Bir Üyesinin Gözünden Galatasaray Üniversitesi Women in Business Kulübü

  GSUWIBI-VE-ETKINLIKLERINI-TANIYALIM-2

  Dijital bir ekranda görüp tıkladığın bu yazıyı okumaya başladıysan ne mutlu… Birlikte Galatasaray Üniversitesi Women in Business kulübünü tanıyalım istiyoruz. Kulübümüzün amacı ne, neler yapıyor? Eğer öğrenmek istersen devam edelim. 

  Kulübümüzün Amaçları ve İlkeleri

  Galatasaray Üniversitesi "Women in Business" yani "İş Hayatında Kadınlar" kulübü 2017 yılında "TurkishWIN" desteğiyle kurulan bir öğrenci kulübü. Kulübümüzün en önemli iki hedefini şöyle sıralayabiliriz: ulaştığı bireylerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine dair farkındalık oluşturmak ve geleceğin hiçbir ayrımcı politikayı kabullenmeyecek olan başarılı iş insanlarına kariyer odaklı deneyimler sunmak. Bu amaçlar doğrultusunda düzenlediğimiz tüm etkinlikleri de "sosyal farkındalık" ve "kariyer" etkinlikleri olarak iki ana başlık altında topluyoruz.

  GSÜWİB olarak sosyal farkındalık etkinliklerimizde, cinsiyete bağlı ayrımın izlerini farklı bakış açılarından inceliyor ve ulaştığımız kişilerde bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte her bir bireyin ve önemle vurgulayarak her bir kadının çok güçlü olduğunu bilerek yola çıkıyor, bu bireylerin de kendi güçlerini keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

  Kariyer etkinliklerimizde ise bireylerin gelecekteki iş hayatlarında toplumsal cinsiyet eşitliğini koşulsuz şartsız benimsemelerine, hiçbir ayrımcılığa izin vermemelerine yardımcı olmayı ve bu doğrultuda onlara farklı kariyer deneyimleri sunmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte genç kadınların güçlerinin farkına varmaları adına ilham alacakları rol modelleriyle bir araya gelmelerini ve farklı anlamlarda başarılı kadınların yolculuklarını dinleyebilmelerini de amaçlarımız arasında sayıyoruz. 

  Women in Business Kulübü ve Biz 

  Bu sene yönetim kurulunda olduğumuz Women in Business kulübünün yeri bizim için çok özel. Türkiye'de birbirine TurkishWIN aracılığıyla bağlı yalnızca 12 adet Women in Business kulübü olduğunu ve bu ağın bir parçası olduğumuz için gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz.

  Peki kulübün yönetim kurulu ve üyelerini oluşturan bizler kimiz? Aslında isimlerimiz, "biz" öznesini seçtikten sonra önemini kaybediyor. Hepimiz Galatasaray Üniversitesi'nin farklı bölümlerinde, farklı sınıflarında okuyan öğrencileriz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinden her yerde bahseden bir kulüp olarak elbette yönetim kurulumuzda hem kadın hem erkek üyelerimiz var. Bizi bir araya getiren gücü de üniversite yıllarında yalnızca derslerle ilgilenmek istemeyip de aynı zamanda hem kendimize hem de çevremize yararı dokunacak eylemlerde bulunmamızdan alıyoruz.

  Şimdiye Kadar Düzenlediğimiz Etkinlikler 

  Bir seneyi aşkın süredir hayatımızın akışını değiştiren pandemi dönemine rağmen çevrimiçi platformlarda toplanıp yine çevrimiçi platformlarda birçok etkinlik düzenlemeyi ve geniş bir kitleye ulaşmayı başardık. Bu etkinlikleri iki ana başlık altında topladığımızı söylemiştik, şimdiyse biraz ayrıntılardan bahsedeceğiz.

