Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (382 kelime)

  Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü

  Kök hücre dünyasının prestijli ödülü sahiplerini buldu. Ödül ve kazananlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam et!
  ogawa-yamanaka-kok-hucre-cover
  Kök hücre dünyasının prestijli ödülü sahiplerini buldu. Ödül ve kazananlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam et!
  Seçim komitesinde George Daley, Hideyuki Okano, Deepak Srivastava ve Shinya Yamanaka'nın bulunduğu prestijli bir bilim ödüldür. Rejeneratif tıp alanında translasyonel araştırmalarıyla fark yaratan bilim insanlarına verilen bu ödül, ilk olarak 2015 yılında Betty ve Hiro Ogowa'nın cömert hediyesi ile Gladstone Enstitüsü'nün katkılarıyla verilmiştir. Kazananlar San Francisco Gladstone Enstitüsü'nde kısa bir seremoni eşliğinde 150.000 USD ile ödüllendirilmektedir.

  Ödüle adını veren Shinya Yamanaka'yı tanıyalım:

  1962 yılında Osaka'da doğdu. Kobe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Ortopedi cerrahi bölümünde uzmanlığını yaparken cerrahlığın ona göre olmadığını anladı ve doktorasını eczacılık bölümünden aldı. Doktora sonrası çalışmaları için UC San Fransisco'yu tercih etmiştir.
  Kök hücreler farklılaşmasını tamamlamamış hücreler olup farklılaşmaya en yatkın olanları canlıların embriyo safhasında bulunur. Embriyoya, özellikle işlevini kaybetmiş insan embriyosu hücrelerine yönelik çalışmalar Amerika ve Japonya'da yasaklanmıştır. Bu da Yamanaka'yı farklılaşmış hücreleri kök hücreye döndürmeye teşvik etmiştir. 2006'da olgun bir fare deri hücresini kök hücreye dönüşmesini sağlayan dört gen kombinasyonu keşfetmiştir. Yamanaka kanser faktörü olduğu bilinen faktörler kullanmadan farklılaşmış hücrelerin kök hücreye dönüşünü sağladı ve 2012 Nobel Ödülü sahibi oldu. Yamanaka, Lasker ve Osaka Bilim Ödülü gibi kıymetli ödüllere de layık görülmüştür.

  Akademik kariyeri kadar adına verilen ödülü de heyecan verici olan Yamanaka, İnci Kadribegiç gibi başarılı araştırmacıların katıldığı yaz staj programları ve güçlü araştırmacı kadrosuyla CiRA-Kyoto Üniversitesi ile Gladstone Enstitüsü'nde önemli çalışmalara imza atmaya, bilimsel araştırmaları teşvik etmeye ve ilham olmaya devam ediyor. 

  2015'ten 2017'ye Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü sahipleri:

  Masayo Takahashi (2015): RIKEN-Retinal Rejenerasyon Laboratuvarı'nda proje liderliği yapmaktadır. İlk defa insan indüklenmiş pluripotent kök hücreleriyle (iPSC) klinik çalışma başarısına imza atmıştır. İnsan iPS hücrelerinden türetilmiş retina pigmentli epitel hücreleri kullanılarak maküler dejenerasyonun tedavisine odaklanmıştır ve 2015'te Ogowa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü'ne layık görülen ilk bilim insani olmuştur. 

  Douglas Melton (2016): Harvard Kök Hücre Enstitüsü'nün yöneticilerinden, Harvard Üniversitesi'nde profesör ve Howard Hughes Tıp Ensititüsü'nde araştırmacı olan Melton insan kök hücrelerini insülin üreten beta hücrelere yeniden programlamak için yeni bir yol buldu. Çalışması, diyabet tedavisi için hastaya özel beta hücreleri nakletme çabasının temelini oluşturuyor. 

   Lorenz P. Studer (2017): Center for Stem Cell Biology'de direktör, Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi üyesidir. Seçkin bir kök hücre biyoloğu olan Studer, hücresel yeniden proglamlama ve insan kaynaklı pluripotent kök hücreleri ile ilgili başarılı çalışmalar yaptı. Parkinson hastalığında ve diğer nörolojik bozukluklarda kök hücre tedavisinin terapötik potansiyelini kullandı.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.