19 Kasım Kadın Girişimciler Günü Kutlu Olsun!

  Women-Entrepreneurs

  Girişimciler gününüz kutlu olsun. Korhan Beba'dan sizlere bir yazı var. Siz de gelin, hemen okuyun! 

  Bir Çin atasözü, "Göğün Yarısı Kadınlarındır" der. Ancak maalesef halen hem ülkemizde hem de tüm dünyada kadınların iş hayatındaki yeri ve rolü, olumlu ilerlemelere rağmen, istenilen noktada değil. Gelişmekte olan ülkelerde özellikle kadınların girişimcilik ve yöneticilik yönlerini güçlendirmek, kadın-erkek eşitsizliğini azaltarak daha paylaşımcı bir ekonomik büyüme sağlamanın en önemli yollarından biri. McKinsey'nin yaptığı bir araştırmaya göre OECD ülkelerindeki kadınların iş gücüne katılımının İsveç'teki seviyeye gelmesi durumunda yaratılacak ek GSMH 6 Trilyon USD seviyesinde!

  Bunun için de öncelikle kadınlarımızın girişimcilik ekosistemine girmeleri gerek. Örneğin ABD'de küçük ölçekli işletmelerin %42'si kadınlar tarafından kurulmuşken TÜİK 2017 verilerine göre Türkiye'deki kadın girişimcilerin oranı %15 olarak gözükmekte. Türkiye'de maalesef hala tutucu bir anlayış var ve kadın girişimcilerin hem sayısı az hem de karşılaştıkları engeller çok fazla. Öncelikle önlerindeki değer yargılarının değişmesi ve girişimcilik konusunda eğitime ulaşabilmelerinin sağlanması lazım. İş modeli ve iş planı hazırlama, pazar araştırması, müşteri edinme ve tutma, finans gibi temel konular eğitim ile öğrenilebilir. Küçük yaştan itibaren (ilk öğretim) çocuklarımızın kız-erkek ayırımı yapmadan girişimcilik için özendirilmeleri şart.

  Bunun yanında sermayeye erişim kadın girişimcilerin karşısına diğer bir sorun olarak çıkıyor. Aslında bu yakın geçmişe kadar her girişimcinin karabasını idi. Ancak bu günümüzde giderek aşılabilen bir hale gelmeye başladı. Artık yeni iş fikri ile birlikte bunun ticarileşebilmesi için gerekli modeli geliştirenler sermayeye devlet destekleri yanında melek yatırımcılar vasıtası ile daha kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

  Ticat yapanların sermayeye erişimi her gün biraz daha kolaylaşıyor çünkü artık ticat yatırımın peşinden değil, yatırım ticatın peşinden koşmaya başladı. Akıl teri akıtan kadın girişimciler için sermaye konusundan ziyade üst düzey yetkinliklere sahip, etkili bir takım kurmak, geliştirdikleri yeni ürün veya hizmetin yeteri kadar büyük bir pazara hitap etme potansiyelinin olması ve ölçeklenebilmesi gibi unsurlar çok daha önemli sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunları doğru ve tam olarak yapabilen kadın girişimciler TÜBİTAK BIGG programından baslayarak özellikle teknoloji alanında erken aşama yatırımlara odaklanan Revo Capital gibi pek çok kaynaktan faydalanma imkanına sahip olabilir.

  BinYaprak, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, KAGIDER, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve Beba Vakfı gibi kuruluşlar olarak bu konularda elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Kadın girişimcilerin ülkemizde hem sayısının hem de başarılarının artması çok önemli. Bu vesileyle kadın girişimcilerimizin ve girişimci olmayı düşünen kadınlarımızın 19 Kasım Kadın Girişimciler gününü kutluyoruz. Hepinize iyi çalışmalar!

  İçimizdeki Çocuk
  Adana’nın İlham Veren Kadınları: Avukat Sinem TANR...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Korhan Beba henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.