Eski Dünyanın Sonu, Yeni Dünyanın Başlangıcı

  seyma3

  Giresun Uğur Anadolu Lisesi'nde Biyoloji Öğretmeni olan Şeyma Erdem'in STEM Öğretmeni olma yolculuğunu okuyoruz...

  Okulumuzun STEM ile tanışmasının üçüncü yılındayız. Zaman geçtikçe kendimizi daha fazla geliştirerek bu durumu içselleştiriyoruz. İlk zamanlarda zor ve karmaşık gelen STEM şimdi derslerimizin vazgeçilmezi haline geldi. Öğrencilerimizdeki değişimi gözlemlemek bizleri bu konuda çok daha motive ediyor. En çok karşılaştığımız problemlerden biri öğrencilerin eğitimlerini ezberci bir yaklaşımla devam ettirmeleri. STEM ile bu durum tamamen değişmekte. Öğrencilerimiz problem çözme yeteneklerini geliştiriyor, meraklı, sorgulayıcı ve araştırmacı birer birey haline dönüşüyor.

  Yaptığımız çalışmalardan örneklerle bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. Bizler Karadeniz bölgesinde yaşıyoruz. Denize çok yakınız, plajlarımız ve sahillerimiz var fakat bunun yanında çok yağış alan bir bölgeyiz. Yaz aylarında yağışlar olduğunda derelerden deniz kıyılarımıza akıntıyla beraber çöpler geliyor.

  Bu durum bizim plajlarımızı kullanmamızı engelliyor. Bir gün öğrencilerimden biri bu problemden bahsederek bir çözüm önerisi olduğunu belirtti. Bu mükemmel bir gelişmeydi. Araştırarak ve problemin temeline inerek bir deniz yüzey temizleyici tasarlamıştı. Artık canlıları düşünüyor, ekosistemi öğreniyor ve en önemlisi teknolojiyi kullanıyordu.

  Yaptığımız bir diğer çalışma ise topraksız tarımdı. Bu çalışmayı hazırladığımız sırada öğrencilerimden bitkilerin azot ihtiyacını karşılamak için düzenekte balık yetiştirme fikri geldi. Böylelikle hem mevcut problemin çözümü gerçekleşmiş oldu hem de ürünümüzün geliştirilebilir yanları tespit edildi.

  Bu çalışmaların yanında yaşadıkları çevrenin ihtiyaçlarını düşünerek birçok proje öğrencilerimiz tarafından yürütülüyor. Bunlardan bazıları katlı otopark, materyalleri tanıyan çöp kutusu, kahve makinesi, sürücü adaylarının daha kolay öğrenmesi için viteslerin prensibi ve çok daha fazlası. Bizler STEM ile birlikte ilkel yöntemlerin kullanıldığı eski dünyanın sonunda, teknolojinin önem kazandığı yeni dünyanın başlangıcında tüm koşullara uyumlu ve donanımlı bireyler yetiştiriyoruz. Bize bu imkanları sunan BUEK ailesine sonsuz teşekkürler.

  Bir Hukuk Öğrencisinin Gelişim Rehberi
  Corona Günlerinde Ruh Halimiz & Sosyal Etkileşim
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bü...
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.