STEM Neydi, Ne İşe Yarardı?

  STEM Neydi, Ne İşe Yarardı?

  Ben, 21 yıllık öğretmenlik hayatımda, "STEM" ifadesi ile 3 sene önce tanıştım ve sordum: "STEM neydi ne işe yarardı?" İlk önce STEM'in açılımını öğrendim. Peki STEM ne demekti, nasıldı ne en önemlisi ne işe yarayacaktı? Gelin beraber bakalım... 

   STEM, fen, mühendislik, teknoloji ve matematik alanlarını içerir. Bu dört önemli disiplini bütünleştirerek, gerçekçi, işbirliğine dayalı, daha düşünce odaklı ve problem çözmeye teşvik eden bir öğrenme deneyimi sağlar. Bu bilgiyi öğrendikten sonra, en önemli kısım, uygulamak ve yaşayarak görmektir.

  STEM çalışmalarını yaptıkça, öğrencilerimde ne gibi becerilerin geliştiğini sizlerle özellikle paylaşmak istiyorum. Öğrencilerimin analiz yetenekleri gelişti, STEM disiplini sayesinde, karşılaştıkları bir problemi, öncelikle analiz ettiler, bu analize göre çözüm önerileri sundular ve problemi çözdüler. Problem çözme yetenekleri gelişti, karşılaştıkları problemlere karşı analizlerini yaparak çözüm önerileri geliştirdiler. Analitik düşünebilmeleri ve bu düşünme yeteneği ile sorunlarla baş edebilmeleri, yeni bir şey ortaya koyarken daha başarılı olmalarını sağladı.


  Sonrasında, dönem içinde sık sık yapılan toplantılar ve dönem başında katıldığım teknoloji destek programı ile, eğitim ve teknolojinin ayrılmaz bir bütün olduğunu kavradım. STEM sayesinde, çocuklara bilgileri doğrudan sunmak yerine, teknoloji ile iç içe olduğumuz günlük yaşamı derslerimin içine aldım. STEM disiplinler arasında iş birliği ile yürüdüğünden, Geogebra konusunda daha çok bilgi edindim. 7. sınıfların STEM müfredatında bulunan Güvenli Lunapark ile bağdaştırılmasını gördüm. Temelinde matematik konusu olan oran-orantıyı barındıran ders planı, öğrencilerle uzaktan eğitimle işlenirken, bilgisayarda Geogebra ile grafik çizmeyi öğrendim ve öğrettim. Bu plan, sadece çocukları değil, beni de geliştiren bir plan oldu. 21 yıllık bir Matematik öğretmeni olarak, çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurmak, öğrenme ve öğretme sürecinin içinde öğrencilerle beraber olmak beni çok mutlu etti. Bu sayede öğrenmenin yaş veya çalışma yılına bağlı bir olgu olmadığını, insanın isterse her an her şeyi öğrenebileceğini bir kez daha anladım.

  STEM'le ve sevgiyle kalın…  Canan ŞENGÜL

  Matematik Öğretmeni

  Karadeniz Bölgesi Matematik Branşı Bölge Sorumlusu

  Uğur Okulları Samsun İlkadım Kampüsü


  Bir Matematik Öğretmeninin Gözünden STEM
  ÖĞRENMEYİ DE ÖĞRETMEK KADAR SEVMEK
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.