STEM Öğretmeni Olabilmek

  STEM Öğretmeni Olabilmek

  Dijital çağın gereksinimlerini karşılamak için ihtiyaç duyulan 21. Yüzyıl becerileri ile donatılmış bireyler yetiştirmenin yollarından birine bakalım. Keyifli okumalar!

  21. Yüzyılda ülke olarak gelişmek için ve liderlik edebilmek için bu becerilerden yararlanılması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi STEM eğitimi olarak nitelendirebiliriz. STEM eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesinden ortaya çıkan yeni bir öğretim sistemidir.

  STEM eğitiminin öğrenciye katkıları nelerdir?

  STEM eğitimi üretim odaklı olmasının yanı sıra eleştirel düşünme, yaratıcılık, yenilenme, problem çözme, üretkenlik ve sorumluluk gibi 21. yüzyıl becerilerini de barındırmaktadır. Eğitim programının içeriğini canlandırıcı bir öğrenme ortamı sağlar. Öğrencilerin yeni buluşlar keşfetmesini, olaylar arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaları olanağını sağlar. Yeni ürün ortaya koyarak, ekosisteme katkı sağlar. İşbirliği ve bağımsız çalışma yoluyla öğrencilerin özgüven ve öz yeterliliğini geliştirir. Öğrencileri esneklik ve güven içinde düşünmeye teşvik eder. Yüzyıl becerilerini kazandırmaya olanak sağlar. Karşılaştıkları sorunlara daha kısa ve çözümler üretmeyi sağlar. Öğrenme motivasyonunu artırır. Tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olmayı sağlar. Öğrencinin ileriye dönük yaşantısı için istihdam alanı oluşturur. Kız-erkek öğrenci fark etmeksizin tüm öğrencilerin mühendislik, bilim, fizik, teknoloji içeren mesleklere yönelebilmelerini ve bu işlerde başarılı olabilmelerini sağlar.

  erkenSTEM yolculuğum

  erkenSTEM ile Uğur Okulları aracılığıyla tanıştım. Bu kavramı ilk duyduğumda içeriği hakkında çok fazla bilgim yoktu. Dolayısıyla bu durum bende en başlarda hem merak hem de korku yarattı. Daha sonra internet üzeri araştırmalarımla kavram hakkında biraz daha bilgi seviyem arttı. Birçok video izledim. erkenSTEM ile ilgilenen ve çalışmalar yapmış bilim insanlarının yazılarını okudum. Mesleğimin en güzel ve heyecan dolu yılında yolumun Tunceli Uğur Okulları ile kesişmesiyle yakaladığım birçok fırsattan biriydi erkenSTEM öğretim sistemi. Türkiye geneli Uğur Okulları erkenSTEM zümre başkanları ile erkenSTEM öğretmen çalıştayı kapsamında 8-9 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da bir araya geldik. Ben dahil bütün öğretmenler aktif fikir paylaşımında bulunduk. Öğrencilerin, toplamda 8 haftaya yayarak çeşitli temalarda uygulayacağı projeleri workshop etkinliklerinde hayata geçirdik ve ilk ürünlerimizi heyecan ve mutluluk içinde sergiledik. Daha sonrasında eğitim-öğretim yılı başladığında öğrencilerimle workshop etkinliklerinde hızlıca yapmış olduğumuz sekiz haftalık temaların ilk teması olan 'Yeşil Dünyamız' teması ile erkenSTEM derslerine başladım. Öğrencilerim ve benim açımdan son derece keyifli olan erkenSTEM dersleri eğitim-öğretim dönemi boyunca devam edecek. Çalışmalarımızın sonunda elde ettiğimiz öğrenciler ve bizler açısından mutluluk, yaratıcılık vb. birçok yararı görmek paha biçilemez bir duygu. Bu yolculuk süresince faydalandığım kitaplara ulaşmak isterseniz linki tıklamanız yeterli!


  Yazan: Gamze Taş

  Yazarı Tanıyalım

  Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Ege Üniversitesi, İzmir Down Sendromu Derneği, ve Topluma Hizmet Derneği tarafından sağlanan etkili iletişim, liderlik ve motivasyon konularında çeşitli seminerlere katılmıştır. Farklı kurumlarda sınıf öğretmeni olarak görev yapmıştır. Eylül, 2017 tarihinden itibaren Tunceli Uğur Okulları'nda erkenSTEM Zümre Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.