Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD)

  YKKD_Zeynep_Dogan-78

  Yönetim Kurulunda Kadın Derneği nedir? Kadın liderleri nasıl destekler? Programları nelerdir? Soruların cevapları ve daha fazlası bu yazımızda. Keyifli okumalar!

  2011'de bir inisiyatif olarak yola çıkan ve 2017'de dernek statüsü kazanarak yönetim kurullarında eşit cinsiyet temsili vizyonu ile çalışmalarını ivmelendiren Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'ni (YKKD) sizlere tanıtıyoruz.

  YKKD'nin kuruluş amacı yönetim kurulları ve karar kademelerindeki kadın temsilini artırmaktır. Dernek, Yönetim Kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu ile çalışmaktadır.

  Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role "hazır" kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı (YKKD Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı), Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye'nin ilk ve tek sertifika programıdır. Program iş dünyasının önde gelen isimlerinin desteği ile 2012 senesinden bu yana yürütülmektedir.

  Bugüne kadar ilk üç dönemi tamamlanmış olan ve 137 üst düzey kadın yöneticinin mezun olduğu Yönetim Kurulunda Kadın Programının dördüncü dönemi Ocak 2020'de başlamıştır. Bu dönemde katılan 60 yeni lider kadın ile birlikte YKKD Menti ağı 197 kişiye ulaşmıştır. Programın beşinci dönemi Ocak 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında planlanmaktadır.

  Bu program ile Türkiye'de yönetim kurulu üyesi olmaya uygun yetkinlik ve tecrübeye sahip üst düzey kadın yönetici aday havuzu büyütülmüş, Yönetim kuruluna üye seçen/atayan karar vericiler ile yüksek potansiyelli kadın yöneticiler bir araya getirilmiş Mentorların tavsiye ve rehberlikleri ile Mentilerin yönetim kurulu üyeliğine doğru donanımları güçlendirilmiş, Ülkemizin önde gelen şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının farklı özelliklerdeki kadın yöneticileri yakından tanıyabilmesi ve onları uygun pozisyonlara tavsiye etmeleri sağlanmış olur.

  Programın 4 temel unsuru bulunmaktadır:

  MENTORLUK PROGRAMI: Kadın Yönetim Kurulu Adayları – Mentiler- Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderleri ile 18 ay süre zarfında ortalama 9 görüşme yaparak mentorluk alırlar. Mentorlar, her dönemde yeni bir kadın aday ile çalışıp, onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli rol üstlenirler.

  SERTİFİKA PROGRAMI: Mentiler bu süre zarfında Bağımsız Yönetim kurulu Üyeliği kapsamında tasarlanan gelişim ve sertifika programına katılırlar. İş ve akademik dünyadan tecrübeli isimlerden farklı konularda eğitim alırlar. Saygın üniversite ve kurumlar tarafından akredite edilen Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı 18 aylık dönem boyunca toplam altı gün süren iki modülden oluşur.

  TAMAMLAYICI GELİŞİM YOLCULUĞU, SEMİNER, PANEL VE KONFERANSLAR: Mentiler, program dahilinde her çeyrekte panel ve konferanslara katılır. Sertifika programında kapsanmayan, güncel detaylı ve ihtiyaca tabi etkinliklerden faydalanır.

  YETKİNLİK DEĞERLENDİRME VE GERİBİLDİRİM SÜRECİ: Psylabs Assessment Solutions tarafından gerçekleştirilen değerlendirme mülakatları ile mentiler güçlü ve gelişime açık alanlarını yakından tanır, yolculuğunu mentor ile sistematik bir şekilde planlama imkanı bulur.

  YKKD bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

  YKKD'nin Program haricinde öne çıkan bazı faaliyetleri şöyledir:

  • Bilgi Bankası: YKKD Türkçe ve İngilizce web siteleri herkese açık bir bilgi paylaşım platformudur. Kadın liderliği, çeşitlilik, Yönetim Kurulunda Kadın alanlarında derneğin ulaşabildiği tüm araştırma, yayın, makaleler, örnek uygulamalar web sitesinde yer alan bilgi bankasında kaynak olarak paylaşılır.
  • YKKD, sosyal medya kanalları, e-bültenleri ve basın kanalı üzerinden hedef kitlesine yönelik iletişim ve farkındalık çalışmaları yürütür.
  • Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından koordine edilen, 2019 senesi boyunca yürütülen "Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın/ Boardrooms Need Women" Projesi ile YKKD 'nin kapasitesinin ve dolayısıyla topluma katkısının artırılması sağlanmıştır. Bu Avrupa Birliği projesi ile derneğin kapasitesi genişletilmiş ve idari, iletişim ve savunuculuk becerileri önemli ölçüde geliştirilmiştir.
  Kurumlar YKKD Derneği İle Nasıl Çalışabilir? 
  1. Kadın Liderlerini Yönetim Kurulları için yetiştirmek : Kurumlar YKKD Programı katılımcısı olarak başarılı ve yetenekli kadın yöneticileri için önemli bir gelişim platformundan faydalanmış olurlar. Ocak 2022'de başlaması planlanan programın beşinci dönemine kurumlar Kasım 2021'e kadar başvurabilirler.
  2. Yönetim Kurulu Atamaları : Kurumlar Yönetim Kurullarına yeni bir kadın Yönetim Kurulu üyesi atamak istedikleri taktirde YKKD mezunlarından oluşan veri tabanından faydalanabilirler. YKKD, kurumların beklentilerini ve ihtiyaçlarını analiz ederek kurumlara tavsiyede bulunur.
  3. Kurumsal Destekçi olmak: YKKD, ülkemizde kadının çalışma hayatındaki statüsünün ve tepe kademelerdeki varlığının güçlendirilmesi yolunda çalışmalar yapan kurumları kurumsal destekçi olmaya davet eder. Kurumlar, destekçi (bağışçı) olarak derneğin idari ve faaliyet giderlerine sürdürülebilir şekilde katkı sağlar.

  Bu konularla ilgili detaylı bilgi Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden alınabilir.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarı ve Content Lideri mezunumuz Ece Nur Merdan tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.