STEM ile Kariyerime Verdiğim Yön

  STEM ile Kariyerime Verdiğim Yön
  Uğur Okulları STEM Bölüm Başkanı Burcu Tanrıverdi Celep STEM öğretmenliği ve STEM eğitimi ile ilgili soruları cevapladı ve STEM yolculuğunu bizimle paylaştı!

  1) STEM Lider öğretmeni olma sürecinizden kısaca bahsedebilir misiniz? 

  STEM lider öğretmen olma sürecinden bahsedecek olursak, Ankara'da gerçekleşen ilk buluşmamızda 40 öğretmendik. 

  2015-2016 yılı STEM Bütünleşik Öğretmenlik projesinin ilk yılıydı. İlk toplantımızda Sencer Çorlu hoca bizlerle projeye dair bir görüşme yaptı. 8 ay boyunca her ay bir Cumartesi olacak şekilde eğitimlerimiz yüz yüze devam etti. İlk gün sonunda şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum; "bir altyapısı olan ve uzun süreli devam edecek bir program ile tanışıyoruz". Belirli ödev ve sorumlulukları, ders planı oluşturma gibi yerine getireceğimizi öğrendik. Yılsonunda STEM Lider Öğretmen Sertifikası alarak sonraki süreçte de yaygınlaşmaya devam edeceği söylendi. Bizler ilk öncüler olacaktık ve bu büyük motivasyon oldu. 8 ay süresince toplam 92 saatlik bir eğitim aldık.

  2016-2017 eğitim yılında kampüs sayılarının da artması ile beraber bizler lider öğretmenler olarak projenin ikinci senesindeki çalıştaylara liderlik yaptık, öğretmen meslektaşlarımıza yaygın etki kapsamında öncülük yaptık, pek çok ilde STEM çalıştayları gerçekleştirdik.

  2) STEM eğitimi/yaklaşımı üzerine katıldığınız seminer, çalıştay, konferanslar var mıdır? Size nasıl katkıları oldu?

  Matematik Öğretmenleri Paylaşım Zirvesi'nde yaş ve öğretmenlik deneyimi aslında benden çok daha büyük öğretmenlere bir sunum gerçekleştirdim, bir STEM örnek ders planımı onlarla paylaştım. Onların merak uyandıran sorularını cevaplayabilmek benim için çok kıymetliydi. MEF Üniversitesinde Eğitimde Gelecek Konferansında STEM eğitim felsefesinden ve okullarda yaptığımız uygulamalardan bahsettiğim bir sunum gerçekleştirdim. Ankara Üniversitesinde gerçekleştirilen Educcon Konferansında bir ders imecesi paneli gerçekleştirdik. Farklı illerden gelen STEM öğretmenleri ile örnek uygulamalarımızı paylaşıp değerlendirdik. Bakırköy Milli Eğitimi yürüteceği bir hizmetiçi eğitimin başlangıcında öğretmenlerin hazırlayacakları ürünler öncesinde bir sunum yaptım. Farklı kademelerde görev yapan MEB öğretmenler katılım gösterdi. Onlara STEM deneyimlerimden bahsettim. Aynı zamanda ilkelerden biri olan hesaplamalı düşünme ile ilgili de bir kısım sundum.

  3) STEM eğitimi sizin için ne ifade ediyor? Nasıl tanımlarsınız?

  STEM eğitimi ile tanışmadan önce matematiği iyi öğreten bir öğretmen olarak kendimi görüyordum. Fakat ülkemizdeki seçme yerleştirme sınavlar ve müfredat ile çocukları daha çok çoktan seçmeli sorulara hazırlıyoruz. Yazılı sınavlarımızda da daha bilgiyi anlama, kavrama düzeyinde sorular soruyorduk. Ancak STEM eğitiminde proje odaklı, süreç odaklı bir eğitim modeli ile beraber aslında bilgiyi faydalı hale getirmeyi kavradık, benim adıma en önemli kısım bu oldu. Teoriyi uygulamaya geçirme, yani bilgiyi faydalı hale getirme noktasında STEM eğitiminin eğitimde aradığımız çözüm olduğuna inanıyorum. Hem disiplinleri bir araya getirmek, hem kendi alanımızda müfredatın biraz daha ötesine geçebilmek, hem de kendimizin ve öğrencilerimizi ilgi alanları çerçevesinde bunu şekillendirme imkânımızın olması, yani aslında esnek bir müfredat izlemek öğretmenliğimizde, mesleğimizde tatmin noktasında ihtiyaç duyduğumuz durum olduğunu düşünüyorum. Daha iyi öğretmen olma arzumuz etrafında ne kadar kendimizi geliştirirsek, değişimi de aslında bizler sağlamış olacağız. Yüksek lisansa başlamamı sağlayan daha çok öğrenme, daha çok araştırma isteğimi de sağlayan aslında STEM eğitimi ile beraber oldu. Bence STEM eğitiminde bu uygulamayı öğrenci ile buluşturabilmek için öğretmenin de ciddi bir altyapıya sahip olması gerekir. Bu nedenle bana göre STEM eğitiminin en önemli çerçevesi, hem öğrenciye hem öğretmene öğretici bir süreç olması.

