Derya Türkkorkmaz ile Sahil Kasabasında Otel İşletme Hayali

  XtLMUU31_400x400

  Masal gibi bir hayal kurarken başına gelen türlü olumsuzluk ve zorlukla başa çıkan Derya Büyükkorkmaz’ın tecrübelerini canlı yayında kendisinden dinledik.

  HER YOL KENDİNİ İYİ TANIMAKTAN GEÇER

  • Bir otel işletmek istedim; dışarıdan bakınca her şey basit bir otel işletmesi gibi görünüyor, ama bütün olumsuzluklar içeride beni bekliyormuş...

  • Tecrübe dünyadaki en önemli kazanımlardan biridir, ben burada büyük bir tecrübe edindim. 

  • Girişimciliğin ne olduğunu erken yaşta yaşamış oldum ve problem çözmeyi öğrendim.

  • Ömürler uzadı, insanlar artık neredeyse 3 kariyeri birden hayata sığdırmak durumundalar. Mevcut olan sistemin sana sağladığı iş imkanları fazlalaştı, kendini iyi tanımalı, iyi plan, iyi hedef ve zamanlamaya sahip olmalısın.

  • Kendini, işi ve pazarı çok iyi tanımak hem profesyoneller, hemde girişimciler için geçerlidir.

  • Her iki kariyer patikasında da (profesyonel&girişimci) başarılı olmanın en önemli kuralı çok çalışmaktır.

  GİRİŞİMCİLİK PATİKASI: Tecrübenin Sonu Yok

  • İkinci kariyerini “girişimcilik” olarak planlayanlar için şunu söyleyebilirim: “Girişimcilik dikenli bir gül bahçesidir.”

  • Girişimci olmadan kendini tanımak için önceden çalıştığın şirkette diğer departmanları gözlemlemen çok önemli.

  • Teşvikleri de atlama; Kadınları desteklemek için belli fonlar tutan vakıflar var ve kadın girişimciysen kesinlikle hepsini araştırmalısın!

  • Ayrıca network oluşturmak, iyi insan ilişkileri her şeyden önemli.

  • Girdiğin şirkette yükselmek istiyorsan şirketin ne yaptığını, büyüme stratejisi, ben ne kadar kalacağım, şirketteki hedeflerim kariyer planıma destek olacak mı gibi konular üzerine eğilmelisin. Tabii aynısını girişimci de yapmalı!

  • Girişimcilik demek çok iyi satış yapmak demektir! Neyi satacağını iyi bilmen, insanlara çok iyi anlatabiliyor olman demektir. Satış,senin tarafından ürün veya hizmetin benimsenmesi ve bunu da karşıya iyi aktarabilmek demektir.

  • Girişimci olacaksan önce satışı öğrenmelisin, finanstan bile önce.

  Canlı yayının tamamını buradan izleyebilirsin. 

  KONUŞMACIMIZI TANIYALIM: Peki Derya Büyükkorkmaz Kimdir?

  Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi "İşletme Fakültesi"nde tamamlamıştır. 1998-2000 yılları arasında İngiltere St.Oaklands Collage’ta dil eğitimi almış, daha sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Kariyer Danışmanlığı" alanında yüksek lisans yapmıştır. İş hayatına 2000 yılında Uzel Makine AŞ’de dış satışlar departmanında Uzman olarak başlamıştır. 2003 yılında Xerox'a geçerek sırasıyla Planlama Uzmanı- Bayi Kanal Satış Uzmanı ve Bayi Kanal Satış Müdürü pozisyonlarında görev almıştır. 2008 yılında dönemsel işgücünü tarihte ilk uygulayan ve Dünya’nın en büyük insan kaynakları şirketlerinden biri olan Kelly Services İnc.’in (1946, Troy, Michigan) Ülke Satış Müdürü, 2009 yılında Genel Müdürü olmuştur. Derya Türkkorkmaz, 2010 yılında Türkiye'den çekilme kararı alan Kelly Services'ın Türkiye operasyonunu satın alarak yeni adıyla ManAsset Staffing Solutions’ın kurucu başkanı olmuştur.

   

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.