Yurt İçinde Staj Deneyimi

  Yurt İçinde Staj Deneyimi

  Deneyimlerin en güzellerinden biri olan staj deneyimini yurt içinde de tatmak istemez miydin? Yurt içi staj deneyimleri seninle. Birlikte bilgilenelim. Keyifli okumalar! 

  Hepimizin bildiği gibi yeni dünyada lisans ve yüksek lisans diplomasından çok daha kıymetli olan bir şey varsa o da deneyim! Bundan 5-10 sene önce yeni mezun iş başvurularında işverenlerin "deneyim" beklentisini anlayamaz, kızardık. Şimdi işin sırrı "staj deneyimi" ile çözüldü. Yeni mezun öğrencilerin CV'lerine bakıldığında lisans eğitiminin yanı sıra en çok dikkat edilen konulardan biri de staj deneyimi. Mezunun hangi şirketlerde staj yaptığı, hangi departmanlarda sorumluluk aldığı ve bu sorumlulukların hangi ölçüde nasıl bir zaman planı içerisinde olduğu çok önemli.

  Staj Olsun da Ne Olursa Olsun Yok!

  Öncelikle sık yapılan hatalardan biri olan staj seçimini konuşalım. Her türlü deneyim elbette kıymetli ama kariyer isteklerimize ve beklentilerimize çok uzak staj seçenekleri bizim için seçenek olmamalı.

  Çalışmak istediğimiz sektörü belirleyelim

  Öncelikle dokunmak istediğimiz sektörü belirlememiz gerekiyor. Otomobil ve taşıt araçlarına çok uzak biriysek otomotiv sektöründe yer almamıza gerek yok. Güzellik/bakım konusu bizim ilgi alanımız ise, boş zamanlarımızda dermatologların ve makyaj bloggerların videolarını izlerken buluyorsak kendimizi, o zaman ilk iş Kozmetik sektörünün lider şirketlerini hedeflememiz gerekiyor. Hadi hemen Top10 sektörümüzü ve bu sektördeki en çok istediğimiz şirketlerimizi listeleyelim.

  Nerede çalıştığın değil, ne iş yaptığın önemli

  Şirketleri sıraladığımıza göre bu şirketlerin departmanlarını seçme zamanı! Her sektörün ve şirketin dinamiği, yatırım yaptığı departman kendi hedeflerine göre farklılık gösterdiği için tek bir departmana yönelmemeliyiz. Teknoloji sektörü içerisinde Pazarlama departmanında çalışmak isteyip, medya ve PR çalışmalarının sahada ve TV'de çok aktif olduğu bir deneyim beklememeliyiz. FMCG sektöründe karşılaşacağımız Pazarlama deneyimi ile Denetim sektöründe karşılaşacağımız Pazarlama deneyimi birbirinden çok farklı olacak. Dolayısıyla sektör ve şirket dinamiklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız. Listemizi sektör, şirket ve departman olarak sıraladığımıza göre sıra listemize başvuru tarihlerini ekleyip, başvurularımızı tamamlamakta!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.