Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (387 kelime)

  Nefeste Saklı Hayat: Solunum Sistemi ve Diyafram Kası

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatımızı nasıl değiştereceğimizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et! 

   nefeste-sakli-hayat-solunum-sistemi-ve-diyafram-kasi

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatımızı nasıl değiştereceğimizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et! 

  SOLUNUM SİSTEMİ ve DİYAFRAM KASININ ROLÜ

  En basit tanımı ile oksijenin hücrelere alınıp, karbondioksidin hücre dışına atılması olayına solunum sistemi deniyor. Nefes tekniklerini doğru bir şekilde uygulayabilmek için öncelikle solunum sistemini ve organlarını tanımamız gerekiyor. Burun ya da ağız yolu ile alınan hava ağız, gırtlak ve soluk borusundan geçerek akciğerlere ulaşır. Hava, akciğerlerde bulunan bronşlardan bronşcuklara ve daha sonra alveollere gelir. Alveoller havanın içinde bulunan oksijenin kana karışmasını sağlar. Soluk vermede de tersi yol izlenerek karbondioksit vücuttan dışarıya atılır.

  Diyafram kası solunum sisteminde nefes alıp vermemize yarayan bir kastır. Nefes alıp verirken bu kası doğru kullanıp kullanmadığınızı anlamak için; nefes alırken elinizi karnınıza koymanız ve şişip iniyor mu diye kontrol etmeniz yeterli. Karın bölgenizde bir hareket olmuyor sadece göğsünüz şişip iniyorsa diyafram nefesi yerine göğüs nefesi kullanıyorsunuzdur. Günlük hayatta göğüs nefesi kullanan bireylerde beyin, kalp ve sinir hastalıkları riskinin görülme oranının daha yüksek olduğu ise bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam için diyafram kasınızı kullanarak doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz önemlidir.Ayrıca diyafram kasınızı az kullanmanız sırt ve bel ağrılarınızın sebebi olabilir. Tüm bunların yanında diyafram nefesi sindirim sisteminizi de düzenlemeye yardımcı olur. Nefes verirken yükselen diyafram kası etrafında bulunan sindirim sistemi organlarına baskı uygular ve bağırsaklarınızın uyarımını sağlar. Böylece sindirim işlemleri yoğunlaşır. Ayrıca diyafram nefesi, hücreler arasında bulunan sıvının atılım hızını arttırarak vücudunuzda detox etkisi yaratır.

   Diyafram kasınızı doğru kullanıyor musunuz test etmek için aşağıda bulunan adımları takip edebilirsiniz.

  1.Omurga dik duracak şekilde oturun.
  2.Dizkapağı ve kalçanızın aynı hizada olduğunu kontrol edin; diziniz kalçanızdan daha düşük bir seviyede ise ayağınızın altına bir yükselti yerleştirin.
  3.Ağzınızı kapatın; sadece burnunuzdan nefes alıp vereceksiniz.
  4.Elinizi karnınızın üzerine koyun.
  5.Nefes alırken karnınız şişecek.
  6.Nefes verirken de karnınız inecek.
  7.Eğer karın bölgenizdeki bu genişleme ve daralma hareketini oturur halde hissedemiyorsanız o halde sırtüstü yere uzanın.
  8.Ve şimdi elinizi yine karnınızın üzerine koyup nefes alıp verirken karnınızı hissedin. Eğer karnınızda hiçbir hareket yoksa, diyafram nefesiniz açık değil ve tamamen göğsünüze nefes alıyorsunuz demektir.

  Diyafram nefesini kullanmamak birçok olumsuz sağlık probleminin oluşumuna sebep olabilir.Doğru bir nefes ile bedeniniz ve ruhunuzda değişimler yaratabilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat için ek hiçbir şeye ihtiyaç duymadan sadece doğru nefes tekniklerini uygulamanız yeterli.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.