Motivasyonumuzu Nasıl Yüksek Tutabiliriz?

  Motivasyonumuzu Nasıl Yüksek Tutabiliriz?
  Motivasyonumuzu nasıl yüksek tutabiliriz içeriğimiz yayında!

  Yüzyılımızın en büyük sorunsallarından olan motivasyonu yüksek tutabilmek, değişen durumlar karşısında hızlıca adapte olup gereken dikkati toplayabilmek ve işin sonuna dek aynı ilgi ve alaka ile devam edebilmek. Hızlı gelişen teknoloji, sürekli değişen trendler, sosyal medya ve çevresel uyaranların çok artmış olması motivasyonun önündeki en büyük engeller. Çünkü insanoğlu olarak beynimiz aynı anda sadece bir tek şeyi hakkını vererek yapabilmeye programlanmış ve bizler günümüz koşullarında aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışıyoruz. Çalan telefona yanıt verirken, WhatsApp'a da göz atıyor, araba kullanırken Twitter'dan haberleri takip etmeye çalışıyor, çocuğumuzla vakit geçirirken bir taraftan da anı yakalamak için Instagram'a fotoğraf çekmeye çalışıyoruz ama aslında anı kaçırıyor ve bu kadar çok bölündüğümüz için odak noktamızı kaybediyoruz. Bu da dolaylı olarak hepimizde, hiçbir şeye yetişemiyorum ya da vakit bulamıyorum düşüncesini doğurup, motivasyonumuzu düşürüyor.

  Özellikle de sosyal medyada herkesin en mutlu, en başarılı anlarını paylaşması, hepimizi ister istemez, o yapıyor ben neden yapamıyorum kıyaslamasına sürükleyerek yine motivasyonumuzu olumsuz etkileyen bir faktöre dönüşebiliyor.

  Motivasyonumuzu yüksek tutabilmek için deneyebileceğimiz ve hayata geçirebileceğimiz pek çok yol var. Bu yolları deneyerek, kendinize uygun metodu seçebilir ve hayatınıza adapte edebilirsiniz.

  • Daha Önce Başardığınız Hedeflerinizi Önünüze Koyarak Motivasyonunuzu Arttırabilirsiniz.

  Her zaman kendinizi başarıya odaklanmış hissetmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda daha önceden deneyip başardığınız hedeflerinizi gözden geçirmek motivasyonunuzu arttıracaktır.

  • Kendinize Başarılı Olmuş Kişileri Örnek Alabilirsiniz.

  Motivasyonu yüksek tutabilmenin bir diğer yolu da başarılı olmak istediğiniz alanda daha önce başarılı olmuş insanları kendinize örnek almanız olabilir. Bu sayede siz de başarabileceğinizin farkına varır ve içsel olarak kendinizi daha hazır hissedebilirsiniz.

  • Başarılı İle İlgili Çekilmiş Filmlerden ya da Yazılmış Kitaplardan İlham Alabilirsiniz.

  Sinema dünyası ve edebiyat tarihi başarı üzerine çekilmiş filmler ve yazılmış kitaplarla dolu. Siz de başarılması imkansız ya da zor gibi görünen durumları konu alan bu tarz yapımlardan destek alabilir ve kendinizi motive edebilirsiniz.

  • Yürüyüş Yaparak Düşüncelerinizi Toplayabilirsiniz.

  Yürüyüş yapmak düşüncelerimizi organize etmenin bilinen en iyi yollarından birisidir. Başarılı insanların rutinlerine bakarsanız, çoğunun önemli bir durum ya da olay öncesinde kafalarını toparlamak ve kendilerini motive etmek için doğayla iç içe yürüyüşler yapmayı tercih ettiğini görebilirsiniz. Siz de böyle yürüyüşlerle motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

  • Güne Başlarken Olumlama Yapabilirsiniz.

  Güne nasıl başlarsanız o şekilde gider derler. Siz de özellikle kendinizi çok iyi hissetmediğiniz günlerde, güne olumlamalar yaparak ve kendinizi o günün iyi geçeceğine, işlerinizin yolunda gideceğine telkin ederek başlayabilirsiniz.

  • Kendinize Ödüller Verebilirsiniz

  Motive olmakta zorlandığınız durumlarda, o işi yaptıktan ya da o planı gerçekleştirdikten sonra kendinize vereceğiniz bir ödül seçebilir ve kendinizi bu şekilde motive edebilirsiniz. Motivasyonunuzu yüksek tutmanın en etkili yollarından birisi de bu olacaktır.

  • Yaşadığınız Durumun Olumsuz Yönlerini Vurgulamayın

  Motivasyon konusunda zorlanıyor ve üstüne üstlük bir takım sıkıntılı durumlar da yaşıyorsanız, bu durumları vurgulamak ve onlara odaklanıp motivasyonunuzu düşürmek yerine, olumlu durumlara dikkat edebilir ve motivasyonunuzu bu şekilde yüksek tutabilirsiniz.

  • Olumsuz Kelimeleri Kullanmayın.

  Motivasyonunuzu düşürecek, "Yapamam", "Başaramam", "Sonra yaparım" gibi olumsuz ve erteleyici cümleleri kullanmazsanız, bunlara odaklanmaz ve bu şekilde daha etkili bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

  • Fiziksel ve Ruhsal Sağlığınıza Önem Verin

  Hasta olduğumuz zaman canımız hiçbir şey yapmak istemez. O yüzden motivasyonumuzu kaybetmemek ve işlerimizi aksatmamak için, fiziksel ve ruhsal sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve sevdiğimiz şeylere odaklanmak bedenimizi ve ruhumuzu en optimum düzeyde tutacağı için, motivasyonumuzu korumamıza da yardımcı olacaktır.

  • Sevdiğiniz Müzikleri Dinleyin

  Sevdiğiniz müzikleri dinlemek hem ruhunuzu dinlendirir hem de odaklanmakta zorluk çektiğiniz konuya daha kolay odaklanmanızı sağlayabilir. Motivasyonunuzu arttırmak ve yüksek tutmak için güzel müzikler dinlemek sizi canlandıracaktır.

  • Hedefinizi Gösteren Resimleri Görebileceğiniz Yerlere Asın

  Olumlama yapmak ve görselleştirmek beynimizin en etkili, motivasyon yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden sizi etkileyen ya da hedefinize benzeyen ya da hedefiniz olan görselleri, çalışma masanızın duvarına veya rahatça görebileceğiniz bir yere asmak , o hedefe ulaşmanız için daha motive olmanızı sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; kilo vermek için gerekli motivasyonu bulamıyorsanız, buzdolabınıza ideal formunuzun bir fotoğrafını asabilirsiniz.

  • Önceliği En Kolay İşlere Verin

  Çalışma motivasyonunuz düşükse, önceliği hızlıca bitireceğiniz işlere vermek, başardıkça başarma hissinizi arttıracağı için motivasyonunuzu yükseltecektir.

  • Günün Saatlerini Belirleyin.

  Bazılarımız gece kuşu, bazılarımız ise erkenci kuştur. Siz de günün hangi saatinde daha motive bir şekilde çalışabildiğinizi belirleyin. Eğer herkes uyuduktan sonra uzun bir gece boyunca çalışabiliyorsanız, önemli işlerinizi o saatlere alın. Eğer sabah uyanır uyanmaz daha zinde ve enerjik iken işleri halletmeyi tercih ediyorsanız, herkesten önce uyanın ve günün ilk saatlerinde en zor işleri hızlıca bitirmenin keyfini çıkartın.

  • O İşe Başlarkenki Heyecanınızı Yakalayın

  Motivasyonunuzun düştüğünü fark ettiğinizde, o işe başlamaya ilk karar verdiğinizde sizi motive eden ve teşvik eden değerler neydi, onları tekrar hatırlayın. Bazen ilk başlangıçta sahip olduğumuz heyecanı işler ilerledikçe kaybedebiliriz. Böyle durumlarda neden başladığınızı hatırlamak motivasyonunuzu yükseltecektir.

  • Hedeflerinizi Daha Ulaşılabilir Kılın

  Motivasyonu olumsuz etkileyen bir diğer şey de gerçekçi hedefler koymamaktır. Diyelim ki her gün 30 sayfa kitap okuma hedefiniz var ve bu konuda yeterince motive değilsiniz. Hedefinizi gerçekleştiremedikçe de ondan daha fazla uzaklaşmaya başladığınızı fark edersiniz. Bu durumda hedefinizi bölmek ve daha ulaşılabilir bir hedef koymak sizin daha motive olmanızı sağlayacaktır. 30 yerine 15 sayfa kitap okuma hedefi daha yapılabilecek bir hedef olduğu için motivasyonunuzu da arttıracaktır.

  • Değişime Açık Olun

  Koşullar hayal ettiğiniz ya da planladığınız gibi gitmediğinde pes edip, demotive olmak yerine değişen duruma hızlıca ayak uydurup, adapte olabildiğinizde daha başarılı olursunuz. Bu sebeple değişimlere açık olmalı ve durumu hızlıca kabullenip, yeni şartlar üzerinden yolunuza devam etmelisiniz.

  • Şükredin

  Şükretmek ve sahip olduğunuz değerlerin ya da varlıkların farkında olmak, bunlar için teşekkür etmek sizi kesinlikle motive edecektir. Geri dönüp bakmanızı ve bu zamana kadar neler başardığınızı anlamanızı sağlayacaktır. O yüzden demotive olduğunuz durumlarda elinizdekilere bakın ve bunlar için şükredin.

  • Yaşama Sevinci

  Yaşam sevgisi çoğumuzun sahip olduğu ve çoğumuzun sık sık unuttuğu bir kültürdür. Sadece karnınızı doyurmak için yemek yemek yerine; daha özenerek ve dikkat ederek bu eylemleri yaptığınızda kendinizi yaşama dair çok daha motive hissedeceksiniz. Çünkü kendinize ne kadar da değer verdiğinizi ve bunun sizi nasıl mutlu ettiğini anlayacaksınız.

  • Kendiniz İçin Yaşayın

  Hepimiz sevdiklerimiz için yaşadığımızı düşünmüşüzdür. Ancak kendisini sevmeyen bir kişi asla başkalarını olması gerektiği gibi sevemez. Önce kendinizi sevmeli ve isteklerinizin farkına varmalısınız. Sevdiğiniz şeyleri yapmak, başkaları için değil, kendiniz için bir şeyler oluşturmak motivasyonunuzu arttıracak ve sizi olaylar karşısında daha canlı tutacaktır.

  Motivasyonumuzu yüksek tutmak için yapabileceğimiz pek çok şey var. Yeter ki isteyelim ve yaptıklarımıza değer verelim. Hızlı dünyada yavaş kalabilmek ve iç sesimizi dinleyebilmek zor olsa da bunu başardığınızda ne kadar mutlu olduğunuza siz de çok şaşıracaksınız.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Gökçen Mutaf tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.