Bilim-Genç Ağı: Future Science Team

  Bilim-Genç Ağı: Future Science Team

  Future Science Team, Türkiye'deki gençlerin ve çocukların bilime olan ilgisini farklı yollarla arttırmayı, ilgili olan gençlerin ise bu ortak harekete katılmasını sağlayarak birlikte çalışma bilincini arttırmayı hedefleyen bir bilim-genç oluşumudur.  Bir bilim-genç oluşumu olan Future Science Team, nedir ve neler yapıyor birlikte incleyelim. İyi okumalar

  Future Science Team, Türkiye'deki gençlerin ve çocukların bilime olan ilgisini farklı yollarla artırmayı, ilgili olan gençlerin ise bu ortak harekete katılmasını sağlayarak birlikte çalışma bilincini artırmayı hedefleyen bir bilim-genç oluşumudur. Bu hedef doğrultusunda ülkenin her yanından bilime ve bilimi sevdirmeye hevesli öğrencilerle birlikte bilim sohbetleri düzenleyip gençler arasındaki muhabbetler arasına bilimi ve bilimsel gelişmeleri dahil eder, gençlerin birlikte bilimsel etkinliklere katılmasını sağlar. Web sitesinde "bilimsever takvimi" adı altında bilimseverlerin katılabileceği etkinlikleri bir araya getirmekle birlikte "FST Blog" ile gençlerin kariyer hedefleri doğrultusunda deneyimlerini, önerilerini ve ilham aldığı hikayeleri, yazıları paylaşacağı bir platform oluşturmuştur. Türkiye'nin her ilinden başvurular alarak aynı ilde olan gençleri buluşturup yarışmalara-etkinliklere katılmalarını, etkinlik düzenlemelerini ve yapacakları işlerde mentörlerimizden danışmanlık almalarını sağlar.  

  Geleceğin Bilim İnsanları

  Bu amaç doğrultusunda bir araya gelen 12 genç, FST'nin temellerini 2015 yılı sonlarında attı. 2016 yılının Mart ayında 18 kişi olan ve bir ekip olma kararı alan gençler, gelecekte bilimle ilgilenmek ve bilime olan ilgiyi artırmayı istedikleri için kendilerine "Geleceğin bilim insanları" olma ilhamından yola çıkarak "Future Science Team" adını verdi. Sosyal medya aracılığı ile bir araya gelerek birlikte gökbilim kamplarına ve bilimsel etkinliklere katılarak bir aile ortamı kurmuş ve normalde tek başlarına gitmeye çekinecekleri, imkan bulamayacakları şehirlere ve etkinliklere birlikte gidip birlikte öğrenmeye başlamışlardı. Bu ortamın sıcaklığını ülkemizde bilime ilgi duyan fakat yalnızlık çektiği için motivasyonunu kaybeden diğer gençlere de yaymaya karar verip, çalışmalarına ve bilimsel paylaşımlarına sosyal medyayı aktif kullanmaya başlayarak devam ettiler. Çok geniş bir okuyucu-takipçi kitlesine erişen ekip üyeleri Facebook grubundaki ortak çalışma bilinci ve hevesini doğru alanlara yöneltmek için bir web sitesi oluşturup her şeyi düzene koymaya karar verdiler ve 2018 yılının ilk günü web sitesini yayına alıp, takım arkadaşlığı başvurularına başladılar. Daha ilk haftadan, FST ile birlikte bilimsel ortama dahil olmak isteyen 400'den fazla gençten takım arkadaşlığı başvurusu alan Future Science Team, daha sağlıklı ve verimli ilerleyebilmek için başvuru almaya ara vererek başvurusu kabul alan üyelerle kongrelere-konferanslara, görev almak için bilim şenlikleri, bilim buluşmaları ve kendi konferansları için hazırlanmaya başladı. Hedefinde; sadece gençlerin, herhangi bir kuruma bağlı olmadan kendi oluşturdukları samimi ortam içinde bilimi sevdirmek, kendi içlerinde de kendilerini hem bilimsel anlamda, hem de birlikte çalışma bilinci anlamında geliştirmek vardır. Herkes bildiğini diğeri ile paylaşır, birlikte gelişir, ardından kazandıkları ile topluma bilimi ve araştırma bilincini kazandırır. Future Science Team, bu doğrultuda Türkiye'nin en genç, en aktif bilim-genç ağıdır. 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarımızdan Berfin Dag tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Hazal Petek ŞEN zaman: Çarşamba, 14 Şubat 2018 16:21

  Merhaba,
  Böyle bir ağa nasıl katılım sağlayabiliriz? Alımları yada şartları ne zaman, neler? Kafamdaki düşüncenin somut örneğini görmek beni çok mutlu etti. Nereye başvurmam gerektiğini söylerseniz çok memnum olurum.

  0
  Merhaba, Böyle bir ağa nasıl katılım sağlayabiliriz? Alımları yada şartları ne zaman, neler? Kafamdaki düşüncenin somut örneğini görmek beni çok mutlu etti. Nereye başvurmam gerektiğini söylerseniz çok memnum olurum.
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.