Karar Vermekten Korkma!

  Karar Vermekten Korkma!

  "Gerçekten uygun olduğunu düşünüyor musun?", "Yanlış tercih yapmışsın, keşke daha kendine yakışan bir meslek seçseydin"gibi ön yargılara hazır mısın ? Devam etmekte olan makine mühendisliği serüvenimi sizlerle paylaşmak istiyorum!

  "Gerçekten uygun olduğunu düşünüyor musun?", "Yanlış tercih yapmışsın, keşke daha kendine yakışan bir meslek seçseydin"gibi ön yargılara hazır mısın? Devam etmekte olan makine mühendisliği serüvenimi sizlerle paylaşmak istiyorum! 


  Hayatta her zaman kendi isteklerimiz doğrultusunda hareket etmemizin doğru olacağını düşünürüm. Meslek seçiminde de her ne kadar ön yargılar, tabular ya da çevre baskısı olsa da bu bizim hayatımız, öyle değil mi ?


  Aile desteğiyle güç bulan, kararlarına saygı duyulan bir birey olarak yetiştim. Ne kadar şanslı olduğumu her geçen gün daha iyi anlıyorum. Hayatımın en önemli kararlarından biri olan meslek seçiminde de ailemin desteği daima yanımdaydı. Uzun araştırmalar, sektörden insanlarla tanışma gibi süreçlerin sonucunda istediğim şeyin makine mühendisliği olduğuna karar verdim. Makine mühendisliğini kazanmış olduğum açıklanana kadar hiçbir sorun yaşamadım, yaşayacağımı da düşünmüyordum. Sonuçlar açıklandı ve herkesin heyecanla birbirleriyle paylaşma süreci başladı. Hedefime ulaşabilmenin mutluluğu ve heyecanı içindeydim. İnsanlarla paylaştıkça hiç planlarımda olmayan cümlelerle karşılaşmaya başladım. Başta bozuntuya vermemiş olsam da sürekli "Sana uygun değil" gibi olumsuz yargıları duymak henüz başlamamışken hayal ettiğim bölüm de olsa "Acaba yanlış mı yapıyorum?" duygusu uyandırdı. Bu endişeli halimle ne yapacağımı bilemez haldeyken beni ayağa kaldıracak ve kendimi hatırlatacak bir öneri aldım. "Hayatın boyunca isminden önce mesleğin söylenecek, gözlerini kapat ve içinden tekrar et. Eğer bunu söylemek seni heyecanlandırıyorsa bu heyecan sana bir ömür yeter." Hızlı bir şekilde motivasyonumu sağladım ve şu an büyük bir heyecanla 3. sınıfta devam etmekteyim.

  Seçim aşamasında tedirginlik yaşayanlar, çevrelerinden istedikleri meslekler ile ilgili önyargılar dinleyenler ve tüm bunlarla birlikte büyük kararsızlıklar içinde boğulanlar olduğunu biliyorum. Naçizane tavsiyem sizin hayatınız olduğunu ve sadece sizin inşa edebilecek olduğunuzu unutmamanız. İstediğiniz işi yapmak, daha büyük bir tutkuyla en iyisi olmak için daha çok çalışmanızı ve bundan mutluluk duymanızı sağlayacak. Mutlu insanlar, mutlu toplumlar şeklinde dünyayı değiştirebileceğimize inanıyorum! Gücünüzü küçümsemeyin ve kendi kararlarınızdan şaşmayın. Hepinize mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim. 

  Bu yazı CampusWIN Academy Uludağ Üniversitesi lideri ve mezunumuz Elif Özyürek tarafında yazılmıştır. Teşekkürler Elif!

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Servet Efendi zaman: Çarşamba, 02 Mayıs 2018 15:01

  Dgru kakarlar iyi bir tohuma benzer.Bir tohumla bir orman yarada bilirsin sadece ekdiğin tohuma dikkat etmelisin.güzel yazıdır.esl maharet kadın olarak değil kadin gibi yaşamakdır.uğurlar kadınlarımıza.

  0
  Dgru kakarlar iyi bir tohuma benzer.Bir tohumla bir orman yarada bilirsin sadece ekdiğin tohuma dikkat etmelisin.güzel yazıdır.esl maharet kadın olarak değil kadin gibi yaşamakdır.uğurlar kadınlarımıza.

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.