STEM ile Çocuklar Hayata Hazırlanıyor

  STEM ile Çocuklar Hayata Hazırlanıyor

  STEM'in çocukları hayata hazırladığını düşünüyoruz. Nasıl mı? Öğrenmek için okumaya devam et!

  Eskiden öğrencilerle armut piş ağzıma düş şeklinde çalışmalar yapılırdı. Öğretmen söyler öğrenci yapardı. Neden yapıldığı önemli değildi. 

  Oysa STEM'de öyle değil. BTHP haftalarında karakterlerle anlattığımız olayı çocukların analiz etmelerini istiyoruz. Olayda bir problem durumu var ve öğrencilerden buna çözüm yolu aramalarını istiyoruz. Çocuk düşünüyor fikir geliştiriyor. Daha sonra bu fikri uygulama fırsatı buluyor. Uyguladığında karşılaştığı sorunları çözmeyi öğreniyor. Dolayısıyla fikrini daha da geliştiriyor tekrar tekrar uyguluyor. Her yanlış yapılan şey öğrenciye deneyim kazandırıyor. Doğruya nasıl ulaşırım diye sorguluyor.

   Deneyimliyor, tecrübe kazanıyor. Aşama aşama gittiğimiz için çocuk yorulmuyor aksine keyifle çalışmalara katılıyor. Sonucun ne olduğunu kendi gözleriyle görüyor. Kendi ürettiği projeyi sunmak ise paha biçilemez bir keyif veriyor. Çünkü kendileri düşündüler ve kendileri yaptılar. Tabi bu yaptığımız projeler minyatür. Fakat ileride bu minyatürler neden büyümesin? Bu minik fikirler neden devasa projelere dönüşmesin? İşte hedefimiz bu. 

   Çocuklarımıza erken STEM çalışmaları sayesinde ileride orjinal ve faydalı projeler yaratmaları için zemin hazırlıyoruz. Çalışmalar esnasında çocuklarımız düşünmeyi öğreniyor. Yaratıcılıkları gelişiyor. Bambaşka fikirler ortaya çıkıyor. Grup çalışmalarıyla çocuklarımız birlikte çalışmanın önemini kavrıyorlar. Evet tam manasıyla çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz.

  Yasemin Özkan Muhtar
  Doğu /Güneydoğu ErkenSTEM bölge sorumlusu
  Uğur Okulları Gaziantep Kampüsü
  Sınıf Öğretmeni

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.