Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  4 dakika okuma süresi (749 kelime)

  Çocuklarınızın Hayallerini Gerçekleştirmelerine Yardımcı Olun

  Çocuklarla çalışmayı seviyorum. Yetişkinlerin aksine onların sınırları yok. Onların düşünce ve hedeflerini dinlemek ilham verici. Çocuklar hayal kurmaya çok küçük yaşta başlarlar; gelecekteki kariyerleri, zenginlikleri, eğitimleri üzerine düşünürler. Ve bu hayalleri olağanüstü olabilir.

  Çocuklarınızın Hayallerini Gerçekleştirmelerine Yardımcı Olun

  Çocuklarla çalışmayı seviyorum. Yetişkinlerin aksine onların sınırları yok. Onların düşünce ve hedeflerini dinlemek ilham verici. Çocuklar hayal kurmaya çok küçük yaşta başlarlar; gelecekteki kariyerleri, zenginlikleri, eğitimleri üzerine düşünürler. Ve bu hayalleri olağanüstü olabilir.

  Kariyerleri ilerledikçe bazısı polis memuru, bazısı itfaiyeci, bazısı ise doktor olmayı seçecek. Kimisi de astronot ya da başbakan olmayı. Eğer zenginlik hakkında konuşacak olursak bazısı kolayca para kazanmanın peşinde olacak. Kimileri de 40 yaşında veyahut daha erken bir yaşta emekli olma yeteneğine sahip olmanın peşinde olacaklar. 

  Ebeveynler olarak, çocuklarımızın hayalleri üzerinde sandığımızdan daha fazla kontrole sahibiz. Çocuklar için aileleri ilham ve motive kaynakları aynı zamanda da liderleridir. 

  Çocuğunuz hayalinin gerçekçi olmadığını düşünebilirsiniz. Bu içinizdeki olumsuz yetişkindir.Çocuğunuzun kendisine inanması için siz de ona inanmalısınız; zira muhtemelen sahip oldukları tek destekçilerisinizdir. 

  Tüm bunlar nasıl yapılır tartışmasını doğuruyor:

  1. Çocuğunuzun Hayallerini Yalanlamayın

  Çocuklar büyük hayal eder. Siz de çocukken siz de hep büyük hayaller kurdunuz (insan olduğunuzu varsayarak). 

  Belki de çoğunuz sahip olduğunuz hayalleri gerçekleştiremediniz ve çocuğunuzun da yapamayacağını düşünüyorsunuz. Eğer durum böyleyse bu konu hakkında düşünmeyi kesin. 

  Çocuğunuzun hayali sizinle ilgili değil. Çocuklar ilgilendiği sürece hiçbir şey imkansız değildir. İşte bu nasıl yapılması gerektiğini gösterir. Eğer çocuğunuzun hayallerini yalanlarsanız, başarma şanslarını baltalamış olursunuz. 

  Ben genellikle olanak yerine olasılık temelli kararlar veririm. Ama, şunu söyleyebilirim ki bu olanakları pencereden atıp olasılıklarla düşünmeye ihtiyacımız olan bir durum.

  2. Hayal Dünyalarının İçine Girmeyin

  Eğer çocuğunuz Marsa ayak basan ilk astronot olmayı düşlüyorsa ihtiyaçları olan en son şey bunun berbat edilmesidir.

  Ebeveynler çocuklarının hayallerine şu şekillerde müdahil olurlar:

  • Onların hayallerini yalanlayarak.
  • Çocuklarını kontrol altında tutarak.
  • Onlara hayat becerileri kazandırmayarak.
  • Onlara iyi bir eğitim sağlamayarak.
  • Olumsuz bir hayat görüşü telkin ederek.

  Bir ebeveyn olarak sizin amacınız ebeveynsel zorunlulukları karşılamak ve çocuğunuza başarıya giden bir yol sağlamak olmalıdır. Eğer çocuğunuz henüz daha başlamadan onu mahrum bırakırsanız, bu onları sadece şu anda kahretmez, yetişkinlik zamanlarında da olumsuz bir etkiyle karşı karşıya bırakır.

  3. Çocuğunuza İyi Bir Örnek Gösterin

  "Çocuklar yaşadığını öğrenir ve öğrendiğini yaşar" diye bir söz vardır. Ebeveynler olarak, çocuklarımız daima bize saygı duyar. Yaptığımız şeylerle gururlanır ve başarılarımızı kendi standartları olarak kullanırlar. 

