Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

  Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

  Birçok kişinin merak ettiği bir konudur; yüksek lisans yaparken aynı zamanda çalışmak. Merak ettiğin soruların cevaplarını bu röportajda bulabilirsin.

  1) Önce seni tanıyalım, lisansını nerede hangi bölümde yaptın?

  Merhaba ben Güler Yıldırım. Diyarbakırlıyım. 2 yıldır TurkishWIN Kampüs liderliği yapmaktayım. Şanlıurfa Harran Üniversitesi 2016 İşletme mezunuyum.

  2) Neden İnsan Kaynakları ve neden Bahçeşehir Üniversitesi?

  İnsan Kaynakları çünkü; Sınırları daralan ve globalleşen dünyanın en fazla etkilediği alanlardan biri insan kaynaklarıdır. Değişen şirket yapıları ve yetenek savaşlarının yaşandığı dünyamızda insan sermayesinin bir kurum/şirketin sahip olduğu en önemli değer olduğu bilincinin yerleşmesi ile birlikte, görev ve sorumlulukları artan insan kaynakları bölümü her zamankinden daha stratejik bir rol oynamaya başlamıştı. Bundan dolayı hayalim olan mesleği öğrenmek ve gelişimime katkı sağlaması sürecinde de eğitimler aldığım Bahçeşehir Üniversitesi'ndeyim.

  3) Peki, herhangi bir burs alıyor musun veya Bahçeşehir burs fırsatları hakkında bilgin var mı?

  Evet, Şirketlerin karşılıklı anlaşması bulunuyor. Bu kapsamdaki burstan yararlandım. Burs fırsatları hakkında bilgiyi üniversite araştırma sürecinde detaylı inceledim.

  4) Yüksek lisans diyenlerden mi, yoksa iş diyenlerden misin?

  Aslında şu an ikisi de zor deyip ikisini de yapanlardanım.

  5) Aynı zamanda hem çalışıp hem yüksek lisans yapmak zorlamıyor mu? Nasıl idare ediyorsun?

  Aynı zamanda hem çalışıp hem yüksek lisans yapmak İstanbul trafiği ve uzun ders saatleri ile daha zor oluyor. Bunların bazen bütünleşmesiyle yorgunluktan ağlayarak eve döndüğüm olsa da hayallerim, yeni fikirler ve yeni arkadaşlıkların eklenmesi ile işi enerjik ve motive sürecim inanılmaz heyecan verici oluyordu.

  6) İkisini birden yürütmenin sana katkıları oluyor mu sence, oluyorsa neler?

  Tabi ki inanılmaz katkısı oluyor. Derslerde gördüğüm bilgilerin profesyonel iş hayatımda somutlaştırmak bilgilerimi kalıcı yapıyor. Aynı zamanda da iş hayatımda gördüğüm süreçler okulumun proje ve beyin fırtınalarında beni hep bir adım öne çıkardı.

  7) Peki ikisini birden yaparken zamanını nasıl yönetiyorsun, ikisinden de maksimum verimlilik alabiliyor musun?

  Sanırım birazcık kendimden ödün veriyorum ama birazcık. İki süreçte, iş hayatım ve aldığım eğitim, birbirini tamamlayan süreçler olduğu için verimlilik alabiliyordum.

  8) Akademik başarı düzeyini yüksek tutabiliyor musun?

  O konuda şu an bir sorun yaşamıyorum ama çok çalışıyorum haftada sadece pazar günü benim oluyor onda da hep ders çalışıyorum.

  9) Sosyal hayatını nasıl idare ediyorsun, kendine zaman ayırabiliyor musun?

  Kendime zaman ayırma konusunda hafif zorlansam da bütünsel olarak baktığımda denge de olan bir sosyal hayatım var.

  10) Yüksek lisansını tezli mi yoksa tezsiz mi yapıyorsun? Tezliyse neden tezliyi tercih ettin ve tezini yazarken nelerden besleniyorsun?

  Tezli. İş hayatımda bulunan proje ve düşüncelerime akademik süreç düşüncesi de katabilmesi için tezli yapıyorum. Tez dönemine daha geçmedim ama daha çok ortak sorun ve bu sorunların bilinmeyen süreçleri araştırmalarımdan besleniyorum.

  Bonus: Yüksek lisans ve işi aynı anda yürütmeyi düşünenlere ne önerilerde bulunursun?

  Eğer zaman ayırma ve fedakârlık süreçlerinde dengeyi bulabiliyorlarsa kesinlikle öneririm. Fakat bu süreci, biraz yorucu olsa da bambaşka ve sağlık adımlar attıracak bir yol olarak görüyorum ve bu süreçte hayatlarını yönlendirebilmeleri için inandığı doğru adımları atabilmemeliler.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.