Nefeste Saklı Hayat: Solunum Sistemi ve Diyafram Kası

  Nefeste Saklı Hayat: Solunum Sistemi ve Diyafram Kası

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatımızı nasıl değiştereceğimizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et! 

  SOLUNUM SİSTEMİ ve DİYAFRAM KASININ ROLÜ

  En basit tanımı ile oksijenin hücrelere alınıp, karbondioksidin hücre dışına atılması olayına solunum sistemi deniyor. Nefes tekniklerini doğru bir şekilde uygulayabilmek için öncelikle solunum sistemini ve organlarını tanımamız gerekiyor. Burun ya da ağız yolu ile alınan hava ağız, gırtlak ve soluk borusundan geçerek akciğerlere ulaşır. Hava, akciğerlerde bulunan bronşlardan bronşcuklara ve daha sonra alveollere gelir. Alveoller havanın içinde bulunan oksijenin kana karışmasını sağlar. Soluk vermede de tersi yol izlenerek karbondioksit vücuttan dışarıya atılır.

  Diyafram kası solunum sisteminde nefes alıp vermemize yarayan bir kastır. Nefes alıp verirken bu kası doğru kullanıp kullanmadığınızı anlamak için; nefes alırken elinizi karnınıza koymanız ve şişip iniyor mu diye kontrol etmeniz yeterli. Karın bölgenizde bir hareket olmuyor sadece göğsünüz şişip iniyorsa diyafram nefesi yerine göğüs nefesi kullanıyorsunuzdur. Günlük hayatta göğüs nefesi kullanan bireylerde beyin, kalp ve sinir hastalıkları riskinin görülme oranının daha yüksek olduğu ise bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam için diyafram kasınızı kullanarak doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz önemlidir.Ayrıca diyafram kasınızı az kullanmanız sırt ve bel ağrılarınızın sebebi olabilir. Tüm bunların yanında diyafram nefesi sindirim sisteminizi de düzenlemeye yardımcı olur. Nefes verirken yükselen diyafram kası etrafında bulunan sindirim sistemi organlarına baskı uygular ve bağırsaklarınızın uyarımını sağlar. Böylece sindirim işlemleri yoğunlaşır. Ayrıca diyafram nefesi, hücreler arasında bulunan sıvının atılım hızını arttırarak vücudunuzda detox etkisi yaratır.

   Diyafram kasınızı doğru kullanıyor musunuz test etmek için aşağıda bulunan adımları takip edebilirsiniz.

  1.Omurga dik duracak şekilde oturun.
  2.Dizkapağı ve kalçanızın aynı hizada olduğunu kontrol edin; diziniz kalçanızdan daha düşük bir seviyede ise ayağınızın altına bir yükselti yerleştirin.
  3.Ağzınızı kapatın; sadece burnunuzdan nefes alıp vereceksiniz.
  4.Elinizi karnınızın üzerine koyun.
  5.Nefes alırken karnınız şişecek.
  6.Nefes verirken de karnınız inecek.
  7.Eğer karın bölgenizdeki bu genişleme ve daralma hareketini oturur halde hissedemiyorsanız o halde sırtüstü yere uzanın.
  8.Ve şimdi elinizi yine karnınızın üzerine koyup nefes alıp verirken karnınızı hissedin. Eğer karnınızda hiçbir hareket yoksa, diyafram nefesiniz açık değil ve tamamen göğsünüze nefes alıyorsunuz demektir.

  Diyafram nefesini kullanmamak birçok olumsuz sağlık probleminin oluşumuna sebep olabilir.Doğru bir nefes ile bedeniniz ve ruhunuzda değişimler yaratabilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat için ek hiçbir şeye ihtiyaç duymadan sadece doğru nefes tekniklerini uygulamanız yeterli.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Yüzyılımızda Bütünsel Sağlık ve Kuantum Tıbbı’nın en güçlü liderlerinden olan ünlü doktor, yazar ve filozof  Dr. Deepak Chopra’nın öğrencilerinden ve  California’da bulunan Chopra Center  eğitmenlerinden olan Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik, Yükselen Çağ  Wellbeing Merkezi’nin kurucusu, lider  danışman ve eğitmenlerindendir.

  Şinik, Yükselen Çağ’ın kuruluş amacını; “Hayatlarımızı daha sağlıklı, daha enerjik, daha huzurlu, daha mutlu ve  neşe içinde bir farkındalık hali ile yaşamamızı sağlayıcı,  bilimsel altyapılı kadim tekniklerin günlük rutine kolaylıkla eklenerek, genel yaşam kalitesinin yükselmesini sağlamaktır’ diye özetlemektedir.

  “Mind-Body Medicine” (Beden-Zihin Tıbbı) çerçevesinde Türkiye’deki ilk Bünye Dengeleyici Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerini üreten Şinik, ülkemizde Yönetim Kurulu düzeyinde de meditasyon eğitimi veren  yegane kişilerdendir.

  Şinik,  “İyi Ol, Mutlu Ol” sloganı çerçevesinde  “ Kişisel ve Kurumsal Wellbeing Programları” yürütmekte ve yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin pratik yollarını paylaşmaktadır.
  Nefeste Saklı Hayat”,  “Ebru Şinik’den Bütünsel Detoks Önerileri” ve  “Genleriniz Kaderiniz Değildir”  isimli üç kitabı ve “Gündelik Yaşam için Kadim Nefes Teknikleri” isimli eğitim DVD’si olan Şinik, ayrıca Şahsa Özel “Bütünsel Sağlık, Well-Aging ve İş&Yaşam Dengesi” hizmetleri vermektedir. Şinik’e ait web site adresleri aşağıda sıralanmıştır;

  www.yukselencag.com
  www.nefestesaklihayat.com
  www.ayurvedikyasam.com
  www.ebrusinik.com
  www.wellagingturkiye.com
  www.meditasyonvenefes.com

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.