  Başarı ve zenginlik bir süreç ürünüdür ve isteyen herhangi biri bunlara ulaşabilir. Başarılı bir ailede yetişen bir çocuk bu süreç etrafında yaşar ve öğrendiklerini ileride kendi yaşamına uyarlar. Bunlar artık onun standardı olur. 

  Bu nedenle, fakir bir başarısız olmak da bir süreçtir ve herhangi biri olabilir. Başarısız bir ailede yetişen bir çocuk yine bu süreci kendine örnek alır ve ileride kendi yaşamına uygular. Bunlar onun standardı olur. 

  Birçok yönden, çocuğunuzun başarısının anahtarı sizsiniz. Birçok çocuk ailesinin tam tersi ilerleyiş ve değerlere sahip olarak yetişse de bunu kendi çocuğunuz için hesaba katmamalısınız. Bunun yerine,onlara başarmaya hazır olduklarından emin olmak için gücünüz dahilinde her şeyi yapmalısınız.

  4. Çocuklarınızın Harekete Geçmelerine Yardım Edin

  Çocuklarınızın Hayallerine Ortak Olun

  Çocuklar büyüyüp geliştikçe birçok farklı şeye ilgi göstermeye başlarlar. Bazısı hayale dönüşecek gerçekten ilgilerini çeken birçok şey için daha fazla dikkat göstermeye başlayacaklar.

  Eğer amacınız onların bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaksa onlara nasıl yapılması gerektiğini gösterip, yönlendirmede yardımcı olmanız gerekir.

  Fakat gerçekten çok uzak ve çok görkemli hedefler için onlara nasıl bir kılavuzluk sağlayabiliriz?

  Hayallerini Yazdırın. Hayallerini yazmak onlara fikirlerini ilk çıktığı andan itibaren görmelerini sağlar ve onları makul bir seviyeye getirmelerinde yardımcı olur.

  Hayallerini Araştırtın. Hayalleri hakkında daha fazla öğrendikçe daha gerçekçi olacaklardır. Araştırma aynı zamanda onlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ihtiyaçları olan önemli bilgileri de verecektir.

  Başarı İçin Zaman Çizelgesi Hazırlatın. Bu onları daha odaklı tutacaktır. Çocuklar için bu hedef"üniversiteden mezun olduktan sonraki 5 yıl içerisinde…" şeklinde olabilir.

  Bir Çalışma Planı Geliştirin. Hedefinizi gerçekleştirmenin planını nasıl hazırlarsınız? Hangi adımları atmalısınız? Ne tür yetenekler ya da eğitimler gerekli?

  Odak, Yoğunluk, Azim. İlk adım odaklanmak. Yoğunluğu denkleme katacağız ama başıboş bir yoğunluk sadece aynı çember içinde dönüp durmamızı sağlar. Odaklanılmış bir yoğunluk insanları başarıya götüren bir güçtür.

  Azim, olaylar yavaşlamaya başladığında kendinize vermeye ihtiyaç duyduğunuz ekstra bir gayrettir.

  Oyunlar Oynatın. Bu onların küçük başarılar kazanmalarında yardımcı olacaktır.

  Eğer çocuğunuz küçük bir derece bile kazansa bu ona iki önemli şeyi öğretir;

  • 1.Büyük bir derecede kazanmak mümkün.
  • 2.Başarı süreci ( motivasyon, organizasyon, yoğunluk, karalılık) işe yarıyor.


  5. Çocuklarınıza Desteğinizi Gösterin

  Çocuklar da bizler gibi kendi doğal motivasyonlarına sahiptirler. Ama bu tek başına onlar için yeterli değildir.

  Motivasyonunuzun onlar için sadece başarı yönünden değil, duygusal yönden de önemlidir. Sizin ne düşündüğünüzü umursarlar. Siz annecikleri, babacıklarısınız. Onların Superman ve Superwoman'ısınız.

  Eğer onlardan yanaysanız, her şey mümkün. Onlara yeşil ışık yakarsanız, gaza yüklenebilirler.

  Eğer bunları yaparsanız, hayal ettikleri şeyleri gerçekleştirebilir veya olabilirler...

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.