staj-nasil-yapilir

Hem Okuyup Hem Staj Yapmanın Sana Katacağı 5 Özellik

Her ne kadar hem okul hem stajı beraber götürmeye çalışma fikri kulağa yorucu gelse de bu süreç içerisinde kendimize katacağımız birçok teknik ve pratik beceri var!


Her ne kadar hem okul hem stajı beraber götürmeye çalışma fikri kulağa yorucu gelse de bu süreç içerisinde kendimize katacağımız birçok teknik ve pratik beceri var!

Bugün Youthall olarak senin için okul döneminde staj yapmanın sana katacağı özellikleri listeledik. İyi okumalar!

Ne zaman staj yapılır diye düşündüğümüzde genelde aklımıza ilk gelen cevap yaz mevsimidir. Gerek okul olmayışı gerek daha müsait olmamızdan ötürü çoğumuz yazın açılan staj programlarına dahil olmayı düşünürüz. Fakat kış döneminde de aktif olan birçok staj programı var. Her ne kadar hem okul hem stajı beraber götürmeye çalışma fikri kulağa yorucu gelse de bu süreç içerisinde kendimize katacağımız birçok teknik ve pratik beceri var.


1) Zaman yönetimi 

Kuşkusuz kış döneminde bir yanda derslerle ilgilenirken bir yanda staja odaklanmanın katacağı en büyük beceri zaman yönetimidir. Gün içerisinde hem yapman gereken proje ve raporların yanında; çalıştığın stajın sorumluluklarını göstermek için dikkatli bir planlama yapman gerekecek. Bu sürecin sonunda ise zamanını daha etkili ve verimli kullanmayı öğrenmenin yanında kısıtlı zamanda başarılı sonuçlar çıkarmayı öğreneceksin.

 2) Teknik ve pratiği bir arada görebilme

Bazen okulda aldığımız o yoğun teori derslerinin bir şekilde havada kaldığını hissederiz. Fakat, özellikle bölümümüzle ilgili bir staj yapıyorsak, öğrendiklerimizi pekiştirmenin en güzel yolu bu bilgileri uygulamaya dökmektir. Stajın sonunda öğrendiklerimiz "Hocam, bunlar gerçek hayatta tam olarak ne işimize yarayacak?" sorusunun cevabını bulmamızı sağlar.

3) Sabır

Hem okul hem stajı bir arada götürmenin yazımızın başında çok kolay olmadığını söylemiştik. Süreç içerisinde özellikle sınav dönemleri gibi zaman zaman çok sıkıştığımız ve çok yorulduğumuz zamanlar bize gerçek anlamda sabırlı olmayı öğretir. Bu nedenle süreç bizim için sadece bir çalışma deneyimi değil aynı zamanda bir hayat deneyimi olarak hanemize yazılır.

4) İki farklı hayatı aynı anda görme

Okul dışında bir iş yerinde vakit geçirmek bize üniversite yıllarımız bittiğinde hayatımızın nasıl şekillenebileceğinin resmini çizer. Bundan dolayı ders döneminde staj yapmak, bu iki hayatın farklılıklarını ve ikisinin de hayatımızda nasıl etkileri olduğunu bize göstermesi karşılaştırmalarını yapabilmemiz için çok değerlidir.

 5) Önceliklendirme becerisi

Kısıtlı zamanda başarılı işleri çıkarmanın öneminden zaman yönetimi maddemizde bahsetmiştik. Okurken staj yapmanın zaman yönetiminden sonra kattığı en kritik becerilerden birisi işlerimizi önem derecelerine göre bir sıraya dizmek ve işlerimizi bu sıraya göre tamamlamaktır. Bu beceri sadece okul ve staj sürecini başarıyla yönetmemiz için değil, okul yıllarımızdan sonra hayata atıldığımızda da kurtarıcımız olarak bizimle kalacaktır.

Kış döneminde sen de staj yaparak böyle bir deneyimi kaçırmak istemiyorsan, hadi hemen Youthall'da profilini oluştur ve kariyerin için ilk adımı at!

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol