Çevrimiçi STEM Dersleri

  kapak-dzenlendi

  Çevrimiçi STEM dersleri nasıl gerçekleşir? Başvurular nasıl yapılır? Peki öğretmenlerin yorumları neler? Bu soruların cevaplarının hepsi yazımızda. Keyifli okumalar!

  Çevrimiçi STEM Dersleri, STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programı'ndan mezun olan öğretmenlerimizin alan özelinde desteklenmesi ve programımıza bireysel olarak katılma isteğinde bulunan öğretmen ve öğretmen adaylarının talebini karşılamak amacıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Ekim ayı itibari ile BAUSTEM bünyesinde verilmeye başlanmıştır. Her akademik yılın Ekim-Aralık ve Ocak-Mart dönemlerinde, alanında uzman eğitimciler tarafından 6 haftalık eğitim programı hazırlanır. Aynı dönem içinde ise sadece bir adet ders alınabilir. Derslerin izlenceleri "inteach.org" öğretmen portalında "İleri STEM Dersleri"nin altında paylaşılmaktadır ve çevrim içi STEM dersleri ile ilgili duyurular BAUSTEM resmi sosyal medya hesaplarından yapılmaktadır.

  Başvuruların kabulü: 

  Her dersin kendine özgü başvuru şartları bulunmaktadır. Bu yüzden başvuru yaparken bu kriterlere dikkat edilerek başvuru yapılması önemlidir. Dersler çevrimiçi ve eş zamanlı olarak Adobe Connect üzerinden yapılmaktadır ve derse devam şartı bulunmaktadır. Öğretmenlerin derslerden alacağı verimi arttırmak amaçlı, çevrimiçi derslerimizin kontenjanı düşük tutulmaktadır. Ders kontenjanımız en fazla 15 öğretmen ya da öğretmen adayı olarak belirlenmiştir. Her dersin başvuru şartları farklı olduğu için başvurmak istenilen dersin şartları "inteach.org" öğretmen portalında "İleri STEM Dersleri" altındaki izlencelerden edinilebilir.

  Derslerin başlaması ve süreç:
  Başvuru kabul süreci tamamlandıktan sonra dersin katılımcılarına sistemsel bilgilendirmeler ve gerekli şifreler e-posta yolu ile iletilmektedir. Bu süreçte düzenli olarak e-posta takibini yapmak katılımcının yükümlülüğündedir. Dersler altı hafta boyunca çevrimiçi ve eş zamanlı yapılmaktadır. Ders esnasında dersin kaydı alınmaktadır. Böylelikle dileyen katılımcılar dersi daha sonra tekrar izleyebilir.


  Derslerin tamamlanması:

  Dersler haftada bir saat olarak toplamda altı hafta sürmektedir. Derse katılım zorunludur. Katılımcılar altı haftalık dersten sadece birine katılmama hakkına sahiptir. Katılmadığı ders sayısının fazla olması halinde dersleri tamamlama kriterlerine uymadığı için ders bitirme belgesi alma hakkını kaybetmektedir. Altı haftalık eğitimin ardından sekizinci haftanın sonuna kadar tamamlamak üzere bir bitirme projesi verilmektedir. Bitirme projeleri teslim edildikten sonra eğitmenin değerlendirmesi ile birlikte ders bitirme belgesini almaya hak kazananlar belirlenir. Kişilerin adlarına düzenlenmiş olan ders bitirme belgeleri kişilerin "inteach.org" hesaplarına dijital olarak tanımlanmaktadır. Böylece katılımcılar ders bitirme belgelerine istedikleri zaman elektronik ortamdan ulaşabiliyorlar. 

  Öğretmen görüşlerinden:

  "Kesinlikle her pazartesiyi heyecanla beklediğim bir ders dönemiydi. Hem Başak Hocamdan hem de öğretmen arkadaşlarımdan çok fazla şey öğrendim. Güzel bilgi paylaşımları ve çeşitli beyin fırtınaları yaptık. Tekrar katılmayı isterim."

  STEM ve Hesaplamalı Düşünme Dersi Katılımcısı

  Eğitmen - Başak Helvacı - Öznacar


  "STEM lider öğretmeni her zaman kendini yenilemeli ve öğrenmeye açık olmalıdır Bu eğitim ile hem bilgiler güncelleniyor hem de yenilikleri öğrenip grup içindeki fikirleri değerlendirdik."

  Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitimi Dersi Katılımcısı

  Eğitmen - İbrahim Evren Özer


  "Her dersi merakla ve heyecanla bekledim. Gerçekten dersler öğretici ve bilgilendirici veri araçları tanıtımı ve derslerimizde nasıl kullanabileceğimizi barındırıyordu. Senem Hocama çok teşekkür ediyorum."

  Yenilikçi Veri Toplama ve Analiz Araçları İle STEM Dersi Katılımcısı

  Eğitmen - Senem Bademci

  Ekin Kimya "İlaçta Kariyer. Çok İyi Gelecek" Zeyn...
  Mühendislik Bilen, Teknoloji ile Hayatı İç İçe Yaş...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.