Dünya Dışında Yaşam Arayışı

  Dünya Dışında Yaşam Arayışı

  100 yıl içerisinde uzayın kapılarını aralayan insan ırkının, yaşam arayışına başlamasıyla ortaya çıkan astrobiyolojiyi (egzobiyoloji) yakından inceleyelim!

  Astronomi ve biyoloji bilim disiplinlerinin bir araya geldiği disiplinler-arası bir bilim dalıdır. Bu ifade size yabancı gelebilir. Bilim dünyası da yeni tanıştı desek yanlış sayılmaz.

  Dünyadaki ve dünya dışındaki yaşamın başlangıcını, nasıl meydana geldiğini, evrimini, yayılışını ve yaşamın geleceğini araştırır. Evrende yaşam işaretleri arar. Yaşanabilir ötegezegenleri gözlemler ve oluşum modellerini oluşturur. Sadece ötegezegenlerde değil, Güneş Sistemimizde yer alan diğer gezegenlerde de araştırır. Özellikle insan ırkının gözünü diktiği Mars'ta. Çok yakın zamanda Elon Musk'ın çılgın projelerinden biri olan insanlığın Mars'a yolculuğu başlayacak. Uzun sürecek olan bu Mars yolculuğunun astronotlarımız üzerinde belli etkileri bulunacaktır. Bu yolculuğun ve sonrasında Mars'ta yaşamın insanlar üzerine etkileri de yine bu alanın araştırma konusudur.

  ODTÜ 1. Astrobiyoloji Konferansı

  Geniş çaplı bir alan olmasına rağmen bu alanda çalışma yapan bilim insanı sayısı o kadar da fazla değil. Hatta dünya genelinde bu alandan habersiz çokça insan var. Bilimin yayılması ve tanıtılması adına uğraşan iki bilim topluluğu – ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu ve ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu- olarak kolları sıvadık. Türkiye'de astrobiyolojinin temellerini atmak amacıyla bir konferans düzenledik.

  Konuşmacıların değindiği konular

  • Mustafa Yücel Yaşamın Başlangıcının Jeokimyasal ve Enerjetik Temelleri: Yaşam nasıl oluşur? Uzayda, uzak dünyalarda, yaşam varsa, bu yaşam formu nasıl oluşmuştur?
  • Sema Zabcı - Ekstrem Koşullarda Yaşayan Canlılar: Belki de uzayın derinliklerinde insanın birkaç saniye dahi yaşayamayacağı yerlerde keşfedilmeyi bekleyen bakteriler vardır?
  • Osman Demircan - Yaşanabilir Ötegezegenler: Ötegezegen keşifleri hakkında sıkça haberler olsa da bu keşifler zorlu bir süreçtir ve hala yaşam belirtisi bulunamamıştır.
  • Mehmet Emin Özel - Akılı Yaşam Olasılıkları: Konferansta 'Yıllardır biz hocalar olarak bu konferansı düzenleyemedik. Teşekkür ederiz.' diyerek bu gururu bizlere yaşatmıştır.
  • Zeynep Bozkurt - Yer Ötesi Organik Maddenin Gezegenimize Taşınması: Uzayın derinliklerinde bulunan, canlı formunun da oluşumunda yer aldigi organik maddeleri incelersek yaşamın oluşumu hakkında birçok soruyu yanıtlayabiliriz.
  • İhsan Onur Yiğit - Astrolinguistics: Diyelim yaşam formu veya belirtisi bulduk; nasıl iletişime geçeceğiz? Arrival filminde de dünyayı kurtulmasını sağlayan, uzaylılarla doğru şekilde iletişim kurulması değil miydi?
  • Tevfik Uyar - Astrobiyolojinin Bilim Kurgudaki Yansımaları: Uzaylılar ve uzayda yaşam denildiğinde aklınıza birçok film, kitap vb. gelebilir. Aslında bütün bu yapıtların temeli astrobiyolojiye dayanır.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazzarlarından Aylin Açıkgöz tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.