Üniversitede Kendini Geliştirmek için Ne Yapmalısın?

  Üniversitede Kendini Geliştirmek için Ne Yapmalısın?

  Hepimizin de bildiği üzere üniversite gerçek hayata geçiş noktasıdır ve bu geçişte kendimize ne kadar çok şey katarsak iş hayatımızı o kadar kolay yöneterek yön verebiliriz.

  İngilizce Öğrenin!

  Her geçen gün gelişen bu dünyaya ayak uydurabilmek için yabancı dil en önemli noktalardan biri. Özellikle İngilizce öğrenmek eskiden bir ayrıcalık iken şu anda bu durum değişmiş ve ikinci dili öğrenmek zorunlu bir hale gelmiş durumda. Bu yüzden üniversite biz öğrenciler için yabancı dil açısından kendimizi geliştirebileceğimiz çok uygun bir yer. Aynı zamanda hem dilini geliştirebileceğin hem de yeni insanlar tanıyabileceğin yurtdışı değişim programlarına katılmak üniversite hayatının vazgeçilmezinden. Bu program sayesinde konfor alanının dışına çıkarak zorluklara karşı ayakta durmayı öğrenir ve kendini geliştirebilirsin.

  Üniversite Kulüplerine Katılın

  Üniversite kulüpler bakımından da liselere oranla çok daha geniş bir yelpazeye sahip olmakla beraber daha büyük organizasyonların da gerçekleştiği bir yer. Bu sebeple kendi ilgine göre kulüplerde ve organizasyonlarda yer alarak hem sosyalleşip hem de ilgi duyduğun alanda kendini geliştirebilirsin. Kariyer odaklı kendini geliştirebileceğin ve mutlu olacağın işi belirleyebilmen için üniversitede yaptığın kısa ve uzun dönemli stajlar çok önem taşıyor.

  Staj Yapın

  Bu stajlarda edindiğin deneyimler hem senin iyi bir özgeçmiş oluşturmanı sağlayacak hem de hangi alanda yoğunlaşmanı belirleyecektir. Çevrende gelişen olaylar hakkında daha çok farkında olman ve bunları akademik hayatın ile harmanlaman kendini geliştirmen açısından çok iyi olacaktır.

  En basitinden bir ekonomi öğrencisinin dünyaca ünlü ekonomistlerin yazılarının bulunduğu dergileri ve gazeteleri takip etmesi ilerideki kariyerinde onun için çok faydalı olacaktır. Çünkü üniversitede öğrendiğin bilgilerin çoğu teorik kalacaktır ve bu sebeple senin üniversite hayatın boyunca bu bilgilerin somut yansıması olarak pratikte neler yapıldığını görmek ve bunları zihninde bir şablona oturtmak çok önemlidir.

  Okuma Önerisi: Nasıl Staj Bulabilirim?

  Hedef Belirleyin!

  Son olarak ve en önemlisi bütün anlattıklarımı tamamlayıcısı olan şey kendinize bir hedef belirlemeniz ve bu hedefe ulaşmak için önünüze çıkan bütün engellerle baş edip yılmadan devam etmenizdir. Çünkü hedefsiz ve amaçsız yapılan hiçbir şey sonuca ulaşıp anlam kazanamaz.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Elif Asena Gökçen tarafınsan yazılmıştır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.