Pandemi Döneminde Teknoloji Sektöründe Kadın Olmak

  unnamed

  17 Eylül'de, IDC Turkey CIO Summit 2020 etkinliğine katıldım ve kendi sektörlerinde harika işler başaran kadın yöneticilerle birlikte, salgın sürecini kişisel ve kurumsal olarak nasıl deneyimlediklerini dinleme fırsatı yakaladım. Ayrıntılar yazının devamında!  

  Bu etkinlik, hızla gelişen dijital dönüşüm ortamını anlamak ve yarının dijital stratejilerini şekillendirmek için küresel analistleri, pazar lideri satıcıları ve bölgenin en etkili 500 üst yöneticilerini bir araya getirdi. Konuşmacıların bir kısmından pandemi döneminde neler yaşadıkları ve bu süreci nasıl yönettikleri ile ilgili kesitler düzenledim.  

  • İsmiha Anderson, BT & Otomasyon Direktörü, Sabiha Gökçen Airport

  "Havacılık sektöründe günlük 110 bin yolcumuz varken pandemiyle mart ayında bu sayıdan 40-30-20'lere indik. Dip neresidir diye beklerken de havaalanları kapatıldı. Birden yaptığımız iş anlamını tamamen kaybetti. Bize, ailelerimize ne olacak kaygısına rağmen evde çalışmaya başladık. Havaalanı kapandı evet ama tekrar açıldığında ne yapacağımızı konuşmaya başladık. Havaalanına gelen insanların sağlığını tehlikeye atmadan nasıl evlerine ulaştırabiliriz üzerine çalıştık. Bu süreçte anı değerlendirip pozitif olmayı öğrendim. Çocuklarımla uzunca vakit geçirdim, evde öğretmenlik görevini üstlendim."

  • Leyla Deliç, CDO&CIO, Coca Cola

  "Pandemi döneminde iş ve özel hayatımı yönetmek aslında çok güzel bir tecrübeydi. Teknolojiyi yöneten kadınlar olarak farklı sorumluluklarımız oldu. Bazen bir yandan börek açtım bir yandan da toplantı yönettim. Biz Coca Cola olarak sürecin başında ölçeklendirme yaptık. Çalışanlarımıza sürekli önce sizin ve ailenizin sağlığı önemli diyerek yaklaştık. Evde çalışmaya başladıktan 3 buçuk ay sonra tekrar ofise gidebildim. Online olarak yürüttüğümüz bu dönemde siber güvenliğin önemini daha da iyi anladık ve bu konuya ekstra odaklandık."

  • Şirin Aktaş, BT Direktörü Türkiye, Orta Asya, İran, Unilever

  "Biz pandemiyi İran'da daha erken yaşadığımız için Türkiye'yi yönetme kısmına daha hazırlıklıydık. Bu sürecin en başlarında pusulamı kaybetmiş gibi hissettim. Olacakları bilmiyoruz ve bu sektördeki çoğu kişi gibi ben de kontrol hastası biriyim. Yine de kısa sürede kendi içime dönüp pusulamı tekrar buldum. Evden çalıştığımız bu dönemde ekip içi iletişimimiz maksimum bir seviyeydi. Sanal partiler düzenledik, birlikte çay kahve molaları verdik. Bu süreçte daha yaratıcı, şefkatli olmayı ve desteklemenin önemini anladım. Bir kitap yazdım ve tekrar resim yapmaya başladım."

  • Tuğba Öztürk, Bilgi Güvenliği ve Yönetişim Müdürü, A101

  "Pandemide diğer sektörlerin tersine bizim satışlarımız tavan yaptı. Özellikle Perşembe ve Cuma günleri çok yoğunduk. Darbeler geçirmiş bir millet olduğumuzdan halkımız stok yapmaya çok meyilli ve bu süreçte de bu durum bizim satışlarımıza yansıdı. Bilgisayarım sabah 9 gece 2-3 arası genel olarak hiç kapanmadı. Kullandığımız yapay zekâyı tüm hesaplamalarında şaşırtacak bir durumla karşılaştık ve buna bağlı olarak zorunlu dijitalleşmek zorunda kaldık. Ben bu sektörde risk çözeceksek beynimizin de sürekli risk odaklı çalıştığına inanıyorum. Benim görüşüm bu süreç, IT'cilerin kıymetinin daha da anlaşıldığı bir süreçti."

  • Füsun Borluk, Grup Başkanı, PYO, RPA ve BT Kalite, AvivaSA

  "Pandemi döneminde kaygıyı yönetmek için kendimizi çalışmaya verdik diyebilirim. Ekibimi sürekli arayarak kaygı yönetimlerini yaptım. Birlikte zamanla 'online tool' yönetimine alıştık. Annem bu süreçte benimle birlikte kalıyordu ve markete gidip geldikçe ona mikrop taşıyor olabileceğimi düşünüp kendimi suçlu hissettim. Sonra psikolojik olarak yıprandığımı fark ettim ve insanı kendinden başka kimsenin iyileştiremeyeceğini öğrendim."

  Etkinliği sonradan izlemek isteyenler için henüz internet ortamında paylaşılmadı fakat 2019'da yapılanlara göz atmak isteyenler için link bırakıyorum.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  <p><span data-sheets-value="{" data-sheets-userformat="{">Lüleburgaz doğumlu olan Zeynep, şu an Gazi Üniversitesinde endüstri mühendisliği okuyor. Bugüne kadar AIESEC, WAT, Erasmus+ programlarıyla beş ülke gezdi. Gönüllülük projelerine katılmaktan, seyahat etmekten, keman çalmaktan, kartpostal biriktirmekten hoşlanır. Yazılım ve pazarlama departmanlarında kendini geliştirmeye çalışıyor.</span></p>
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.