TeknoFest 2021

  f143c1857bddb041265edcfdefa66f02

  Bu yazımızda son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir festival olan TEKNOFEST 'i konuşacağız. Türkiye'nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivaline günler kala, bu şahane etkinliğin detaylarını sizlerle paylaşmak istedik. Keyifli okumalar.

  TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir

  İlki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye'nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir

  Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir. İlk yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştır. 2019 yılında 19 farklı kategoride teknoloji yarışması düzenlenen yarışmalara 81 il ve 122 ülkeden 17.373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştur. 2020 yılında ise Gaziantep'in ev sahipliğinde 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuştur. TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına 4 yıl boyunca 224 faklı üniversiteden 21.138 Üniversite öğrencisi başvuru yapmıştır.

  Bu yıl 6 ayrı seviyede (ilkokul, ortaokul, lise, lisans-lisansüstü, mezun ve girişim-özel sektör) ve 35 ayrı kategoride yarışmacı kabulü gerçekleştiriliyor.  

  Yarışma kategorilerine göz atacak olursak; Akıllı Ulaşım Yarışması, İletişim Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması, Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması, Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması ve daha birçok farklı alanla liste uzayıp gidiyor.

  Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu yarışmalar için ekipler kuruluyor, görevlendirmeler yapılıyor ve yaklaşık bir yıl boyunca ekipler, projelerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Hemen hemen her ekibin yazılım birimleri bulunmakla birlikte, tüm kategorilerde yazılım birimleri oldukça aktif çalışmaktadırlar. Yazılım ekipleri projeden projeden projeye farklılık göstermekle birlikte, gömülü sistem yazılımı, web yazılımları, mobil yazılımlar, görüntü işleme ve daha birçok farklı alanda çalışmalar yapabilmektedir.

  Öğrenciler okullarda aldıkları teknik eğitimlerin yanında proje odaklı çalışmayı deneyimleyebilirken, disiplinler arası görev dağılımı ile ekip çalışması becerilerini de geliştirmektedirler. Sizler de okulunuzda var olan takımlarla iletişime geçerek çalışmalarını takip edebilir, ek veya yeni dönem yarışma başvurularıyla birlikte kendi ekibinizle de başvuru yapabilirsiniz.

  21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna emin adımlarla devam etmektedir.

  Geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST 2020 Covid-19 pandemi koşulları sebebiyle sadece katılımcılara ve sponsor firmalara açık şekilde Gaziantep'te gerçekleşti. Umuyoruz ki bu yıl hep birlikte bu festivalin tadını doya doya çıkarabilir, yapılan tüm projeleri inceleyebilir ve 1 yıl boyunca yarışmaya hazırlanan değerli takımlarla tanışma fırsatı bulabiliriz.

  Bu yazı CampusWIN yazarlarından Esma Engin tarafından yazılmıştır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.