Yol Arkadaşı, Seçim Yapmak

  Yol Arkadaşı, Seçim Yapmak

  Bilmem kaçımız farkındayız; evren sınırsız seçenek ve kaynak sunuyor. Biz ise bu okyanusa atlamakla kıyıda kalmak arasında gidip geliyoruz. Bazen yol arkadaşlığı sırasında neler yapacağız, bilemiyoruz, Akıntıya karşı yüzerken neler yapıyoruz birlikte bakalım! Keyifli okumalar!

  Neden atlamıyoruz?

  Atlamak konfor alanına bırakmak demek, bilinmeyene yüzmek demek. Kıyıda emin ve rahat durmak varken, kendini maceraya atmak demek. Ama kıyıdan ayrılmadıkça yeni dünyaları keşfetmek de mümkün değil.

  Atladık diyelim, ya yüzmek?

  Yüzmek seçim yapmak demek. Hangi yöne doğru yüzeceğine karar vermek. Diğer yönlerden, en azından o kararı verdiğin an, vazgeçmek demek. Yüzeceğin yönü gerçekten istediğine ve seçimine yürekten inanmak demek. Aklının başka yönlerde kalmaması demek. 

  Bu seçim kimine kıyıdan uzaklaşma, yani özgürleşme hissini verirken, kıyıyla yetinenler içinse asıl esaret. Kıyıda durup dalgaların getirdiği her şeyi karşılamak yerine denize atlayıp bir yöne doğru yüzmek diğer yönlerin tümünden ve getireceklerinden vazgeçmek demek. Bu kişilere göre asıl en çok seçenek seçmemekte. Seçerek diğer seçeneklerden olmamakta.

  Seçimle gelen özgürlük nasıl oluyor?

  Bu özgürlük hissine ruh-beden-kalp-zihin bütünlüğünde seçim yapınca ulaşıyor insan. En doğru seçimi yapmak adına içine döndüğünde kendine ne istediğini, neyle mutlu olduğunu, nasıl bir güne her gün heyecanla gözünü açacağını, neyin anlamlı olduğunu, kendisini nasıl bütün hissedip en iyi şekilde ifade edebileceğini ve içindeki hazineyi hangi amaç ve kimler için bu dünya getirdiğini sorduğunda o "doğru" yön beliriyor. İşte seçim böyle netleşiyor, netlik özgürlük, özgürlük akış getiriyor.

  En doğru seçim diye bir şey yok

  Sadece o an için aslolan var. Ve yaşam dinamik, yol uzun, seçenek çok… Yeter ki kıyıda köşede kalma, ya da her esen rüzgarla oradan oraya savrulma, her geçen yelkenlinin peşine takılma. Kendi rotanda yol al, arada es ver, arkana bakıp kat ettiğin yolu kutla. Rota ayarını yap, gerekirse kır dümeni, yeter ki yol al. Sen denize güvensen ve kendini onun sularına bir bıraksan dalgalar seni gitmen gereken yere zaten götürecek.

  Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

  Şems-i Tebrizi

  Sen hangi değerlerini onurlandırmak, hangi anlamı yaratmak için o adımı atacaksın? Seni rotanda ne tutacak? 

  Farkındalığın bol, yolun açık olsun!


  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Burcu Yalman tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.