Keşif Dünyası “STEM Jr.”

  jerry-wang-wjwmug0yvHM-unsplash

   Anaokulu Zümre Başkanı Gizem Sarıca'nın okul öncesi dönemde çocuklara uygulanan STEM Jr. programının detaylarını paylaştığı, erken yaşta bu eğitimi almalarının yararlarını ve çocukların keşif dünyalarını nasıl geliştirdiğini anlattığı yazısını sizlerle buluşturduk. Keyifli Okumalar!  

  Bilim, teknoloji, matematik, mühendislik… Okul öncesi dönem için bu kavramları 5 yaş seviyesine indirgeyerek verdiğimiz harika bir STEM Jr. eğitimi ve ortaya çıkan birbirinden güzel sonuçlar. STEM Jr. projelerimiz öğrencilerimizi öylesine meraklandırıyor ve heyecanlandırıyor ki onların gözlerindeki o ışık ve heyecanları ile biz öğretmenler için çok daha güzel bir süreç başlamış oluyor. Bu dönemde çocuklarda var olan sınırsız hayal gücü ve projelere duydukları merakları birleşince STEM Jr. programının çocuklar için "keşif dünyası" olması kaçınılmaz oluyor.

  Erken yaşta başladığımız bu eğitim sayesinde öğrencilerimizin günlük aktivitelerinde, derslerinde, hayatlarının her alanında ihtiyaç duydukları problem çözme becerileri gelişiyor ve karşılaştıkları zorluklara, sorulara ve sorunlara daha yaratıcı ve çözüm odaklı bakmaya başlıyorlar. Kendilerini ve çevrelerini keşfetmelerini sağlayan STEM Jr. yolculuğumuz sayesinde ileride yapacakları meslek seçimleri ile ilgili düşünceleri de şekilleniyor. Hayatımızın hemen hemen her alanında ihtiyaç duyduğumuz teknoloji, matematik ve bilime olan ilgi ve farkındalık düzeyleri artıyor.

  STEM Jr. programımızın sadece öğrencilerimize değil biz öğretmenlere de çok büyük katkıları var. Okul öncesi dönemde klasik yöntemlerle ders anlatmak verimli bir yol olmadığı için STEM Jr. projelerinde her an canlı tuttuğumuz heyecan ve isteğimiz derslerimize de olumlu yansıyor. Mesleğimizin temelinde var olan yaratıcılığı sonuna kadar kullanabildiğimiz ve öğrencilerimizin de yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasını sağlayan bu projeler, biz öğretmenlerin de fazlasıyla güdülenmesini sağlıyor. Sene içerisinde uyguladığımız bir proje ve proje içerisinde birbiri ile bağlantılı 3 farklı tema. Her temada farklı bir heyecan, farklı bir merak. Her tema için ayırdığımız 8 haftalık süreç öyle akıcı ve keyifli geçiyor ki 8 haftalık süreçlerin sonlarında yeni tema için heyecanlanmalar başlıyor. Tema sonlarında gerçekleştirdiğimiz fuarlarımız sayesinde öğrencilerimiz yaptıkları işi daha da önemsiyor. Projelerini sunmak, aileleri ve bizler tarafından projelerinin önemsenmesi onları yeni tema için daha fazla isteklendiriyor.

  Bu yıl iki temamızı normal süreçlerde yüz yüze eğitim ile tamamladık. Projelerimizi her aşaması ile detaylı bir şekilde yürüttük. Başlama aşamasında öğrencilerimizin duyduğu merak, keşfetme aşamasını daha fazla güdülendirdi. Keşfettiklerini açıklama ve anlamlandırma aşamaları, onları ortaya bir ürün koymak için sabırsızlandırdı ve ortaya çıkardıkları yaratıcı ürünlerini değerlendirirken yüzlerinde başarmanın verdiği bir güven ve kocaman bir tebessüm oluştu. Proje başında bizim heyecanımız onlara geçti, onların her adımdaki isteği de biz öğretmenleri daha da isteklendirdi. Dünya genelinde alışılmışın dışında bir süreç yaşadığımız için son temamızı çevrimiçi dersler üzerinden yürüttük. Başlarda hepimiz için bir soru işareti vardı. Özellikle bizim yaş grubumuz için tabii ki yüz yüze eğitimin, göz teması kurabilmenin yerini hiçbir şey tutamazdı ancak el birliği ile çok güzel bir şekilde son projemizi de tamamladık. Şunu itiraf etmeliyim ki çocuklar için çevrimiçi süreçte en keyif aldıkları kısımlardan biri STEM Jr. projemizdi. Onlardaki heyecan ve mutluluğu gördükçe bizler de yaratıcılık sınırlarımızı sonuna kadar zorlamaya çabaladık ve verimli bir şekilde projemizi noktaladık. Fuar haftamızda videomuzu izlerken öğrencilerimizin gözlerindeki ışık tüm emeklerimize değdiğinin bir kanıtıydı.

  Okul öncesi kademesine ve bu sayede biz okul öncesi öğretmenlerine bu programda yer veren, STEM Jr. programının hazırlanmasında emeği geçen herkese öğrencilerimiz ve meslektaşlarım adına çok teşekkür ederim.

  #stemgelecektir


  Anaokulu Zümre Başkanı

  Gizem Sarıca

  Endüstri Mühendisliğinde Kariyer: İrem Özözen
  Python ile Veri Bilimi
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.