon-steamwin
  Bol yağış alan Karadeniz bölgemizde ; fırtınalı etkinlik günü STEAMWIN rüzgarı esti. Etkinlikte mühendislik öğrencilerinin yoğun katılımı ve azımsanmayacak erkek katılımcıların sayısı gözden kaçmadı.​ Yazıyı okumaya devam et!

  Etkinlik günü, IEEE KTÜ Women in Engineering komitesinin etkinliklerine destek olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ALTAŞ'ın açılış konuşmasının ardından başlayan STEAMWIN; Melek Pulatkonak, Yaprak Metin, Ece Korkmaz ve Özge Özmen'in sunumlarıyla devam etti.

  Turkishwin'in STEAM (Science, Tech, Engineering, Art, Maths) alanındaki rol model kadınları kampüslerle buluşturduğu STEAMWIN etkinliğine 30 Kasım 2016'da Karadeniz Teknik Üniversitesi ev sahipliği yaptı. 2016-2017 yılının STEAMWIN etkinliklerinde İstanbul, Ankara'dan sonra üçüncü ayağını oluşturan Trabzon etkinliği; KTÜ Elektrik Elektronik Kulübü, IEEE KTÜ Women in Engineering işbirliğiyle Osman Turan Kongre Merkezinde gerçekleşti.

   Rol Model 4 Kadın Trabzon'da

  İlham verici sunumlarda ilk konuşmacı Melek Pulatkonak'ın kurucusu olduğu Turkishwin , Binyaprak ve STEAM oluşumlarının ortaya çıkış hikayesini dinleyip, Binyaprak platformunu en etkin nasıl kullanırız tüyolar not ettik. Kısaca "İlham al, hayal et, keşfet , yola çık "adımlarında; Binyaprak İlham videoları ve canlı yayınları ; hayal edip hayallerin peşinden gitme yolculuğundaki çıkmazlarda çözüm arayabileceğin bir rehber niteliğinde bir forum , aynı zamanda başkalarına ilham verebileceğin bir platform; keşfedilmeyi bekleyen, ilgi alanına uygun, fırsatları kovalayabileceğin gruplar ; harekete geçip bir parçası olmanı bekleyen kız kardeşlik ağı var.

  Bu adımları takip etmek için aşağıdaki linklerden başlayabilirsin:
  http://binyaprak.com/ilham-al
  http://binyaprak.com/hayal-et
  http://binyaprak.com/kesfet

  Keyifli sunumun sonlarına yaklaştığımızda STEM projesinden STEAM projesine geçişin üzerinde duruyoruz. 

  "Günümüzde , içinde sanat olmazsa, en iyi teknolojiler çöpe gidiyor."

  diyerek sanatın ve tasarımın önemine dikkat çeken Melek Pulatkonak; STEAMWIN etkinliklerinin farklı alanlardan rol modelleri bir araya getirmesine dikkat çekti .

  Yaprak Metin ile devam eden ilham verici konuşmalarda ;
  Sınır tanımayan yaşam öyküsünden ilham alırken , hayatta durmadan kendini geliştirmenin bir tutku olduğunu söyleyen Yaprak Metin bu tutku ve heyecanıyla salonu adeta esir aldı.
  Hayata gencecik bir yaşta atılarak; çalışma hayatına fizik okurken programlamacı olarak başlamış .İlgi alanları dışında olmasına rağmen fizik bölümünü bitirirken kendini yapabilceklerini asla sınırlamamış "The sky is the limit " dercesine bir havacılık kulübünde 500 saatlik uçuş deneyimlemiş.
  Yaprak Metin güçlü motivasyonu ve samimiyetiyle yapılabileceklerinizin sınır tanımadığını göstermiş oldu.

  Kale Grup'un kalite Sistem & Çevre & İş Güvenliği Uzmanı Ece Korkmaz , Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümün 2013 mezunu . İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Çevre Bilimleri ve Mühendisliği ve Yeniyüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış.

  Ece Korkmaz genç yaşına rağmen iş hayatında başarılar elde ederken , kendimizi nasıl geliştirebileceğimiz hakkında tüyolar vererek kendi hayatından bahsedip nasıl daha donanımlı olarak üniversiteden çıkabiliriz sorusuna yanıt oldu. 

