YenidenBiz’den İşe Ara Vermeden Önce Bilmen Gereken 7 Taktik

  YenidenBiz’den İşe Ara Vermeden Önce Bilmen Gereken 7 Taktik

  Çalışma hayatına ara vermek istiyorsan nelere dikkat etmelisin? Gelin, birlikte iş hayatına geri dönmüş kadınların tavsiyelerinden derlenen yaşanmışlıkların bilgeliğinden yararlanalım.

  Son yazımızda işe ara verme ya da vermeme kararının zorluklarından bahsetmiştik. Merak edenleri buraya alalım. Şimdi bu safhayı atlamış ve işe ara vermeye karar vermiş kız kardeşlerimiz için önerilerimize yer vereceğiz. YenidenBiz derneği vesilesiyle iş hayatına geri dönmüş kadınların tavsiyelerinden 7 taktik çıkardık.

  İş Hayatına Ara Vermeden Önce Yapmanız Gereken 7 Taktik

  1) İşten ayrılırken olumlu bir izlenim bırakın

  Mevcut işinize dönmeyi planlayın ya da planlamayın ayrılırken olumlu bir izlenim bırakın. İş hayatında eski çalışma arkadaşlarınızla yollarınız her zaman kesişebilir. İşinizi aktardığınız kişilere destek olmak, yönetimle iyi ilişkilerle ayrılmak, iş arkadaşlarınızla hoşça vedalaşmak iyi hatırlanmanızı sağlarken, iş hayatına dönerken de size kolaylık sağlayabilir.

  2) Döndüğünüzde ne iş yapmak istediğinizi şimdiden düşünün

  Biliyoruz ki şu anda önceliğiniz hali hazırda yaptığınız işi bırakmak. Tekrar işe dönmek konusu için çok erken olduğunu düşünebilirsiniz. Ama hazırlıklı olmanın kuşkusuz yararlı olacağını söyleyebiliriz. Mesela kariyerinizi değiştirip, ara sonrasında artık girişimci mi olmak istiyorsunuz? O zaman hangi konuda girişim yapmak istiyorsanız günlük hayatınızın içine onunla ilgili küçük takipler yerleştirebilirsiniz. Mesela planınız e-ticaret ise ara ara başarılı e-ticaret sitelerine göz atmak ve not almak size bir yıl sonra kuracağınız işiniz için çok yararlı ipuçları verebilir.

  3) İş ağlarınıza / bağlantılarınıza devam edin

  Uzun yıllar çalışmaktan yorulmuş ve biraz ara vermek istiyor olabilirsiniz. Bir müddet dinlendikten sonra tekrar dönmek istiyorsanız iş hayatındaki bağlantılarınız önemli. İş arkadaşlarınız, IK yöneticileriniz ile bağlantılarınız devam etsin. Mesela ara ara bir kahve içip, sohbet edebilirsiniz. LinkedIn bağlantılarınız da önemli. En azından profilinizi güncel tutmanız, ara ara sektör ile ilgili beğendiniz yazıları paylaşmanız sizin ara vermiş olsanız da hala güncel olduğunuzu gösterir. Sektörünüze ait birliklere, odalara özelden devam etmek de aynı şekilde size güncel ve görünür kılar.

  4) Gönüllü işler yapın

  Gönüllülük esasıyla yaptığınız her işte faydalı olmanın hazzını yaşıyorsunuz. İş gibi olmasa da, tekrar hayatınızda bir disiplin hissetmek ve neler yapabildiğinizi hatırlayıp işe ara veren kadınlarda oluşabilecek özgüven eksikliğinin boşa olduğunu anlamak ise en büyük artıları. Üstelik üyelerimiz arasında gönüllü çalışmaları ile kendilerine yeni bir kariyerin kapısını açmış olanların da var olduğunu belirtmeliyiz. İşten ayrılmadan nerelerde gönüllü çalışabileceğinizi belirleyebilirsiniz. İlham almak için web sitemizdeki "Benim hikayem" bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

  5) Devam edebileceğiniz yüksek lisans, eğitim, kurs programlarını belirleyin

  İş hayatına ara verdikten sonra biraz soluklanmak çok keyifli. Ama bir süre sonra bunun da sizi sıkacağına emin olabilirsiniz. Bu arayı iyi değerlendirin. Vakitsizlikten hep almak isteyip de alamadığınız eğitimleri düşünün. Mesela yüksek lisans ya da doktora programları, sertifika programları, yeni bir dil kursu. Bu sayede kendinizi geliştirmiş ve güncel tutmuş olursunuz. Eğer iş hayatınıza bambaşka bir kolda devam etmek istiyorsanız yepyeni bir dalda uzmanlık eğitimleri de alarak, ilk adımı atmış olursunuz.

  6) Bir hobi edinmek için şimdiden düşünün

  Bir hobiniz varsa ve vakit bulamıyorsanız şimdi tam vakti. Yahut yeni hobiler edinebilirsiniz. Hatta hobilerinizi işe çevirerek yeni bir kariyere yelken açmak en zevklilerinden biridir.

  7) Dijital dünyada aktif olun

  İşten ayrılmadan ve rehavete kapılmadan hemen dijital dünyada yerinizi alın. Mesela blog açın ya da tematik bir Instagram hesabınız olsun. Bu ilk basamağın ardından işten ayrıldıktan sonra eski işiniz veya bundan sonra yapmayı planladığınız işinizle ilgili olarak ya da hobilerinizle ilgili yazılar yazıp, fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Böylece bu konuda danışmanlık veya proje bazlı işler alabilir, hatta belki blogger olarak veya Instagram sayfanız ile yeni bir kariyere bile başlayabilirsiniz.

  Şimdi lütfen oturup, yukarıdakilerden hangileri sizlere daha uygun düşünmenizi ve harekete geçmenizi istiyoruz. Olur da siz yeni yollar bulursanız lütfen bizimle paylaşın. Sevgiyle kalın!

  Yazan: Çiğdem Görener Ozan, YenidenBiz Gönüllüsü

  ...

  YenidenBiz

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için paylaştılar.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.