Öne Çıkarılmış

  YenidenBiz'den İşe Geri Dönmek için 6 Adım

  delfi-de-la-rua-152121

  İşe ara verdikten sonra geri dönmek ile ilgili endişelerini ve sorularını kafandan atıp, işe dönüş yolunda harekete geçmen için sana küçük bir yol haritası.

  İşe belli bir süre ara vermiş ve son zamanlarda tekrar işe dönmek isteyen birçok kadının aklında benzer cümleler ve sorular döner durur; "Ben ara verdim ama bu dönemde iş hayatında her şey devam etti", "Acaba geride mi kaldım?", "Daha genç meslektaşlarım yükseldi ve pozisyonlar azaldı", "Şimdi dönmek kolay mı?" "Ama nasıl?" bunlardan sadece birkaçı. Nereden mi biliyorum, çünkü işe ara verip, geri dönen bir kadın olarak kendim o dönemlerde aynı endişeleri taşır ve soruları sorarken, 2014 yılından beri işe ara vermiş kadınların tekrar iş hayatına dönmelerine gönüllük esasıyla yardımcı olan YenidenBiz derneğine başvuran adaylarımızdan da hep benzer cümleleri ve soruları duyuyorum. İşte bu endişeleri ve soruları kafandan atıp, işe dönüş yolunda harekete geçmek için küçük bir yol haritası vermek istiyorum.

  İşe geri dönüş bir süreç

  ​Aslında işe geri dönüş yolculuğu bir süreç. Her şey, içinde "tekrar işe dönsem" kıpırtıları ile başlıyor. Arkasından endişeler, sorular, zaman zaman ümit, bazen de ümitsizlik gel-gitleri yaşanıyor. Öncelikle unutma, benzer şeyleri senin durumundaki birçok kadın yaşadı ve yaşıyor, bununla birlikte çözüm yolları var. Geçen yazımda işe dönmek isteyen kadınların kendilerine sordukları ilk sorunun genelde "Nasıl?" olduğu ama aslında kendimize ilk olarak sormamız gereken soruların "Ben gerçekten ne istiyorum" ve "Bunu neden istiyorum" soruları olması gerektiğinden ve bu soruların cevabını bulma konusunda ipuçlarından bahsetmiştim. Eğer okumadıysan bu yazı öncesinde, bir önceki yazıyı okumakla başlamanı tavsiye ederim. Gerçekten kariyerin için şimdi ne istiyorsun baktın ve nedenlerini de önüne koydun. O zaman şu konular senin için net: Eski kariyerin mi yoksa yepyeni bir kariyer mi? Kurumsal hayat mı yoksa girişimcilik mi? Tam zamanlı, yarı zamanlı, proje bazlı ya da geçici bir pozisyon mu? Uluslarası, yabancı menşeli ya da yerel bir firma mı? Bunlar tamamen senin istek ve ihtiyaçlarına göre kendinin karar verebileceği konular. Ama bu konularda yol bulmak için YenidenBiz'in sana destek olabileceğini unutma. Artık bu konular senin için açıksa şimdi gelelim nasıl kısmına.

  Nasıl?

