Öne Çıkarılmış

  STEM-FeTeMM Yolculuğumda Valizime Doldurduklarım

  STEM-FeTeMM-Eitimi-Yolculugum-Boyunca-Valizime-Doldurduklarm-cover

  STEM+A afişlerinin benim için anlam kazandığı yıldır, 2016-2017 eğitim öğretim yılı. Kendimi ve mesleki donanımımı geliştirdiğim bu yıl yazımın devamında!

  Kendimi ve mesleki donanımı geliştirmek istediğimi her zaman dile getirmeme rağmen, o yıl başlayan bu eğitim anlayışı adına aldığım eğitim ile bu sözlerim anlam kazanmış, artık sözlerimin arkasında olduğum bir meslek dönemine girmiştim.

  Eğitim aldığım dönem boyunca gittiğim çalıştaylar, online dersler ve ödevler derken pek çok uykusuz geceye rağmen, edindiğim donanımla bu eğitimin sonunda Bahçeşehir Üniversitesi'nde katıldığım mezuniyet töreni ile kendimle gurur duyduğum yıldır 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı… 

  Fen, teknoloji, mühendislik, matematik

  Okulumun duvarlarında gördüğüm, katıldığım eğitim seminerlerinde izlediğim STEM-FeTeMM Eğitimi, bu eğitimi aldığım dönemden bu yana artık benim için, Science(Fen), Technology(Teknoloji), Engineering(Mühendislik) ve Mathematics(Matematik) disiplinlerine ait bilgi ve becerileri birlikte kullanarak uyguladığım, 21. Yüzyıla ait bilgi temelli hayat problemlerine öğrencilerimle birlikte çözüm aradığım ve bu problemlere bir takımın üreten üyeleri olan öğrencilerimle birden fazla çözüm önerileri oluşturabildiğim bir platform olmuştu.

  Bu yaklaşımla hazırladığım ders planlarını her uyguladığımda; öğrencilerimin bana verdiği dönütleri gözlemledikçe ve yaptıkları ürünleri gördükçe daha da benimsediğim, onların bilimsel sorgulama, hesaplamalı düşünme, proje tabanlı öğrenme ve matematiksel modelleme becerilerini geliştirmekte olduğumu gördüğüm, bir sonraki STEM ders uygulaması için beni heyecanlandıran ve yaygınlaşmasını çok istediğim bir öğretim modeliydi artık STEM-FeTeMM Eğitimi.

  Hem öğretmen hem öğrenci oldum

  Üreterek öğretmeyi amaçlarken, bir yandan da kendimi üreterek öğrenen ve öğreten bir öğrenci-öğretmen haline geldiğim ve bu nedenle alanımda ve diğer disiplinlerde bilgi birikimimi arttırdığım ve yetkinleştiğim, bilgiyi genişlemesine değil derinlemesine öğrenme ve öğretme fırsatı bulduğum öğrencilerimin geleceğe dair kıymetli adımlarla ilerlediğini gördüğüm bir yolculuk olmuştu STEM.

  Bunların da ötesinde, öğrencilerim ve bende farklı bir bakış açısı geliştiren, kendimi ülkem ve dünya için üretken bir birey hissetmemi sağlayan bir araç haline gelmişti STEM-FeTeMM Eğitimi.

  Tüm bu duygu ve düşüncelerimle bu yolculuk boyunca STEM-FeTeMM Eğitimi yeni müfredatta adı geçmeye başlaması benim için umut verici olan; belki yeni, belki daha önceden bir benzeri olan ama eğitimde rolü olan herkes tarafından özümsenip, geliştirilmesi gereken bir eğitim inovasyonu olduğuna dair inancım olan bir serüven. 

  Yazan: Evren Kurşunluoğlu

  Yazarı Tanıyalım:

  Lisans eğitimini 2004 yılında Ege Üniversitesi İngilizce Matematik Bölümü'nde tamamladı. 2008-2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin Ortaöğretim Matematik Bölümü'nde tezsiz yüksek lisans eğitimini bitirdi. 2004-2008 yılları arasında Dershane Matematik Öğretmenliği yapan Evren Kurşunluoğlu 2009-2013 yılları arasında ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI okullarında çalıştı. 2016 yılından bu yana Dıturk'ün düzenlediği DI Uluslararası Yarışması'nın Türkiye ayağında E(Engineering) Challenge Appraıser görevindedir. 2016-2017 eğitim-öğretim yılı boyunca Bütünleşik Öğretmenlik Projesi ve STEM - FeTeMM Lider Öğretmen Programı eğitini alıp, bu eğitim sonunda STEM lider Öğretmeni olmuştur. 2013'ten beri Bahçeşehir Okulları'nın Denizli Kampüsü Ortaokul Bölümü'nde Matematik Öğretmenliği ve 2017 itibariyle STEM Sorumlusu görevini yürütmektedir.

  Bilimin Kutsal Kasesi: Kök Hücre ve Bilinmeyenleri
  İşe Geri Dönenler İçin 9 Adımda Etkin CV Hazırlama...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.