Hayalindeki Stajı Kapman İçin İzlemen Gereken 5 Yol

  Hayalindeki Stajı Kapman İçin İzlemen Gereken 5 Yol

  Rüyalarını süsleyecek ve geleceğin için çok faydalı olabilecek bir stajı kaçırmamak için neler yapman gerektiğini düşünüyorsan bu yazımız senin için!

  Üniversitenin ilk yıllarını geride bıraktığımızda kafamızda kariyerimiz için ne yapmak istediğimizle ilgili sorular artmaya başlar. Geleceğimiz için önümüzde olan birçok fırsattan hangisinin bize daha uygun olduğunu çözmeye çalışırız. Bu yolda da bize en yardımcı olan çözüm ise staj yaparak deneyim kazanıp neyi sevip neyi sevmediğimize karar vermektir. Neler  mi yapman gerekiyor? İşte bu sorunun cevabına ulaşman izlemen gereken 5 yol: 


  1) Ne İstediğini Bil

  Hayalindeki stajı yapmak istiyorsan öncesinde ne yapmak istediğine karar vermelisin. Buna karar vermek için ise ilgi alanın olan sektörleri araştırabilir, hangi departmanlara ve alanlara ilgin olduğunu keşfetmeye çalışabilirsin. Bundan sonraki adım ise hangi şirketlerde çalışmak isteyebileceğini keşfetmek. Her şirketin farklı kültürleri ve değerleri vardır ve hayalindeki stajı yaşamanın ipuçlarından biri ise kurum kültürü ve değerlerinin sana uyduğunu düşündüğün şirketleri seçmek.


  2) Araştırmaya Hazır Ol

  Hangi alanda ve hangi şirketlerde çalışmaya karar verdikten sonraki adım ise kendimizi hayalimizdeki staj için hazırlamaya başlamak. İlk adım olarak CV'ni güncellemeyi ya da ufak bir araştırma yaparak CV'ne daha modern bir görünüm katmayı düşünebilirsin. 

  Bunun dışında staja başvurmayı düşündüğün şirketlere motivasyonunu belirten bir ön yazı hazırlaman ise seni diğer adaylar karşısında öne çıkartacaktır. Ön yazının etkili olmasını istiyorsan başvurduğun şirketi detaylı bir şekilde araştırmalı ve motivasyonunu somut bir şekilde dile getirmelisin.

  3) Çevreni Kur

  İş dünyasına girerken becerilerin kadar önemli olan bir şey daha var; o da kurduğun network! Hayalindeki işe girmek istiyorsan o şirkette çalışan biriyle irtibata geçmen süreçte ilerlemen açısından oldukça etkili olacaktır. Hayalindeki şirkette çalışan birine ulaşmak için okulunun kariyer merkezinden bir kontak bulmaya çalışabilir veya LinkedIn'den ufak bir araştırma yaparak senin durumunla ilgilenecek birileriyle irtibata geçebilirsin.

  4) Hazırlıklı Ol

  Gerekli kişilerle irtibat kurduktan sonra her duruma hazırlıklı olmalısın. Örneğin irtibata geçtiğin kişi CV'ni, ön yazını veya portfolyonu görmek istediğinde en kısa sürede atabilecek durumda bu dokümanları hazır tutman işini oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun dışında irtibatta olduğun kişi telefon görüşmesi yapmak isteyebilir veya direkt görüşmeye de çağırabilir. Bu durumlarda da kendini hazır ve uygun tutmak sana avantaj sağlayacaktır.


  5) Takip Etmeyi Unutma

  Gerekli kişilerle irtibat kurup başvurunu yaptıktan sonraki en kritik adım her zaman takipte olmaktır. Kontak kurduğun kişiden bir süre boyunca haber almazsan, o kişiye süreçle ilgili gelişmeleri öğrenmek adına bir e-mail göndermen hem karşındaki kişiye niyetini göstermeni hem de süreç içerisindeki gelişmelerden haberdar olmanı sağlayacak.

  Hayalindeki staja bir adım daha yaklaşmak istiyorsan, hemen youthall.com'a gir, profilini oluştur ve kariyerine ilk adımı at!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil dijital işveren markası platformudur. Kariyerin için ilk adımı atmak istiyorsan, sen de hemen Youthall' a üye ol!

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.