STEM İle Matematik Keşfi

  qegUTgCloG3WHqN6ESadOC28Bku4K6gQpqd9bCEL

   Başta önyargı ile başlayan STEM serüveninin matematik ile entegrasyonu ve geliştirilmesini bir matematik hocasından dinlemeye hazır mısınız? Hadi hep birlikte bu maceraya ortak olalım. 

  İlk defa deneyimlediğim STEM çalışmaları, başlangıçta ön yargılarımın olduğu bir süreçti benim için. STEM kelimesini ilk duyduğumda, STEM'in matematikte nasıl kullanılabileceği ile ilgili cümleler kurmaya başladım. Daha sonra STEM'i, yaşamımda ve derslerimde nasıl kullanabileceğimi düşünürken buldum kendimi. Aklımdaki sorular giderek artmaya başlamıştı. Peki sınıf içi etkinlikler için hazırladığım materyalleri öğrencilerime nasıl uygun hale getirecektim? Matematik derslerinde fark ettim ki, kazanıma dayalı STEM projelerimizi uygulamak, hem öğrencilerimin akademik başarılarını destekleyecek, hem de BTHP durumlarını öğrencilerim için soyut düşünceden somut düşünceye aktarma konusunda yardımcı olacaktı.

  STEM için hazırladığımız ilk projelerde, bilgiyi gerçek yaşama aktarmak ve yaratıcılık ve problem çözme tekniklerini kullanarak matematik kazanımlar elde etmek üzere, disiplinler arası, öğretmeni ve öğrenciyi sürece dahil eden, hatta pandemi sebebiyle aileyi de içine alan bir STEM serüveninin başlangıcını yaptık. 5. sınıf STEM ders planı uygulamaları kapsamında, matematik kazanıma dayalı "Geleceğin Şehrini Tasarla" projesinde yüzdeler konusunu ele aldık. Öğrencilerimiz bu sayede ''Matematik bizim günlük yaşantımızda ne işe yarayacak? '' sorusunu cevaplamış oldular ve bu çalışma sayesinde öğrencilerimiz matematiğin bilimin ana dili olduğunu, seçecekleri mesleklerde matematiğin ne işe yarayacağını STEM sayesinde öğrenmiş oldular.

  Bu çalışmaları yaparken, materyallerimizi nelerden oluşturmalıydık? Kullanılmış olan malzemeleri mi seçmeliydik, yoksa hiç kullanılmamış olanları mı? Tabii ki bizlere yolladığınız STEM hazırlık dokümanları ve STEM prensibine dayanarak, öğrencilerimizin evde rahatlıkla bulabileceği basit malzemelerden faydalanmalıydık. Bu süreçte, kolaylıkla ulaşılabilen, bana ve öğrencilerime yol gösteren içerikleriyle STEM dokümanları ve STEM öğrenci kitapçıkları güzel sonuçlar çıkarmamızı sağladı.

  Sene boyunca yapmış olduğumuz projelerimizin ürünleri, dönem sonunda, STEM fuarında, çevrimiçi olarak veli ve öğrencilerimize sunuldu. Velilerimizin geri bildirimleri olumlu yönde oldu. Öğrencilerim ve kendi adıma, bu projede yer almamızı sağladığınız için teşekkür ederim. Bir matematik öğretmeni olarak, konularımızın daha ilgi çekici hale gelmesini sağladığınız ve öğrencilerimizin motivasyonunu arttırdığınız için saygılarımı sunarım.


  Pelin Yavuz

  Matematik Öğretmeni

  Uğur Okulları Adana Kampüsü

  Bir Öğretmenin STEM İle Yolculuğu
  Sınırlarını Aş Keşfi Yakala
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.