Güvenilir İnsanların Yapmadığı 10 Şey

  Güvenilir İnsanların Yapmadığı 10 Şey

  Güvenilir insanlar, arkadaşları, müşterileri ve iş arkadaşları ile anlamlı ilişkiler kurmayı amaçlamaktadır. Başkalarını hiç düşünmezsen onlar neden seni önemsesin? Güvenilir bir insan olmak için, "Güvenilir İnsanların Yapmadığı 10 Şey"e dikkat etmelisin. Güvenilirlik ne demek, peki güvenilir insan nedir? Ne kadar güvenilirsin? Güvenilir insanla neler yapmazlar? Hepsini cevapladığım yazımda sizinleyim. Keyifli okumalar!

   1) Dedikodu yapmazlar.                                                                            

  Güvenilir insanlar iyi bir sohbeti severler, fakat bir arkadaşın veya iş arkadaşının hayatı hakkında spekülasyon yaratmazlar. Varsayımlar yapmanın saçma olduğunu ve her insanın davranışlarının arkasında kimsenin bilmediği birçok nedenin yatıyor olabileceğini bilirler. Yüzleşmelerden korkmasalar da bir insanın arkasından kötü söz söylemekten çekinirler. 

  2) Başkalarının sırlarını paylaşmazlar.  

  Güvenilir insanlar ağızlarını nasıl kapalı tutacaklarını bilirler. Bir insanın sırrını bununla alakası olan başka bir insanla paylaşmak cezbedici gelebilir ama onlar bu istekle savaşabilir. 

  3) Kiminle olduklarına bağlı olarak farklı davranmazlar.

  Güvenilir insanlar kendileriyle barışık insanlardır. Kişileri üzeceğini düşündükleri bazı konuları o kişilerin yanında açmaktan geri durabilirler. Fakat eğer fikirleri sorulursa yalana veya şaşırtmacaya ihtiyaç duymadan fikirlerini açıklarlar. 

  4) Hatalarını ve yetersizliklerini paylaşmayı reddetmezler.

  Güvenilir insanlar kendilerini oldukları gibi kabul eder. Diğer insanlara da yol gösterebilmesi için hatalarını, yanlışlarını ve aldıkları kötü kararları paylaşmaktan çekinmezler.

  5) İnsanları etkilemek için nefret ettikleri şeyleri seviyormuş gibi yapmazlar.

  Güvenilir insanlar müzik, moda, spor alanındaki zevklerini insanlarla paylaşmaktan çekinmez. Meraklarından dolayı farklı şeyler deneseler de, başka insanların dikkatini çekebilmek için sevmedikleri şeyleri seviyor gibi davranmazlar. Çünkü böyle ilişki kurmanın çocukça ve aldatıcı olduğunu bilirler.

  6) Sadece bir çıkarları olduğu için ilişki kurmaz/sürdürmezler.

  Güvenilir insanlar herkese saygılı davranır. Onlardan bir şey istemeden önce, o insanlara değer vermeleri ve bunu göstermeleri gerektiğini bilirler.


  7) Tutamayacakları sözler vermezler.

  Güvenilir insanlar sözlerini tutar. Zamanları olmadığı hakkında şikayet etmezler. Önemli olana zaman ayırmak için düzgün bir değerlendirme yaparak zamanlarını düzenlerler. 

  8) İnsanları yargılamazlar.

  Güvenilir insanlar diğer insanları sorgulamadan olduğu gibi kabul eder. Onları yargılamaz, ancak yapıcı eleştirilerde bulunabilirler. 

  9) Tüm başarıyı kendilerine mal etmezler.

  Güvenilir insanlar kendilerine yardımcı olan insanlara karşı minnet gösterir. Kendi yetenekleri hakkında özgüvenli olsalar da yardıma ihtiyaçları olduğunda yardım kabul etmekten de çekinmezler. 

  10) Her şeyi bildiklerini düşünmezler.

  Güvenilir insanlar yanlış olmaktan çekinmez. Her gün yeni bir şey öğrenmeye açıklardır. Geçmişten sahip oldukları bazı fikirler konusunda inatçı olabilseler de tüm cevapların onlarda olmadığının bilincindelerdir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.