Yazılım Kariyeriniz Boyunca Size Yardımcı Olacak Web Siteleri

  Yazılım Kariyeriniz Boyunca Size Yardımcı Olacak Web Siteleri

   Yazılım alanında kariyer yapma yolu seçtiyseniz bu yazıyı okumak isteyeceksiniz! Bu tüyolarımızı kaçırma!

  Bu yazımda yazılım alanında kariyer yapmak isteyen herkes için faydalı olabilecek, yeni bir programlama dili öğrenme sürecinizi kolaylaştıracak, öğrendiklerinizi ise pekiştirebileceğiniz en çok kullanılan -web sitelerini ve kullanım şekillerini derledim. Peki bu web siteleri neler?

  1. Github 

  Github yazılım projeleri için kullanılan bir depolama sistemidir. Her alanda yazdığınız kodları Github'a yükleyebilir, böylece burada size sunulan depolama alanını kullanabilirsiniz. Ayrıca kodlarınızı genele açık bir şekilde paylaşabilir ve yine sizin gibi kodlarını paylaşan kullanıcıların projelerini de inceleyebilirsiniz. Yazılım alanında kariyer yapmak istiyorsanız kod incelemek sizin için çok faydalı olabilir. Okulda gördüğümüz dersler ya da online olarak aldığımız kurslarda incelenebilecek kod sayısı sınırlıdır. İşte bu noktada Github üzerinden, çalıştığınız programlama dili hakkında bir arama yapıp binlerce farklı projeye ait kodları incelemek mümkün.

  Github'ın ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmakla birlikte, ücretli sürüm ile daha büyük bir depolama alanı ve Pro kullanıcılara özel projelere ulaşabilirsiniz. Ancak öğrencilik hayatınız hala devam ediyor ise edu.tr uzantılı e-mail adresinizle Github'a üye olarak ücretli sürüm özelliklerinin tümüne ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.

  Yazılım alanındaki iş ilanlarını inceleme fırsatı bulduysanız eğer işverenler artık LinkedIn profil linkimizin yanında Github profil linkimizi de talep ediyorlar. Bu yüzden mutlaka bir Github profiliniz olsun. Hatta mümkünse yazdığınız tüm kodları yükleyin, bunlar büyük projeler olmak zorunda değil elbette, "Hello World" kodunuzu dahi yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz kodlar üzerinden ilerleyişinizi görmek sizin için faydalı olmakla birlikte işverenlerin de ne kadar sürede ne kadar gelişme gösterdiğinizi inceleyebileceği bir kaynak oluşturmuş olur.

  Github'a aşağıdaki linkten ulaşabilir ve hemen şimdi üye olabilirsiniz!

  https://github.com/

  2. Hackerrank 

  Hackerrank algoritmalar, SQL, fonksiyonel programlama, web programlama, mobil programlama ve profesyonel hayatta kullanabileceğiniz popüler tüm programlama dilleri için meydan okumalar hazırlar. Bu meydan okumalara katıldıkça sistem üzerinden puanlanırsınız. Her meydan okuma için ayrı bir tartışma ve liderlik tablosu oluşturulur. Yazılıma yeni başlayanlar ve henüz bir dilde yetkinlik kazanmamış olanlar için de sistemde meydan okumalar mevcut. Buradaki örneklerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

  Ayrıca Hackkerrank şirketler için meydan okumlar da hazırlar. Yani işe alım sırasında şirketler, Hackerrank'in firmaya özel hazırladığı testlerdeki başarıya göre seçim yapabiliyorlar. Bu son zamanlarda sıklıkla karşılaşmış olduğumuz bir durum.

  Hackkerank'e aşağıdaki linkten ulaşarak siz de meydan okumalara katılabilirsiniz!

  https://www.hackerrank.com/

  3. W3Schools 

  W3Schools programlamaya yeni başlayanlar için oldukça faydalı bir web sitesi. Web alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, buradan pek çok farklı programlama dilinde örneklere ulaşabilir ve yine bu örnekleri herhangi bir IDE ye ihtiyaç duymadan, bu site üzerinden deneyebilirsiniz.

  W3Schools üzerinden kod çıktılarınızı da görüntüleyerek yazdığınız programın somut halini görüntülemeniz oldukça kolay.

  W3Schools'a aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  https://www.w3schools.com/

   4. Stack Overflow

  Stack Overflow, yazılımcıların programlama yaparken karşılaştığı sorunlara çözüm aradığı bir platformdur. Yazılım alanında çalışıyorsanız projelerinizi yazarken her gün onlarca hata almanız çok normal. İşte bu sitede hem kendi hatalarınıza çözüm bulabilir hem de sorulan sorulara cevap vererek puanınızı arttırabilirsiniz.

  İş ve staj başvurularınız sırasında Stack Overflow profil linkinizi isteyen işverenler de olacaktır. Bu yüzden bu sitede geçirdiğiniz vakit programlama konusundaki yetkinliğinizin gelişmesi ve iş arama sürecinizde size oldukça faydalı olacaktır.

  Stack Overflow'a aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://stackoverflow.com/

  Bu yazımda anlatmak istediklerim bu kadardı. Eğer bu konuya ilgi gösterirseniz yazılım kariyerinizde sizlere faydalı olacak diğer platformları da başka bir yazıda anlatabilirim. Umarım yazım sizler için de faydalı olmuştur. Herhangi bir sorunuz ya da öneriniz olduğunda bana Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz. Yeniden görüşmek üzere!

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Esma Engin tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.