Yüksek Lisans Senin İçin Sadece Hayal Olmasın

  Yüksek Lisans Senin İçin Sadece Hayal Olmasın

  Sen de yüksek lisans yapmak istesen de gerekli maddi desteğe sahip olmayanlardan mısın? Peki, bu durumda karalar bağlayıp yüksek lisans hayalinden vazgeçmek yerine ne yapman gerekiyor? 

  Yüksek lisans bursu veren kurumlara başvurabilirsin. Hem yurtdışı hem yurtiçi yüksek lisans için maddi destek sağlayan birçok kurum var.

  Yüksek lisans, üniversiteden mezun olan pek çok kişi için iş hayatında kendisini öne çıkarıp, başkalarının önüne geçebilmesi ve daha iyi pozisyonlarda çalışabilmesi için bir fırsat. Yapılan araştırmalara göre yüksek lisans, tecrübesiz yeni mezun ya da az tecrübeli kişilerin işe girişlerinde önemli bir belirleyici unsur olarak rol alıyor. Haydi, sen de başvurabileceğin burslara göz atmak için yazımızı okumaya devam et!

  • Türk Eğitim Vakfı (TEV)
  Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermektedir.
  Yurt İçi: http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yuksek-Lisans-Doktora-Burslari/46/42/0
  Yurt Dışı: http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Disi-Burs-Basvurulari/52/49/0

  • TÜBİTAK
  TÜBİTAK; bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışı akademik faaliyetlerini burs ve ödüller ile desteklemekte, özendirmekte, üniversitelerin, kamu kurumlarının ve sanayinin projelerini fonlayarak, ülkenin rekabet gücünün arttırmayı hedeflemektedir.
  Yurt İçi: https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/icerik-2211-yurt-ici-lisansustu-burs-programi
  Yurt Dışı: https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/icerik-2213-yurt-disi-lisansustu-burs-programi
  • MEB Yüksek Lisans Bursu
  Yabancı Hükümet Bursları, ikili anlaşmalar çerçevesince yabancı hükümetler tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında verilmektedir.
  Yurt Dışı: http://abdigm.meb.gov.tr/www/burslar/kategori/9

  • Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)
  TÜGVA Türkiye Gençlik Vakfı, dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne varsa savunan, her daim hakkın ve adaletin tarafında olacak bir nesil yetiştirme amacıyla kurulmuş yeni nesil bir gençlik vakfıdır. Maddi imkanları sınırlı gençlere burs imkanı sunarak, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, gençleri topluma yararlı hale getirmek, özgüveni yüksek bireyler olmalarına maddi ve manevi katkıda bulunmayı amaçlar.
  Link: http://tugva.org/burslarimiz/

  • FULBRIGHT Yüksek Lisans Bursu
  Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri'nin en prestijli burs programıdır.
  Link: http://fulbright.org.tr/burslarimiz-ve-hizmetlerimiz/turkiye-cumhuriyeti-vatandaslarina-burslar/ogrenci-programi/yuksek-lisans-bursu/

  • Bahçeşehir Üniversitesi
  Bahçeşehir Üniversitesi uluslararası tanınırlığı olan, bilgi ve teknoloji üretiminde öncü seçkin bir araştırma üniversitesi olma amacı taşıyan ve bünyesinde birçok uluslararası öğrenciyi barındıran, ayrıca uluslararası kampüs seçenekleriyle öğrencilerinin içindeki birer dünya vatandaşı olma potansiyelini çıkaran bir vakıf üniversitesidir.
  Link: https://bau.edu.tr/icerik/11392-yuksek-lisans-programlari-burs-olanaklari

  • ETİ
  ETİ, mali imkânları sınırlı olan başarılı öğrencilere, yetişmiş insan gücü kaynağımızı arttırmak amacıyla 'Master-Doktora' bursu vermektedir.
  Link: http://www.etietieti.com/eti-masterdoktora-bursu

  • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
  Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, üniversitelerde yüksek lisans, lisans, yüksekokul ve meslek yüksekokulunda (Üniversitelerin, İşletme, İşletme Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği, İktisat, Kimya Lisans, Kimya Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Veterinerlik, Su Ürünleri bölümleri) okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, Vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği kapsamında tamamen karşılıksız burs verilmektedir.
  Link: http://yasarvakfi.org.tr/sayfa/faaliyetlerimiz/egitim/burslar

  • Sabancı Üniversitesi
  Sabancı Üniversitesi, öğretim programı ve etkinlikler aracılığıyla onları ilgilendiren tüm sorunları ya da zorlukları tanımlamaya, görünür kılmaya çalışarak hem günümüzün hem de geleceğin toplumsal ve teknolojik gereksinimlerini algılamaya ve yanıtlamaya uğraşıyor. Bilgiyi geliştirmeye, eğitimi desteklemeye ve toplumsal ilerlemeye katkıda bulunmayı hedefleyen uygulamalı ve stratejik araştırmalara ağırlık vermeyi amaçlıyor.
  Link: http://www.sabanciuniv.edu/tr/lisansustu-ucretler-ve-burslar
  • Elginkan Vakfı
  Elginkan Vakfı Bursları, üniversitelerde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören başarılı ve maddi imkânları yetersiz öğrencilere verilmekte, karşılıksız ve öğrenciye bir mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmemektedir.
  Burs kapsamındaki üniversiteler: İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi
  Link: http://www.elginkanvakfi.org.tr/tr/icerik/30/elginkan-vakfi-burslari

  • TEMA Vakfı
  Burslar, TEMA Vakfı'nın amaçları doğrultusundaki konularda araştırma yapan, öğrenimlerini sürdürebilmek için maddi desteğe ihtiyacı olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir. Burs programı ile belirlenen alanlarda araştırma yapacak öğrencileri desteklemek, doğa koruma ve sivil toplum ile ilgili alanlarda çalışma yapmalarını teşvik etmek esas alınmıştır.
  Link: http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=184

  Sen de bu burslardan birine başvurarak belki de hayatının fırsatını yakalayabilir ve kariyerine 1-0 önde başlayabilirsin, neden olmasın?

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Tuğçe Yıldız tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.