  1. Girişimci ol ya da kurumsal hayata geri dön fark etmez, istediğin iş kolu ile ilgili ARAŞTIR. Girişimci olmak istiyorsan; bu konuda o piyasada yurtiçinde ya da yurtdışında hangi firmalar var? Neler yapıyorlar? Nasıl farklılaşıyorlar? Sen nasıl farklılaşabilirsin? vb. Eğer kurumsal hayata geri döneceksen, seçtiğin iş kolundaki arzu ettiğin tarzda çalışan hangi firmalar var? Bu firmaların çalışma şekli nasıl? Bunlardan en çok hangilerinde çalışmayı isterdin? Bu firmalara hangi yollardan ulaşabilirsin? Hedefini belirleyip, harekete geçmenin ilk yolu bu.
  2. İLHAM ALDIĞIN İNSANLARI TAKİP ET, mesela yoktan var eden girişimciler, firmaları hakkında neler söylüyorlar? Nasıl kurmuşlar? Ne badireler atlatmışlar? Bu yolda muhtemelen nelerle karşılaşabilirsin? Veya mesela o çok beğendiğin firmanın liderlerinden birini sosyal medyadan takip edebilirsin. Ne demeçler veriyorlar? Firmanın gelecek yıllardaki hedefleri neler? Nasıl çalışanlarla beraber yürümek istiyorlar? Bu özellikler sende varsa özgeçmişinde ya da kapak yazında bunları belirtmek seni bir adım öne çıkarabilir.
  3. Ne bardağın sadece dolu tarafına ne de sadece boş tarafına bak derim, BARDAĞIN BÜTÜNÜNE BAK! Bir girişim için ya da çalışmak istediğin firmaya girme yolları için sadece olumlu tarafına bakman olası riskleri tamamen göz ardı etmene sebep olacağı gibi, bardağın boş tarafına odaklanman ise hiçbir zaman üzerindeki ataleti atamayıp, bir yola girmeni engeller.
  4. LÜTFEN BİRİLERİNİN SENİN İÇİN BİR ŞEY YAPMASINI BEKLEME! Elbette fikir alabilir, danışabilir, koçluk ya da mentorluk alabilirsin. Hatta bunu yapmanı özellikle tavsiye ediyorum. Ama zaten bunların hiçbirinde danıştığın kişi/kurum sana ne yapman gerektiğini söylemez, sadece senin kendi yolunu bulmana yardımcı olur. Ne senin adına bir fikir üretilmesini bekle ne de birinin senin için bir iş kurup, seni de dahil etmesini.
  5. ÖN HAZIRLIKLARINI TAMAMLA; Bunlardan en önemlilerinden biri tabii ki özgeçmişini hazırlaman. Bunun için birçok web sitesi olduğu gibi YenidenBiz'in web sitesindeki "İşe dönüş kılavuzunda" etkili CV oluşturma tavsiyelerini bulabilirsin. Hazırlıklardan en önemlilerinden bir diğeri ise eğer çocuğun(ların) varsa çocuğuna(larına) kimin bakacağıdır. Bunun için iş bulmayı ya da kurmayı bekleme. Birçok seçenek var, bunlardan senin için en uygun olanına karar ver ve bu kişilerle görüş. Bakıcı, büyükanne, kreş konusunda netleşmeli ve hazırlığa geçmelisin. Özellikle çocuk büyütmek için işine ara vermiş olanlar için bu konu daha da hassas ve zor görünen bir konu olabilir. Unutma sadece sen mutluysan, cocuğun da mutlu olur.
  6. Aklında tutman gereken bir konu daha, evet bütün bunlar çok kolay değil ama senin gibi birçok kadın kendine tekrar bir kariyer yolu seçti ve iş hayatına geri döndü. BU SÜREÇTE YALNIZ DEĞiLSiN. Bütün bu hazırlıklarda sana tamamen gönüllü olarak hiçbir karşılık beklemeksizin yardımcı olacak YenidenBiz gönüllerinden destek alabilirsin, YenidenBiz eğitimlerini alabilir, ilham veren sohbet organizasyonlarına katılabilirsin. İnan ilk adımı atmakta zorlanıyorsan, YenidenBiz ile tanışmaktan daha kolay bir adım olamaz.​

  Hadi şimdi HAREKETE GEÇ, lütfen bu konuda kendine bir ZAMAN SINIRI KOY VE BUNA UY.​

  Hep söylediğim gibi olur da yeni yollar bulursan lütfen bizimle paylaş. 

  Sevgiyle ve umutla kal. 

  Yazan: Çiğdem Görener Ozan, YenidenBiz Gönüllüsü​ 


  İngilizce Öncesi ve İngilizce Sonrası
  İstihdam ve Eşitlik Araştırmasının Sonuçları Açıkl...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için paylaştılar.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.