​Endüstri Mühendislerinin Uzmanlaşabileceği Alanlar

  ​Endüstri Mühendislerinin Uzmanlaşabileceği Alanlar

   Endüstri mühendisleri mezun olunca ne yapıyorlar? Hangi alanlarda çalışıyorlar? Bu soruların cevaplarını sen de merak ediyorsan bu yazıya bir göz atmalısın...

  Endüstri mühendisliği; sistemleri, kaynakları, tedarik zincirinin tüm aşamalarını, üretim süreçlerinin verimliliğini ve kaliteyi arttırmaya yönelik, sosyalliği de içeren tüm süreçlerde insan faktörünü barındıran bir bölümdür.

  Endüstri mühendisleri birçok farklı sektörde çalışabilir ve sektörden sektöre geçiş yapabilir. Disiplinler arası bir bölümdür, tek bir uzmanlık alanı yoktur ve farklı bir bakış açısına sahiptir. Analitik düşünme, zaman yönetimi, liderlik özellikleri ve girişimci bir yapıya sahip olmak her endüstri mühendisi için bir artıdır. Dünyadaki gelişmeleri dikkate aldığımızda endüstri mühendisleri şirketlerin kısa ve uzun vadede nerede olacağını ön görecek şekilde stratejik planlama çalışmalarında, işlerin daha kısa sürede daha az maliyetle yapılabilmesi için verimlilik çalışmalarında, veri analizlerinde, veri tabanı yönetiminde ve ileriye yönelik tahminleme çalışmaları yapılmasında görevler alabilirler.

  Üretim sektörü, otomotiv, tekstil ve gıda gibi birçok çalışma alanı olduğu için en büyük orana sahiptir. İş akışının daha verimli olabilmesi için yerleşim planlaması, Ar-Ge planlama ve süreç geliştirmede yer alırlar. Bu sektörde; üretim planlama ve kontrol, iş etüdü, bir işin standart zamanının ve ergonomisinin belirlenmesi, tesis tasarımı, her fabrikada kalite kontrol alanında ve yöneylem araştırmaları gibi görevleri vardır.

  Tedarik zinciri, bir ürünün ham madde halindeki üretiminden, son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar planlamasını yapar ve müşteri taleplerine ve talep tahminlerine göre hangi malzemeden ne kadar stokta tutulması gerektiğine karar verir. Teknik uzmanlık bu sektör için çok önemlidir. Lojistik alanında taşınacak ürünlerin rotasını belirlerler ve kargo, hava yolları şirketlerinde, ithalat ve ihracat operasyonlarında, iş imkanları bulabilirler. Depo yönetim sistemi, üretim planlama sistemleri, bilgi yönetimi, yazılım iş birliği, stok yönetimi, yönlendirme ve teslimat programlama sistemleri başlıca teknoloji alanlarıdır.

  Günümüz iş dünyasında, endüstri mühendisleri kurumsal kaynak planlaması yaparak şirketlere danışmanlık yaparlar. Ayrıca yazılım firmalarında danışman (SAP danışmanlığı), bankalarda finansal danışman, sistem analisti ve uzman olabilir. ERP, üretim sistemlerinin tanımlanması, satış, satın alma gibi süreçlerin ERP içinde tanımlanması ve ERP uygulamalarını şirket içinde uygulamaya geçirirler. Bilişim teknolojilerinde endüstri mühendisleri işin daha çok kodlama kısmı ile ilgilenirler.

  Sahip oldukları analitik düşünme ve sayısal alanlardaki yetkinlikleri sayesinde finans sektörü içerisinde endüstri mühendisleri en çok bankalarda çalışırken bunun yanında farklı sektörlerde ise finans departmanında da çalışabilirler. Şirketin finansının yönetiminde, finansal değerlemelerinin yapılmasında, bütçesinin yönetiminde, şirket değerlemelerinde görev alırlar

  Pazarlamada, ürün veya hizmetlerin pazarlanmasında, satışında, tanımında, üretilen ürün için müşteri sağlayan departmanda, endüstri mühendisleri burada işin stratejik kısmı ile ilgilenmektedir. İnsan kaynakları, çalışanların işe alımı ve çıkarımı ile ilgilenir. Doğru insanları doğru pozisyona alma ve yeteneklerini değerlendirmede, kariyer planlamasında yer alır.

  Proje yöneticisi, operasyon sorumlusu, marka müdürü gibi birçok ünvana sahip olabilir. Hangi alanda uzmanlaşmaya karar vermek için, yapılan stajlar ve alınan derslerin önemi çok büyüktür. Okulda öğrenilen dersler, iş dünyasında bir süre sonra yetersiz geldiği görülebilir ve daha fazla sorumluluk almak istenebilir. Bu süreçten sonra, kişiler kendi bilgi birikimleri, becerileri ve kişilik özelliklerine göre kariyer adımlarını atarlar.

  Bu görevlerin yanısıra, istatistik kurumları, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ya da aile şirketi var ise direk yönetimine dahil olup oradan kariyerlerine devam edebilirler. Eğer şartları uygunsa ve bunun için yeterli ruhu içinde hissediyorsa girişimcilik için de hiçbir engel yoktur.

  Ayrıca, planlama, organize etme, takım çalışması, karar alma, etkili dinleme, ikna etme, sonuç ve çözüm odaklı olma, risk alabilme, empati kurma, motivasyon, iletişim; teknik alanda çok üst düzey olan bir endüstri mühendisi için son derece önemlidir ve bu özellikler kişinin karakteri, kişiliği ve hayatta ona öğrettikleri ve karşılaştığı vakalar ile ilgili olabilmektedir.

  Endüstri mühendisliği iş alanı en geniş meslek dallarından birisidir ve iş, insan ve ürünün olduğu her sektörde iş bulabilir. Karakter analizlerine, kişinin kendi öz değerlendirmesine göre sektöre adım atılabilir ve her işi yapabilen endüstri mühendisleri, geleceğin liderleri için en büyük adaylardır.

  Eğer sen de hızla değişen dünyada güncel kalabilmek ve endüstri mühendisliğindeki gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsan işte aşağıda senin için belirttiğim bazı online platformlar faydalı olabilir;

  https://www.endustrimuhendisligim.com/

  https://lean.org.tr/

  https://www.birendustrimuhendisi.com/

  https://gelisimagi.com/

  https://ceotudent.com/

  Blogumu yazarken yararlandığım kaynaklar:

  https://www.stendustri.com.tr/haberortak/endustri-muhendisligi-nedir-calisma-alanlari-ve-bolumleri-h99462.html

  https://turkiyeemt.com/blog/endustri-muhendisligi-calisma-alanlari-nelerdir/

  https://anlatsin.com/endustri-muhendisligi-bolumu

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Ebrar Önder 14 Haziran 1996 yılında Sinop'ta doğdu. 2015 yılında Kültür Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümüne başladı. Kendini geliştirmeye, öğrenmeye son derece hevesli ve farklı kültürler ile beraber olmaktan zevk alıyor. Hayali farklı diller öğrenmek ve bunları uygulayabileceği şirketlerde çalışmak. Şuan kendi üniversitesinde Endüstri Mühendisliği bölümünde mentorluk yapıyor ve IKU Women in Business öğrenci kulübünde başkan olarak görev almaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.