  4) STEM yaklaşımı konusunda kendini geliştirmek isteyen ve alanda çalışan öğretmenlere ne gibi tavsiyeleriniz olur? (eğitimler, kitap, kaynaklar gibi)

  Esnek müfredatı gerçekleştirecek biz öğretmenleriz. Bizim kendimizi yeniliğe adapte etmemizle bu eğitim modelleri sisteme entegre olabiliyor. Araştırmaya üretmeye devam etmemiz ve bunu yaparken de inancımızı hiçbir zaman kaybetmememiz gerekiyor. Ben STEM eğitimini uygularken en büyük motivasyonu sınıfımda öğrencilerimle hissesiyordum. Ders planımı tasarlarken aklımda olanla öğrencilerimle uyguladığımda ortaya çıkan çok farklı oluyor. Öğrencilerden aldığınız dönütler bizleri daha fazlasını yapmaya itiyor. Bu nedenle öğrencilerle uygulamaya devam etmeden önce öğretmen olarak kendimizi geliştirmeye devam etmemiz, birden fazla disiplini içerecek problemler ortaya koyabilmemizde çok etkili. Gündemi, çeşitli bilim dergilerini, öğretmenler olarak takip etmeliyiz. Örnek dergiler olarak Popular Science, STEM Maker, ve akademik dergiler olabilir. Aslında gündemi takip etmek ve aklımızın bir yanında bu bakış açısı olması çok önemli. Öğretmenlere çevrelerine biraz daha alıcı gözle bakmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü etrafımız aslında problem dolu zaten. Çeşitli kuram kitaplarını takip etmemiz çok önemli. Bunların tamamı iyi problemler üretmek için onlara yardımcı olacaktır.

  Eklemek istedikleriniz:

  STEM eğitimi ile edindiğimiz en büyük kazanım farklı boyutlarda düşünme imkanı. Ben matematiği iyi biliyorum evet ama fizik ve biyoloji ile ilgili ve hatta mühendislik alanları ile ilgili bu süreçle beraber bilgi ediniyoruz. Kendimizi bu şekilde daha donanımlı hissediyoruz. Diğer disiplinlere karşı merak oluştu bende, yeni bir öğrenme sürecine girdim. Öğrencilerimizden önce bizler kendimizi hazırlıyoruz ve öğrencilerimize daha etkili bir aktarım süreci sağlıyoruz. Bence öğrenmede, aynı Maslow hiyerarşisinde oldu gibi, kendini gerçekleştirme, yani kendine yetememe duygusu oldukça aslında kendimizi yetiştiririz. Ve yeni eğitim modelleri biz öğretmenlerde bunu sağlıyor. Eğitimin içeriğine, ürün süreç birlikteliğine odaklandık STEM eğitimi ile. Sonuç değil süreç odaklı bir bakışa sahip olmak ve bu şekilde değerlendirmeler yapmak eğitimin temel taşlarından olmalı.

  Burcu Tanrıverdi Celep Hakkında

  Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nde tamamladı. Aynı üniversitede Pedagojik Formasyon aldı. Özel bir dershanede matematik öğretmenliği yaptıktan sonra Bakırköy Uğur Anadolu Lisesi'nde 4 sene boyunca matematik öğretmeni olarak çalıştı. Öğretmenliğinin üçüncü yılında çalıştığı kurum STEM eğitimi için İstanbul'daki pilot okullardan biri seçildi. Bu kapsamda 1 yıl boyunca toplam 92 saatlik eğitim alarak STEM lider öğretmen eğitimini tamamladı. Güncel olarak Uğur Okullarında STEM Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme bölümünde yüksek lisans öğrencisidir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.