   Etkinliğin son ilham verici sunumunu Özge Özmen yaptı ve sosyal sorumluluk bilinciyle genç yaşta bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer almış. İtalya'da bir gönüllülük programını tamamlamasıyla başka ülkelerden tanıştığı insanların ve onların ülkelerindeki uygulamalardan hareketle Türkiye'de nasıl sosyal çözümler getirilebilirin cevabı için harekete geçip Türkiye'deki maker hareketinde girişimcilik ve sosyal sorumluluk hareketini birleştiren Social MakerLab 'i kurmuş. Kısa zamanda bir çok farkındalık hareketinde yer alan Özge Özmen'in hikayesi, başardıkları; geleceğe umutla bakmak için şimdi harekete geç çağırısı yapıyor. Teknolojik dönüşüm hayatımızın her alanını etkilerken, iyilik hareketinin çağa uyum sağlamış bu harika girişim KTÜ'de tanıtarak genç beyinlere ve iyilik gönüllülerine Trabzon'da ilham kaynağı oldu .

  STEAMWIN Trabzon etkinliğinin soru ve cevaplar için ayrılan ikinci kısmı en az sunumlar esnasındaki kadar renkliydi. Karşılıklı sohbet havasında geçen bu kısımda sıcak ve ilham dolu bir hava hakimdi .
  Konuşmacılar etkileyici kitap önerilerinden tutun , aile ve iş yaşantılarından ilham verici ayrıntılara , yabancı dil öğrenirken yakalanabilecek fırsatlara kadar üniversitelilerin aklına takılan bir çok konuyu açıklığa kavuşturdu.

  Etkinlik Notlarından

  Etkinlik boyu; aldığımız ilhamın yanı sıra altın değerinde onlarca tavsiyeyi not ettik ve öne çıkanları sizlerle paylaşıyoruz. 

  OKU:

  Yuval Noah Hararii, Sapiens

  Angela Duckworth Grit, The Power of Passion and Perseverance

  William Duggan Strategic Intuition, The Creative Spark in Human Achievement

  Chris Anderson, Geleceği Üretenler

  David Eagleman, Beyin

  ÖĞREN:

  EdX: MIT, Harvard, Berkeley, UT gibi dünyanın en başarılı üniversitelerinin derslerine e-öğrenme ile ulaşın.
  Turkishwin: İlham dolu bir çok videoya ulaşırken İngilizce dinleme pratiği yap.
  Udemy: Kendini, çok yönlü geliştirmek isteyenler yönelik online kurslar.

  TECRÜBE ET:

  AIESEC: Yurtdışında sosyal sorumluluk ve profesyonel staj fırsatları ile üniversite deneyimlerinizi güçlendirin.

  Work and travel: Amerika'da gezip ve dilinizi geliştirmenin yanı sıra para kazanmak eşsiz bir deneyim.

  Ex-Change programları: Erasmus+ hareketliliğinin dışında okulunuzun partner okullarını araştırın ve 1 yıllık öğrenci değişim programlarına dahil olun

  Türkiye-Avrupa Birliği gönüllülük programları: Avrupa Birliği dış ilişkiler programlarıyla bir çok ülkede gönüllülük programlarında deneyim kazanın. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Öykü Zümrütdal, 1996 yılında, Ankara'da doğdu. Öykü, Kadıköy Anadolu Lisesi'nde 5 yıl yatılı okudu. ODTÜ İşletme Bölümü'nü kazanan ve şu an 2. sınıfta olan Öykü'nün hayali ileride kendi kültür sanat aktiviteleriyle alakalı girişimini kurmak. Öykü, ortaokul yıllarından beri sosyal sorumluluk ve gönüllülük projelerinde aktif olarak yer almaktadır. Şu anda da üniversitesindeki kariyer topluluklarında aktif. 2016'da ODTÜ'nün topluluk dergilerinden olan Kybele'nin editörlüğünü ve dergi-blog proje liderliğini yaptı. Ankara'da Uluslararası Film Festivali organizasyon ekibinde gönüllü olarak yer almaktadır. TurkishWIN ve BinYaprak'ın CampusWIN programında kampüs lideri olan Öykü, BinYaprak İçerik Komitesi'nde İşletme Bölümü ile ilgili içeriklerin üretilmesinden sorumludur.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.