Dava Şartı Olarak Arabuluculuk Süreci

  arabuluculuk-sureci

  Bir önceki yazımızda iş hukuku kapsamında açılan davalarda, dava koşulu olarak arabuluculuk kurumunun zorunluluk olarak getirildiğinden bahsetmiş, 'Arabuluculuk nedir?' 'Arabulucu kimdir?' sorularını yanıtlamıştık. Şimdi sıra arabuluculuk sürecine geldi!

  Arabulucu seçimi nasıl yapılır?

  Arabulucunun seçimi için birkaç alternatif bulunuyor. Arabuluculuk, avukatlık gibi güven esasına dayanıyor. Güven çerçevesinde, uyuşmazlığınızın çözümü amacıyla şirket sırlarınızı dahi paylaşmanız gerekebilecek arabulucunuzu kendiniz seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra arabulucu taraflardan birinin başvurusu üzerine, adliyelerde bulunan Arabuluculuk Bürolarına kayıtlı arabulucular arasından, Büro tarafından atanır. Arabulucu diğer tarafa davet gönderir, diğer tarafın da kabulü ile gerek ihtiyari gerekse dava şartı kapsamında, o arabulucu görev yapmaya başlar. Arabuluculuk bürosuna kaydı, arabulucu yapar.

  Arabuluculuk ücreti

  Tarafların anlaşması halinde, arabuluculuk ücreti aksi kararlaştırılmamışsa taraflarca eşit olarak karşılanacaktır. Ancak anlaşmada arabuluculuk ücreti de anlaşma konularından birisi olacağı için, kimin ödeyeceğini de taraflar serbestçe belirleyebilecektir. 

  Arabuluculuk faaliyeti sonunda tarafların anlaşamaması halinde ise ilk iki saatlik ücret tutarı hazine tarafından ödenecektir. Hazine tarafından ödenen arabuluculuk ücreti yargılama giderlerinden sayılır. Anlaşma durumunda anlaşılan rakam üzerinden arabuluculuk asgari ücret tarifesine göre arabuluculuk ücreti ödenir.

  İşe iade uyuşmazlıklarında işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarı ile çalıştırılmadığı süre için ödenecek ücret ve diğer haklar toplamı anlaşılan miktar olarak belirlenecektir.

  Arabulucumuzu seçtikten sonraki süreç nasıl ilerleyecek?

  Arabulucu, yapılan görevlendirme konusunda tarafları bilgilendirir ve ilk toplantıya davet eder. Bu ilk toplantıya katılma mecburiyeti bulunmaktadır. Aksi halde dava açıldığında, ilk oturuma katılmayan taraf haklı çıksa dahi yargılama gideri ve vekalet ücretine hak kazanamaz. Oturum sayısı birden fazla da olabilir, tarafların bir araya gelmesi imkansızsa online ya da telekonferans yoluyla hatta mekik diplomasisi dediğimiz taraflarla ayrı ayrı görüşerek dahi oturum yapılabilir. 

  Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilir.
  Zamanaşımı ve hak düşürücü süreler Arabuluculuk Bürosu'na başvurulmasından, arabulucu tarafından son tutanağın düzenlendiği tarihe kadar duracaktır.

  İşe İade Talebi Kapsamında Arabuluculuk

  İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile işe iade davası açmak istiyorsa, fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde arabulucuya başvurmak zorundadır. Tarafların arabuluculuk ile anlaşması durumunda, anlaşma kapsamında işe başlatma tarihi ve işe başlatmamanın sonuçlarını da belirlenmelidir. Aksi takdirde anlaşma gerçekleşmemiş sayılacaktır.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Yüksel Okyay Evren tarafından yazılmıştır. 

  Sosyal Medyada Taraf/tar Olmak
  Bir Girişimde Kariyerine Başlaman İçin 5 Harika Ne...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Yüksel Okyay Evren, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, kurucusu ve ortağı olduğu Okyay & Evren Avukatlık Ofisinde avukatlık mesleğini 2003 yılından itibaren icra etmekte, aile hukuku ile kurumsal şirketlere iş ve ticaret hukuku alanında hizmet vermektedir.

  2013 yılında Türkiye’nin ilk arabulucuları arasında yerini almıştır. 2017 yılında ise dünyanın en saygın arabuluculuk kuruluşlarından  olan ve kar amacı gütmeyen İMİ (İnternatianal Mediation İnstitude) sertifikalı arabulucu olmuştur.

  Kendisi İzmir Arabulucular Derneği’nin ve Uluslararası Arabuluculuk Derneği’nin kurucu yönetiminde yer almış olup, halen Uluslararası Arabuluculuk Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı  yürütmektedir.  Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi ve TurkishWin üyesidir.  Aynı zamanda  MBBI (Mediator Beyond Border International) üyesi ve Turkey Chapter kurucusudur.

  Evren, halen Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ve Uludağ Üniversitesi’nde Arabuluculuk İş Hukuku Uzmanlık Eğitimlerinde Uygulama Eğitmeni olarak görev yapmaktadır. Faal olarak Avukatlık, Arabuluculuk, Eğitmenlik, Patent ve Marka Vekilliği yapmaktadır.  Hayat felsefesi, “asla pes etme ve yerinde durma “ olan Evren, kadınlarla çalışmanın, üretmenin  her zaman kendisini geliştirdiği görmüş ve ortağı olduğu Türkiye’nin Arabuluculuk Merkezlerinden olan Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi A.Ş.’de 4 kadın ortağı ile çalışarak yepyeni bir mesleğin oluşumuna ve aynı zamanda almış olduğu Grass Root (Taban Diplomasi ) eğitimi ile toplumsal barışa katkı sağlamaktadır. 

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.