Erasmus: Hayat Daima Kendine Göz Kırpanlara Gülümser

  Erasmus: Hayat Daima Kendine Göz Kırpanlara Gülümser

  Erasmus içindeki gerçek seni ortaya çıkaracak en büyük fırsat, bugüne kadar keşfetmediğin yanlarını keşfedeceğin tüm anların bütünüdür. Neden mi?

  Düşünsene yurtdışında okumaya veya staj yapmaya gitmek ailenden, yurdundan ve sevdiklerinden uzak profesyonel olman gereken, eğlenceli ama tatlı bir zorlayıcılığı olan hayatın önemli fırsatlarındandır. Uğraş, didin, vazgeçme ve sonunda gülümse...

  Neler yaptım?

  Ben Erasmus Staj Hareketliliği ile İspanya'nın Cordoba şehrinde yazın 3 aylık Staj yaptım. Biliyorsunuz Erasmusta iki seçenek var; Öğrenim Hareketliliği ve Staj Hareketliliği. Ben hem yaza denk geldiği için hem de okulum aksamasın diye 3 ay olan Staj Hareketliliğini seçtim. Staj Hareketliliği'nde staj yapacağınız yeri siz buluyorsunuz. Korkmayın zor bir şey değil. İnsanlarla işbirliği içinde olun, sorun, araştırın, araştırıp bulduğunuz yerlere mail atın. Genelde kabul alırsınız. Staj yaptığım yer AB projeleri uygulama ve çeviri hizmetleri veren bir kurumdu. Orada öğlene kadardı staj, sonrası ise sana kalmış serbestsin. Tabi serbestsin dediğime bakma İspanya yazın aşırı sıcak oluyor özellikle güneyi. Bundan dolayı da Siesta dedikleri uzun bir öğle tatilleri var. O saatte dışarda insan bulunmaz. Herkes ya evinde uyuyor yada uğraşacak başka şey buluyor. O saatte dışarda hayat bitiyor. Sonra akşam üzeri herkes eğlenmek için kendini dışarı atıyor. Bizden daha sıcakkanlı olan İspanyollar hem insanları hem eğlenmeyi hem de tüketimi çok seviyorlar. Yazın sıcağından ötürü geceleri herkes dışarıda ve eğlencede.

  Benim için 3 aylık bir yaz tatili hem de hayatımın en önemli fırsatlarından biriydi Erasmus. Her Erasmus öğrencisi gibi ben de çok gezme fırsatı buldum. Barcelona'nın Sahası Neokamp'ı hatta Shakira'nın ve Barça'nın gözdesi Pique'yi bile gördüm 😊. Barcelona, Valencia, Elhambra Sarayı, Sagrada Familia, Cordoba Cami ve daha bir çok yer gezdim. Farklı kültürlerden insanlarla tanışmanın ve oradaki ilk profesyonel deneyimimi yaşamanın bana çok şey kattığını düşünüyorum.

  Sen de böyle bir fırsatı yakalayıp bizlere deneyimini anlatmak istemez misin?

  Bence harika bir fikir. İster staj yap, ister Öğrenim Hareketliliği ile git. Her iki durumda da uzun süre herkesten ve her şeyden uzak olacağın için hayat sana onu ve kendini tanıma fırsatı veriyor. İkisini de bu kadar kısa zamanda öğrenme ve keşfetme şansı şaşırtıcı ama güzel. Çünkü az zamanda çok şey yapıyorsun ve bu sana daha çok şey yapman gerektiğini de öğretiyor. Bugüne kadar lise, üniversite vs için girdiğin diğer tüm sınavlardan daha değerli. Sana hayatın, bana bir de bu yönden bak deme şeklidir Erasmus.

  Hala düşünüyor musun?

  Harekete geçmenin, bir eylemde bulunmanın sihirli bir tarafı var; insana düşünmenin, yeni fikirler geliştirmenin kapısını açıyor ve bir ilerleme kaydettiğinizi hissettiriyor. Bu yüzden, oturup beklemeyin, yürümeye başlayın, merak etmeyin yol kendiliğinden görünür.

  Hamdi Ulukaya

  Tanışma fırsatı bulduğum 4 İdolümden biri olan Chobani'nin Kurucusu başarılı, etkili ve insancıl iş adamı Hamdi Ulukaya, Mevlana'yı önnek alın derdi. Ben de diyorum ki örnek mi arıyorsun hem Ulukaya'yı hem Mevlana'yı örnek al. Bence şuan başlamış olmalısın çoktan. Erteleme, yolda düşüneceksin hem de yol kendiliğinden görünecek unuttun mu?

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Beyza Kendirli zaman: Cumartesi, 04 Ocak 2020 23:27

  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel.

  Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için abouterasmus.com'u da inceleyebilirsiniz

  0
  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel. Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için [b][url=https://abouterasmus.com/]abouterasmus.com[/url][/b][i][/i]'u da inceleyebilirsiniz:)

  Fatma B.Aymaz, köyündeki durumdan dolayı ailesini valiye şikayet edip okuyabildi. 2012'de AİBÜ'den Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Özel sektörde uluslararası ilişkiler sorumlusu olarak 2,5 yıl çalıştı. 2012'de Kim Milyoner Olmak İster TV yarışmasında 30 bin TL ödül kazandı. TTNET'in Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesine katıldı. Üniversite okurken Work & Travel ile 3 ay ABD'de, Erasmus programı ile de 3 ay İspanya'da bulundu.Son olarak da Temmuz 2017'de 3 haftalığına Newyork Üniversitesi-ABD'de girişimcilik üzerine burslu eğitim aldı. Yöneticilik, liderlik, risk yönetimi gibi vasıfları gelişmiştir. Ata binmek ve yüzmeye çalışmak en büyük tutkusudur. Kitap okumayı da çok sever. Fatma, şu anda çalışmıyor fakat hayallerini gerçekleştirmek için var gücüyle çabalamaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.