Motivasyon Nasıl Sağlanır?

  Motivasyon Nasıl Sağlanır?
  Neredeyse hepimizin her daim motivasyonu yüksek bir arkadaşı vardır. Peki bu arkadaşımızın bizden daha motive olmak için geçerli sebepleri mi var? Yoksa motivasyonları sadece içlerinden mi geliyor? Bu sorunun cevabını muhtemelen arkadaşınızın karakteri üzerinden yanıtlayacaksınız. Fakat birkaç basit yöntemle kişinin motivasyonunu yüksek tutması mümkün. Merak edenler için devamı yazıda!

  Doğruları gör

  Yapılan araştırmalar, kişilerin iyi olduğunu düşündüğü alanlarda kendini olduğundan daha iyi gördüğünü ortaya koyuyor. Ancak, ortalamanın altında olduğumuz zaman kendimizi daha gerçekçi eleştirebiliyoruz. Kendini olduğu gibi görmemek, kişinin hedeflerine giden yolda ciddi bir risk teşkil etmekte. Kendimizi ve potansiyelimizi olduğu gibi gördüğümüz takdirde motivasyonumuzu doğru temeller üzerine inşa edebiliriz. Doğruları görmek üzerine daha fazla bilgi edinmek için linkteki bu yazıyı ziyaret edebilirsin.

  Mutluluğu yakala

   Mutlu insanların kendilerini daha kolay motive edebildiklerini hepimiz biliyoruz. Mutlu olan kişilerin geleceğe dair umutları ile hedefleri daha fazladır. Ancak geleceğe dair tutunduklarımızla motive olabiliriz. Mutluluk ise dışarıdan gelen sihirli bir değnek ile değil kişinin içinden gelen inanç ile sağlanabilir. Hepimiz, ancak kendimize dair temel sorulara cevap bulabildiğimizde bu inancı kuvvetlendirebiliyoruz. Bu yazımızda bahsedilen soruların, mutluluğu yakalamanız adına yardımcı olacağını düşünüyorum.

  Öz saygını arttır

   Öz saygı, kişinin kendisini nasıl gördüğünün sorusunun cevabıdır. Kendisine saygısı yüksek olan birinin aynı zamanda kendine dair inancı da en azından yeterli düzeydedir. Kendimize inandığımız ve saygı duyduğumuz takdirde motive olabiliriz. Son yıllarda ise özellikle de sosyal medyanın etkisiyle "özgüven patlaması" yaşanıyor ve egolarımız şiştikçe şişiyor. Yüksek egolu kişilerin kendilerini motive etmesi daha kolay olabilir ancak bunun altı yüksek ihtimalle dolu olmayacaktır. Şimdilik, en iyi çözüm kendimize duyduğumuz özsaygıyı arttırmak olarak gözüküyor. Özsaygı hakkında biraz daha derine inmek için buraya tıkla.

  Motivasyonu yüksek biri olmak genel olarak kişinin yetiştiriliş tarzına, çevresel etkenlere, karakterine ve mizacına bağlıdır. Hayallerimiz engellenmiş olabilir, kendimize yeterince güvenmiyor olabiliriz; fakat bunlar motivasyonumuzun düşük olması için bahane değil! Kendimizi geliştirerek motivasyonumuzu yükseltebiliriz. Bazen ise sadece gökyüzüne bak, derin bir nefes al ve inan; çünkü motivasyon sadece içten gelir! 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Beliz Basiç tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Neslihan Şen Gündüz zaman: Pazar, 01 Nisan 2018 14:21

  Harika bir paylaşım. Çok teşekkürler.

  0
  Harika bir paylaşım. Çok teşekkürler.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.