  Geçtiğimiz dönem gerçekleştirdiğimiz ilk iki etkinlik kariyer odaklı olan vaka analizi ve mülakat denemesiydi. Dönem boyunca bir de kulüp "instagram" hesabımızdan her hafta paylaşımlar yaparak "İlham Veren Kadınlar" projemizi yürüttük. İlham aldığımız kadınların hayat hikâyelerini, kültür miraslarını anlayıp anlattığımız uzun süreli bu proje bizim hep en çok sevdiklerimizdendi. Yine geçtiğimiz dönem çok fazla sayıda katılımcı kabul ettiğimiz "De Votre Point De Vue" etkinliğimizde konuğumuz değerli Nükhet Duru'ydu ve tüm sorularımıza verdiği sevgi dolu, samimi yanıtlarla her birimizin ona olan sevgisi ve hayranlığını katlanarak arttırdı. Başka bir etkinliğimiz Galatasaray Üniversitesi'nin diğer kulüpleriyle iş birliği içinde yürüttüğümüz "Farkındalık Özgürleştirir"di. Farklı konukları ağırladığımız bu etkinlikte kadına yönelik cinsel taciz ve medyatik ifşayı hukuksal boyutlarıyla inceledik. Bir başka etkinliğimiz olan "Sadece Kariyer mi?"de değerli konuğumuz Elif Kartal ile birlikte sosyal sorumluluğun önemini ve gerekliliğini konuştuk. İkinci dönem etkinliklerimizin ilki Türkiye çapında 5 üniversitenin birlikte yürüttüğü "Yeni Nesil 8 Mart" kapsamında gerçekleştirdiğimiz "Kadın ve Sanat" zirvesiydi. Bu zirvede Marcus Graf, Tuğba Aydın Öztürk, Ece Kınacı ve Iraz Yıldız olmak üzere birbirinden değerli konuklarımızla ilham veren sohbetler gerçekleştirdik. 

  Sen de Aramıza Katıl!

  Son olarak da kulübümüzün bu yıl ilkini gerçekleştireceği, en geniş kapsamlı sertifikalı etkinliğimizden söz etmeliyiz. 3-4 Nisan'da "Liderlere Yörüngeni Belirle" isimli zirveyi gerçekleştireceğiz ve bu nedenle çok heyecanlıyız. Bu etkinlikte farklı alanlarda uzman üst düzey yöneticilerle farklı sektörleri ve bu sektörlerin iş gereksinimlerini, çalışma yöntemlerini tanıyacağız. Yörüngemizi belirleyip kariyerimizi şekillendirirken mutlaka bilmemiz gereken geleceğin iş yaşamına ve sektörlerine dair bilgileri, birbirinden değerli ve başarılı liderler eşliğinde öğreneceğiz. Aynı zamanda iş hayatının gereksinimlerini interaktif atölye çalışmalarına katılıp deneyimleyeceğiz. Sınırlı sayıda katılımcının kabul edileceği bu atölyelerde kariyer temalı içeriklerin yanında bireysel gelişim temalı içeriklerle güçlü yönlerimizi geliştireceğiz. Ayrıca farklı çekilişlere katılıp, sürpriz hediyeler kazanma şansınızın da olacağı bu etkinlik için biz şimdiden sabırsızlanıyoruz. Biz, katılımcılarımıza sıradan bir etkinlikten çok daha fazlasını sunabilmek için çok çalıştık ve başaracağımıza inanıyoruz. Eğer sen de heyecanımızı paylaşmak istersen yazının sonundaki linkten veya @gsuwib instagram adresimizden kayıt olabilirsin. Seni de aramızda görmeyi çok isteriz!

  Hakkımızda daha çok öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

  Bu yıl ilk defa düzenleyeceğimiz ''Liderlerle Yörüngeni Belirle'' etkinliğimizin detayları ise burada

  Bir üyesinin gözünden Galatasaray Üniversitesi Women in Business kulübünün serüvenini okudun. Bu yolculuğa eşlik ettiğin için teşekkürler. Kadının toplumda hak ettiği yerde olduğu, aydınlık günlerde ve bir başka yazıda görüşmek dileğiyle…

  HİLAL KILIÇOĞLU 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.