Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (502 kelime)

  Yeni Normalde Girişimcilik

  Yeni normal nedir? Pandemi sürecinde hayatımıza giren bu kavram biz girişimciler için ne ifade etmeli? Bu yeni normale nasıl adapte olabileceğiz? Bütün sorularınıza yanıt almak için bu ilham dolu ve rehber niteliğindeki yazımızı hemen okuyun! 

  s3-news-tmp-114803-femalie_entreprenuers_0--default--128_20201118-223737_1

  Yeni normal nedir? Pandemi sürecinde hayatımıza giren bu kavram biz girişimciler için ne ifade etmeli? Bu yeni normale nasıl adapte olabileceğiz? Bütün sorularınıza yanıt almak için bu ilham dolu ve rehber niteliğindeki yazımızı hemen okuyun! 

  Salgın var, geldi gelecek derken bir anda Pandemi kavramıyla tanıştık ve tüm hayatımız değişiverdi. Normalimiz yerini YENİ NORMALE bıraktı ki tüm alanlarda olduğu gibi iş dünyası da yeni normalden nasibini aldı. İş dünyasında firmaların ekonomik kaygısı artarken girişimciler de hamle yapmaktan çekiniyorlar. Peki, bu hep böyle mi devam edecek? Artık hepimiz hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyoruz. Normalleşiyoruz tabi; ama YENİLENEREK adı üstünde 'Yeni Normal'. Yeni normal hayattaki değişimin etkisini iş hayatında da yoğun şekilde hissediyoruz. Yaygınlaşan evden çalışma sistemi, ofis girişlerinde yapılan ateş ölçümleri, dezenfeksiyon işlemleri, logolu maskeler, siperlikler… Bunlar çalışma ortamındaki yeni normallerimiz ki yeni normalde değişen koşulları incelediğimizde birçok uygulamanın değiştiğini söyleyebiliriz. Değişen müşteri davranışları ve müşteri talepleri tüm sektörlerde kabuk kırmayı, yenilenmeyi zorunlu hale getiriyor.

  Yeni normalde beni neler bekliyor? Nasıl başarılı olabilirim? İş fikrimi nasıl geliştirebilirim? Kaynaklarımı nasıl yönetmeliyim? Yeni normale nasıl adapte olmalıyım? Vb. birçok soru işareti yeni girişimcilerin kafasında kaygılı bir şekilde cevaplanmayı bekliyor. O halde girişimcilerin kaygısını azaltacak ufak tüyoları paylaşmanın vaktidir.

  Büyük Resmi Görerek İşinizi Geliştirebilecek Kaynaklara Yönelin

  Her ne kadar adı normalleşme olsa da bildiğimiz bir normalde olmayışımız, yaşadığımız belirsizlikler hepimizin kaygı ve stres düzeyini arttırıyor. Ancak tüm girişimciler şunu bilmeli her belirsizlik ve kriz dönemi fırsatlarını da beraberinde getirir. Bunun için yapılması gereken tek şey sakinliği korumak ve iş fikrini sürekli değiştirip fikirler arasında savrulmak yerine büyük resmi görerek işinizi geliştirebilecek kaynaklara, modellere, fikirlere odaklanarak hareket etmek.

  Online İş Sisteminizi İyi Kurgulayın

  Pandemi ile birlikte tüm sektörlerin gerek çalışanlarına gerek müşterilerine yönelik online sistemlere ağırlık verdiğini görüyoruz. Online sistem karşısında başta hepimiz ön yargılı olduk; ancak süreç ilerledikçe çalışan davranışları da müşteri davranışları da online sisteme uyum sağlayarak değişim gösterdi. Daha uzun bir sürede iş, eğitim ve sosyal yaşamdaki pek çok faaliyeti online sistemle yürütecek gibiyiz. Bu nedenle güçlü bir online sistem işinizi güçlendirecektir.

  Online Rekabete Dikkat

  Geleneksel iş duvarları online sistemle birlikte yıkılırken rekabet anlayışımız da geleneksellikten uzaklaşıyor. Online sistemle birlikte online rekabet etkisini gösteriyor. Rakiplerinize fark atmak için güçlü bir online sistem oluşturmalı, yaratıcı, yenilikçi ve hızlı olmalısınız. Yeni normalde online rekabetin anahtar kelimeleri yaratıcı, farklı, hızlı ve esnek.

  Müşteri Beklentileri İyi Analiz Edilmeli

  Geleneksel iş dünyasının temelini oluşturan 'Üret – Sat' stratejisi bu süreçte geçerliliğini yitiriyor. Firmalar 'Anla – Yanıtla' stratejisiyle hareket ettiği sürece başarıyı yakalayacaktır. 'Anla – Yanıtla' stratejisinin temelinde müşterinin beklenti ve ihtiyaçları vardır bu beklenti ve ihtiyaçlara göre firma kendine bir yol haritası belirler.

  BONUS: İŞ KURMAK AYRI GİRİŞİMCİLİK AYRI ŞEYLERDİR.

  Girişimcilik farklı bir iş fikrinin hayata geçirilmesidir. Dolayısıyla bizde algılanıldığı gibi cafe, restaurant, güzellik salonu vb. işletmeler açmak GİRİŞİMCİLİK değil YENİ BİR İŞ KURMAKTIR. Şayet farklı bir girişimci fikriniz varsa yeni normaldeki ihtiyaç analizini, müşteri beklentilerini, sektördeki sürekliliğini iyi analiz ederek hareket etmeli, etkili bir eylem planı hazırlamalısınız.

  Unutmayın her kriz kendi fırsatını yaratır. Fırsatları görebilmek için araştırmalı, yenilenmeli, değişimden korkmadan harekete geçmeli. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.