Türkiye' den İskoçya' ya Yurt Dışında Global Kariyer: Beyza Elgin Cengiz

  IMG-0993

  Global kariyer röportaj serimizdeki konuğumuz TurkishWIN Birleşik Krallık grup liderlerinden Beyza Elgin Cengiz. Kendisi şu anda İskoçya'da hem tam zamanlı pazarlama kariyerine devam etmekte hem de Pazarlama, Markalaşma ve Topluluk Oluşturma konularinda startuplara danışmanlık vermektedir. İngiltere'de kariyer yapmak isteyen ya da taşınacak olan okuyucularımızın kaçırmaması gereken bu yazı size ilham olsun. Keyifli okumalar!

  Kariyerini İngiltere'de sürdüren Beyza Elgin Cengiz'in röportajından önce biyografisine göz atmayı unutmayın!

  Lisans eğitimini Hacettepe Universitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlayıp, yuksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlayan Beyza, 2015 yılından beri Dijital Pazarlama alanında hem yerel hem global 10dan fazla marka ile çalışmıştır. İskoçya'ya eşi ile taşınan Beyza şu anda da İskoçya'da bir firmada Marketing and Communications Manager olarak çalışırken bir yandan da kurmuş olduğu Humanise Your Brand isimli danışmanlık firması ile teknoloji startuplarına Markalaşma, Pazarlama Stratejisi ve Topluluk Oluşturma hizmetleri veriyor. Golf, pilates ve seyahat ise hobileri arasında.

  Şimdi de röportajımıza geçelim! 

  • Yurtdışında ilk işinizi nasıl buldunuz? Spesifik olarak: Linkedin, Indeed ya da Oliv vs. ? Peki göreviniz ne idi?

  Ben tüm yurtdışı işlerimi hep LinkedIN'den buldum. Fakat burada bence önemli olan direkt LinkedIN üzerinden başvuru yapıp cevap beklemek değil, o işi LinkedIN'de açan kişiye ulaşmak. Kendisini ekleyebilirsiniz ya da direkt mail-mesaj atabilirsiniz. Bu sizi otomatik olarak daha özel bir yere koyuyor bence, kendi deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla hiçbir zaman cevapsız kalmadım böyle yaptığımda.

  • Yurt dışı kariyer teklifinizi yakın çevrenizle paylaştığınızda nasıl geri bildirimler aldınız? Beklentileri nasıl yönettiniz?

  Herkes çok mutlu oldu! Bunun bir sebebi de işimi Türkiye'deyken bulmuş olmamdı tabii. Ekonomik olarak ve yaşam standardı olarak kimsenin aklında bir şüphe yoktu.

  • Yurt dışında yaşama konusunda ailenizin desteğini aldınız mı? Bu nazik konuyu nasıl yönettiniz?

  Gerçekten çok hassas bir konu. Aslında üniversitede başka bir şehirde yaşadıysanız alışmaları kolay oluyor, benim için de durum buydu. Bence burada önemli olan bir planınızın olması. Eğer ailenizin önüne somut bir planla çıkarsanız ve yol haritanızı onlarla açık ve net bir şekilde paylaşırsanız hiç beklemediğiniz destegi görebilirsiniz.

  • Yurt dışı networkünü etkin kullanmak ne demektir? İlk günden itibaren ne yapmalı/yapmamalı ?

  Ben bu konuda LinkedIN'i çok önemli buluyorum. Buraya taşınmadan önce hem Londra hem İskoçya'daki insanlari ekleyip, onlara kendimi tanıttım - kısa bir Zoom kahvesi içmek istediğimi söyledim. İnsan gurbette olunca bir başka Türk'e yardimci olmak icin cok hevesleniyor :) Benim de konuştuğum herkes bana çok yardımcı oldu bu anlamda. Ama bundan da öteye gidecek olursa, gerçekten BinYaprak ve TurkishWIN içerisindeki kız kardeşlik samimiyeti başka. Bu alanlarda mutlaka bulunmanızı ve içerikleri tüketmenizi öneririm.

  • Oturma izni, alışma süreçlerinizi nasıl yönettiniz? Bu süreçteki en büyük destekçileriniz kimler oldu?

  Ben henüz süresiz oturma izni almadım, ancak yerleşme ve alışma sürecinde hem eşimle birlikte olmam, hem de İskoçların cana yakınlığı bana çok büyük fayda sağladı :) İşyerimdeki direktörüm benim icin ev bakmaya gitti, şirket sahibimiz bize evini bir iki aylığına kiraladı... Yani sizi yabancı insanların içinde olmak korkutmasın. Herkes arkadaş canlısı ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

  • Yeni ülkenize alışmada kolaylık ve tüyoları nasıl keşfettiniz? Üniversite deneyimi ya da ağları; Konsolosluk; Online topluluklar; Aile ve arkadaş yönlendirmeleri ya da farklı tüyoları paylaşabilir misiniz?

  Açıkcası İskoçya çok gidip yerleşilen bir yer olmadığı için benim bu konuda en büyük yardımcım hep YouTube'du :) Fakat onun dışında hem TurkishWIN hem BinYaprak networku, hem LinkedIN'den benim kendi sektörümde olan ve bu Birleşik Krallıkta yaşayan-çalışan insanlarla kurduğum iliski bana çok yardımcı oldu.

  • Yurt dışında tutunmanın en zor ve en keyifli anısını bizimle paylaşır mısınız?

  Kesinlikle bizim Türkiye'de alıştığımız o hızlı yaşam akışının burada olmamasi. Karşıdan karşıya geçmemiz için bir araba durduğunda koşarak geçince herkes tedirgin oluyor mesela... Konuşmaları kısa kesmek, iş yerinde sadece iş konuşmaya çalışmak... Bunların hepsi burada beni zorladı. Her Pazartesi saatlerce hafta sonunu anlatan, her Cuma hafta sonunu nasıl geçireceğini anlatan bir iş kültürü var mesela. Kimsenin acelesinin olmaması, herkesin sindirerek hayatı yaşaması benim için alışması maalesef zor ama oldukça keyifli.

  • Yurtdışındaki güncel fırsatları hangi kanallardan takip ediyorsunuz?

  İlgilendiginiz alanda (Pazarlama, Yapay Zeka, Finans vb) pek çok topluluk var. Bu toplulukları hem LinkedIN'den bulabilir hem de basit bir Google araması ile öğrenebilirsiniz.

  • Bir daha olduğunuz ülkeye gelecek olsanız- ilk yılınızda neyi farklı yapardınız?

  Sanırım biraz alışmak için kendime süre tanır ve işe girmezdim. Ilk defa yapılıyorsa yurt dışında yaşama ve çalışma işi, insan gerçekten insan her anını özümsemek istiyor.

  • Pozisyonunuzun gereklilikleri Covid sonrasında değişti mi? Kriz sürecini yurtdışında nasıl yönettiniz ?

  İskoçya çok fazla Covid kurallarına uyan bir yer degil... Türkiye'de son 2 yılım evden çalışarak geçmişti, şimdi ise her gün ofisteyim! Bunun dışında burada offline pazarlamanın da çok yaygın olarak kullanılıyor olması beni eksik olduğum konuda geliştirdi. Yaptığım iş dijital oldugu için aslında dünyanın her yerinde, her ortamında çalışabilme rahatlığım var.

  Sosyal medya hesapları:

  LinkedIn

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.