Ücretsiz Eğitim Platformları: Coursera

  Ücretsiz Eğitim Platformları: Coursera

  Pandemi dönemi ile birlikte uzaktan eğitime geçiş hızlandı. Online eğitimlere duyulan ihtiyaç günden güne artıyor. Bu yazıda popüler eğitim kaynaklarından biri olan Coursera'yı inceliyoruz!

  Coursera, çeşitli alanlarda birçok farklı dersi içeren online ve ücretsiz bir eğitim platformudur. 2012 yılında Stanford Üniversitesi bilgisayar bilimleri profesörleri olan Andrew Yan-Tak Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuştur. Coursera kursları, dünyanın en iyi üniversite ve şirketlerindeki en iyi eğitmenler tarafından verilir. Ücretsiz olan bu kurslar; video dersler, ev ödevleri ve ders hakkında yardımlaşabileceğiniz forumlardan oluşur. Gelin bu kurslara daha yakından bakalım!

  Coursera Kursları 

   1) Kurslar

  Kursların tamamı online ve ücretsizdir. Yaklaşık 4-6 hafta arası sürmektedir. Her alanda ve her konuda yüzlerce kurs bulunur. Ücretsiz olarak ulaştığınız video derslere, ödevlere ve foruma ek olarak eğer ücret öderseniz sınavlara, projelere ve sertifikaya da erişim sağlayabilirsiniz.

  2) Specializations

  Specializations belirli bir alanda paketlenmiş ayrı ayrı kurslardan oluşur. Bir alanda uzmanlaşmak isterseniz belirli bir ücret ödeyerek bu paketlere kaydolabilirsiniz. Dersler tamamen online gerçekleşir. Yaklaşık 4-6 ay arasında sürer. Bu eğitimlerin sonunda sertifika verilir. 

  3) Sertifika Programları

  Profesyonel Sertifikalar ve MasterTrack™ Sertifikalar olmak üzere iki sertifika programı bulunur. Profesyonel sertifikaya sahip olmak isterseniz dilediğiniz kursları tamamladığınızda ücret ödeyerek alabilirsiniz. MasterTrack™ sertifika programı ise yüksek lisans programlarının modüllere bölünmüş parçalarından oluşur. Tamamen online gerçekleşir. Belirli bir ücret ödeyerek programa başlayabilir ve program sonunda sertifikaya sahip olabilirsiniz. 

  4) Online Diplomalar

  Dünyanın en iyi üniversiteleri içinden istediğiniz programa belirli bir ücret karşılığında başvurarak diplomayla mezun olabilirsiniz. Program yaklaşık 1-4 yıl sürer. Eğitim tamamen online olarak gerçekleşir. 

  Sıkça Sorulan Sorular 

  • Hangi dersler sunulur? Hangi eğitimler var?

  Aklınıza gelebilecek her alanda birbirinden farklı eğitimler bulabilirsiniz.

  www.coursera.org 

  • Eğitimler hangi dilde veriliyor?

  Eğitim dili genellikle İngilizcedir. Farklı dillerdeki eğitimleri de içerir. 

  • Ücretli mi?

  Coursera'daki kurslar tamamen ücretsizdir. Ancak kursu bitirdiğinizde sertifika almak isterseniz, kursun ek özelliklerinden olan sınav ve projelere erişmek isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca belirli bir konuda birleştirilmiş kurslardan oluşan paket kurslara (Specializations) kaydolmak için de ücret ödemelisiniz. Ama umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü bu paket kursların her birine ayrı ayrı ücretsiz olarak da erişebilirsiniz. Buna ek olarak ücretler için finansal yardım ve burs olanakları mevcut, bunlara başvurabilirsiniz.

  •  Kimler eğitim alabilir?

  Her seviye için kurslar bulunuyor. Belirli bir yaş sınırı yok.

  • Sertifika verir mi?

  Eğitimleri tamamladıktan sonra sertifika almak isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret için finansal yardım ve burs olanakları mevcut. Bunlara başvurabilirsiniz.

  • Kurs süresi ne kadar?

  Her kursun süresi birbirinden farklıdır. Haftalık, aylık, yıllık farklı uzunlukta olabilir. Öğrenme hızınıza göre kursu daha erken ya da geç bitirebilirsiniz.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından İlayda Özırmak tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.