İlaçta Kariyer: Global Kariyer Fırsatları

  ila

  İlaçta Kariyer Çok İyi Gelecek dedik ve global kariyere sahip liderlerden çok değerli tüyolar aldık! İlaç sektöründe global bir kariyer için izlenmesi gereken yol nasıl olmalı diye düşünüyorsanız haydi okumaya!  

  ''İlaçta kariyer herkese çok iyi gelecek.'' diyerek çıktığımız bu yolda moderatörlüğünü TAKEDA Yetenek Geliştirme Direktörü Aslı Dizdar'ın yapmış olduğu 'Global Kariyer Fırsatları' adlı etkinliğimizde TAKEDA Kanada Genel Müdürü Gamze Yuceland, Cluster Benelux & CEE Müdürü Filiz Balcay, Bristol Myers Squibb, Harici Laboratuvar Operasyonları Stratejisi ve Yönetimi Başkanı Vildan Kortan, global kariyerlerinde kendi reçetelerini paylaşarak bizlere ilham oldu.

  ''Bu global rollere giderken mayanızda ne vardı da siz ideal adaylar oldunuz ve şu anda bu noktadasınız? Sizleri bu kariyerlere hazırlayan şeyler ve belki de güçlü adaylar olmanızı sağlayan şeyler nelerdi?'' sorusuna karşın sevgili Vildan Kortan global bir kariyere sahip olabilmek için 'büyük resme odaklanmak', 'üstüne vazife almaktan çekinmemek', 'meraklı olmak' ögelerinin altını kalın bir kalemle çizerek bizlere şu tavsiyelerde bulundu:

  ''Global bir sorumluluk edinebilmek için öncelikle bir ülke kapasitesinde de olsa yaptığınız işi meraklı bir şekilde herkesten farklı yapmalısınız. Sadece tek bir işe odaklanmayıp o işin yan bağlantılarına da hakim olmalısınız ve diğer takımlarla çalışabilmelisiniz. Başka kültürlere karşı olan anlayışınız ve bunları öğrenme kapasiteniz çok önemli. Değişimin içerisinde olup, yeni şeyler öğrenebilmek ve yeniye açık olmak gerekiyor. '' diyerek çok önemli noktalara değindi.

  Sevgili Gamze Yuceland ise bu konu hakkındaki görüşlerini '' Ne iş yaparsanız yapın o işte bir vizyonunuz, bir stratejiniz ve bir hayaliniz olmalı ve o hayali birlikte çalıştığınız ekibinize inandırabilmelisiniz. Hiçbir şeyi tek başımıza yapamıyoruz. Mutlaka yanımızda en az bizim kadar, mümkünse bizden daha çok insanla birlikte çalışmak, olabilecek en iyi ekibi kurmak ve ekibinizdeki her bir kişinin o hayalin içerisinde bir yer edinmesini sağlamak ve insana değer vermek gerek. Bir diğer önemli nokta ise kendinizi zorlayın, yeni şeyler öğrenin, konfor alanınızın dışına çıkın ve orada kendinizi gösterin. '' olarak bizlere aktardı.

  Sevgili Filiz Balcay ise işini büyük bir aşkla yaptığından bahsedip 'mutlaka sevdiğiniz işi yapın' diyerek bizlere ilham oldu. '' Benim global kariyerde önümü açan 'empati ile yapılan takım çalışması' algısı oldu. Takımın hedeflerini, globalin hedeflerini, lokalin hedeflerini ve bunların erime noktalarının neler olduğunu bilmek ve birlikte kazan-kazan noktasına ilerlemek çok önemli çünkü biliyorum ki onların yolculuğuna katkıda bulunurken ben kendi yolculuğuma da çok büyük bir katkı sağlıyorum. ''

  'İlaçta kariyerde global hedefleri olan üniversite öğrencilerine vereceğiniz tavsiyeler nelerdir? '' sorusuna ise çok değerli katılımcılarımız altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

  Sevgili Vildan Kortan: ''Hali hazırda eğitimi devam eden arkadaşlarım için üniversite üzerine yurt dışında bir eğitim almak çok önemli. Yurtdışında eğitimleri sırasında ise bazı yaz programlarından, staj imkanlarından faydalanabilirler ve bir şekilde bu çarkın içerisine daha kolay girme imkanı kazanabilirler. Şu anda iş hayatında olan arkadaşlarım ise yaptıkları projeleri en iyi şekilde yapıp ilerleyebilir ve zamanla daha büyük projelerde yer alma fırsatı yakalayıp sonrasında proje yöneticiliği yaparak kendilerini globalde de gösterebilme fırsatını yaratabilirler. '' diyerek tekrardan takım çalışmasına ve yapılan projelerde saygı ve güven ile birlikte kendini gösterebilmenin önemine değindi.

  Sevgili Filiz Balcay, kilit noktalara değinerek şu tavsiyeleri verdi:

  ''Pro-aktif olun, keşfedilmeyi beklemeyin!''

  ''Bu yolda dayanıklılık, sabır, çok çalışmak ve süreklilik çok önemli. Eğer globalde bir kariyer hedefliyorsanız mutlaka stajlarınızda bile yapabileceğinizin en iyisini yapın!''

  Değerli katılımcımız Gamze Yuceland, globalde kariyerin önemli bir noktası olan bambaşka bir kültürde değişime uyum sağlama konusunda nasıl dayanıklı kaldığını 'iç ve dış dünya ile dengeyi kurarak' şeklinde aktarıp, içe dönerek kendini keşfettiğini ve bunu yaparken dışta da o bağı sürekli tutarak dengeyi bulduğunu aktardı.

  Bizlere değerli hikayelerini anlatarak kilit noktalara değinen ve rol model olan çok sevgili konuşmacılarımıza, bu ilham dolu etkinliğimize ilgi gösterip bizimle olan değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz.

  Yayını bu linkten izleyebilirsiniz: https://binyaprak.com/videolar/1267-global-kariyer-firsatlari-ilacta-kariyer-binyaprak?category_id=319

  İlaçta kariyer hepimize iyi gelecek!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.