Üniversitede Staj Yapmak

  Üniversitede Staj Yapmak

  Üniversitede okurken iş hayatını tanımanın en etkili yolu staj yapmak. Ben de bu yüzden bu yazıda kendi staj deneyimimi ve bana kattıklarını paylaştım. Eğer senin de staj konusunda tereddütlerin varsa yazımı mutlaka oku.

  Neden Zade Vital'i ve üretim planlama bölümünü seçtim?

  Bu yaz tatilinde Zade Vital Natural Supplement isimli Türkiye çıkışlı bir firmada üretim planlama stajı yaptım. Firma temel olarak yağ rafinerasyonu yapıyor ve elde ettikleri yağları kapsüller şeklinde tüketiciye sunuyor. Genellikle ürünlerinin tanıtımını fuarlarda eczacılara yapıyorlar ve bu yaklaşım hedef kitlelerine ulaşmaları açısından çok etkili. Ben ürettikleri ürün kaliteli olduğu için de stajım sırasında kendimi daha profesyonel bir ortamda hissettim. Ayrıca endüstri mühendisliği okuduğum için üretim planlama stajı benim için çok faydalı oldu. Endüstri mühendisliği temel olarak yetkin kaynakların etkili kullanımını temel alan bir bölüm.

  Staj sırasında yaptıklarım

  Stajıma öncelikle fabrikayı tanıyarak başladım. Fabrikada bütün üretim aşamalarını gözlemledim. Bu benim üretim planlama bölümünde çalışırken ürünleri daha iyi gözümde canlandırmamı sağladı. Daha sonra üretim planlama bölümüne geçtiğimde, öncelikle siparişleri aldıkları ve planlamayı yürüttükleri Logo Tiger isimli sistemi öğrendim. Daha sonra, üretim planlama şefi ile birlikte haftalık planlamalar yaptık. Planlamayı tamamladıktan sonra birlikte beklediğimiz şekilde yürümesi için şirket çalışanlarıyla ve müşterilerle görüşmeler yaptık. Müşterilere 10 gün gibi bir ürün tedarik süresi verildiği için müşterilerle anlaşmazlık yaşamadık.

  Staj yapmanın bana kattıkları

  Öncelikle bu staj benim sektörü görmemi sağladı. Üretilen ürün kaliteli olduğu sürece diğer aşamaların da daha kolay yürütüldüğünü gördüm. Ayrıca üretim planlama sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları gözlemledim. Şefimin müşterilerle nasıl diyalog kurduğunu gözlemledim. Ayrıca ilerde bu işi yapmak isteyip istemediğimi ölçtüm.Hangi alanda uzmanlaşıp uzmanlaşmayacağınızın seçilmesi açısından staj yapmak çok faydalı bir deneyim. Kısacası, benim stajım her açıdan çok faydalıydı. Her öğrencinin yaz tatilini verimli geçirmek için ve iş hayatını tanımak için staj yapması gerektiğini düşünüyorum.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Merve Aydın tarafından yazılmıştır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.